trnavskyregion.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Trnavský región - informačný portál

Aktuálne spravodajstvo

Železnice SR vyplatia zamestnancom mimoriadne prémie

Vedenie ŽSR sa tak rozhodlo na základe pozitívneho vývoja plnenia výsledku hospodárenia za rok 2016. Doterajšie pozitívne výsledky podľa spoločnosti ovplyvnili najmä vyššie výkony dopravcov a tiež ostatné obchodné činnosti ŽSR.BRATISLAVA 8. decembra (WebNoviny.sk) - Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) vyplatia všetkým svojim zamestnancom mimoriadne prémie vo výške 50 eur. "Vedenie ŽSR sa tak rozhodlo na základe pozitívneho vývoja plnenia výsledku hospodárenia za rok 2016. Doterajšie pozitívne výsledky ovplyvnili najmä vyššie výkony zo strany dopravcov a tiež ostatné obchodné činnosti ŽSR," informovala v stredu hovorkyňa štátneho správcu železničnej infraštruktúry Martina Pavliková. Mimoriadna prémia bude vyplatená so mzdou za mesiac november. ŽSR aktuálne zamestnávajú 14 061 ľudí. "V tomto roku ide už o druhé mimoriadne prémie. Prvýkrát boli vyplatené vo výške 100 eur na zamestnanca spolu s výplatou za mesiac september pri príležitosti Dňa železničiarov," uviedla Pavliková. Aj táto odmena bola podmienená lepším plnením hospodárskeho výsledku a v zmysle Kolektívnej zmluvy na rok 2016. Plánované výkony železničných dopravcov v osobnej doprave boli v tomto roku 34,6 mil. vlakových kilometrov (vlkm) a v budúcom roku by mali dosiahnuť 34,57 mil. vlkm. V nákladnej doprave sú plánované výkony dopravcov v tomto roku 14 mil. vlkm a v roku 2017 by mali predstavovať približne ten istý objem. ŽSR plánovali v tomto roku tržby od dopravcov v osobnej doprave za použitie železničnej infraštruktúry 52,53 mil. eur a v budúcom roku predpokladajú príjmy 52,21 mil. eur. Od nákladných dopravcov by mali v tomto roku utŕžiť 25,57 mil. eur v nasledujúcom roku 25,21 mil. eur. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Železnice SR vyplatia zamestnancom mimoriadne prémie

Izraelčania nechcú plné občianske práva pre Palestínčanov

V rámci telefonického prieskumu bolo oslovených 500 Židov a 100 Arabov. TEL AVIV 8. decembra (WebNoviny.sk) - Takmer polovica izraelských Židov nie je za to, aby Palestínčania dostali plné občianske práva, ak by Izrael anektoval palestínske samosprávne územia. Vyplýva to z výsledkov nového prieskumu, ktorý uskutočnil Izraelský inštitút pre demokraciu (IDI). Spomedzi opýtaných plných 48 percent nesúhlasí s vyjadrením: "Ak by bol zriadený jeden štát pod izraelskou správou, Palestínčania by mali dostať plné a rovnaké občianske práva." Súhlas s výrokom vyslovilo necelých 42 percent respondentov. "Významná menšina židovskej verejnosti podporuje stav, ktorý medzinárodné spoločenstvo považuje za apartheid," komentovali výsledky samotní autori prieskumu. S udelením plných občianskych práv Palestínčanom naopak súhlasilo 71 percent arabských respondentov, zatiaľ čo 23 percent bolo proti. V rámci telefonického prieskumu bolo oslovených 500 Židov a 100 Arabov. V izraelskom parlamente bolo na programe prvé čítanie návrhu zákona, ktorý legalizuje izraelské osady na Západnom brehu. Pravicový minister školstva Naftali Bennett tento týždeň privítal návrh zákona ako historický posun od snahy o riešenie v podobe vzniku dvoch štátov k snahe získať zvrchovanosť nad celým územím. Izrael dobyl Západný breh od Jordánska, pásmo Gazy od Egypta a Golanské výšiny od Sýrie v šesťdňovej vojne v roku 1967. Medzinárodné spoločenstvo budovanie židovských osád na palestínskych územiach odsudzuje a považuje ich za hlavnú prekážku mieru na Blízkom východe. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Izraelčania nechcú plné občianske práva pre Palestínčanov

Sulíkovci namiesto predčasných volieb chcú vládu bez Smeru

Udržovanie strany Smer-SD pri živote je to posledné, čo Slovensko potrebuje pri podpore ekonomiky i demokracie, tvrdí podpredseda liberálov Ľubomír Galko.BRATISLAVA 8. decembra (WebNoviny.sk) - Strana Sloboda a Solidarita považuje predčasné voľby za absolútne krajnú možnosť vyústenia vnútropolitických konfliktov v štáte. Medializované informácie, že Smer-SD považuje predčasné voľby v roku 2017 za jedno z reálnych riešení výrazného prepadu svojich voličských preferencií, však liberálov neprekvapujú. Uvádza sa to v stanovisku strany, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Katarína Svrčeková. "Udržovanie strany Smer-SD pri živote je to posledné, čo Slovensko potrebuje pri podpore ekonomiky i demokracie. Preto v prípade rozpadu dnešnej vládnej koalície sa budeme do poslednej chvíle snažiť vytvoriť vládu bez Smeru-SD a zabezpečiť politickú stabilitu do riadneho termínu parlamentných volieb," uviedol podpredseda SaS Ľubomír Galko. Odporúčame: Smer bude mať snem, Čaplovič a Paška vo funkciách končia Flašíková Beňová sa na Facebooku vyjadrila k snemu Smeru-SD Smer-SD rapídne klesá, s Mostom-Híd a SNS by nemal väčšinu Flašíková Beňová a Blaha reagujú na pokles preferencií Smeru Poslanec je presvedčený, že za ten čas sa dá urobiť výrazný pokrok v očiste verejného života. "Od korupcie a arogancie mocných, vo zvýšení bezpečnosti a právnych istôt občanov, ako aj potrebné zmeny v školstve a zdravotníctve, ktoré dnes pre tradičnú neschopnosť Smeru konať vo verejnom záujme, ale v záujme svojich klientov, majú malú šancu na úspech," dodal Galko s tým, že zároveň dúfa, že obdobný pohľad na vládnu krízu majú aj zvyšné koaličné strany. "Verím, že rovnako, ako my, ani oni nemajú žiadny záujem napomáhať strane Smer v úniku z vládnej zodpovednosti a jeho snahe zachrániť sa cez predčasné voľby," uzavrel Galko. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sulíkovci namiesto predčasných volieb chcú vládu bez Smeru

Trumpov minister pre vnútornú bezpečnosť by mal byť Kelly

Prípravný tím Donalda Trumpa by mal rozhodnutie oficiálne oznámiť v najbližších dňoch. WASHINGTON 8. decembra (WebNoviny.sk) - Novozvolený americký prezident Donald Trump si vybral generála vo výslužbe Johna Kellyho za nového ministra pre vnútornú bezpečnosť USA. Uviedla to dnes spravodajská stanica CBS News s odvolaním sa na bližšie nešpecifikované zdroje. Dodala, že Trumpov prípravný tím by mal rozhodnutie oficiálne oznámiť v najbližších dňoch. Kelly tak bude v poradí už tretím generálom, ktorého si Trump vybral do svojho vládneho kabinetu alebo tímu najbližších poradcov. Trumpovým kandidátom na pozíciu ministra vnútra je totiž generál James Mattis a poradcom pre otázky národnej bezpečnosti by sa zase mal stať generál vo výslužbe Michael Flynn. John Kelly rovnako ako Mattis v minulosti pôsobil v námornej pechote USA. Až do začiatku tohto roka bol veliteľom Južného veliteľstva ozbrojených síl Spojených štátov (USSOUTHCOM), pričom z tejto pozície dohliadal na vojenské operácie USA v Južnej a Strednej Amerike. Ešte pred touto pozíciou velil americkým silám v Iraku, kde zároveň strávil asi rok. Neskôr bol tiež poradcom dvoch amerických ministrov obrany - Roberta Gatesa a následne Leona Panettu. Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť USA, ktoré bolo založené po teroristických útokoch z 11. septembra 2001, momentálne zamestnáva takmer 250.000 ľudí. Trump sa už počas svojej predvolebnej kampane zaviazal k posilneniu bezpečnosti na amerických hraniciach, a tak je pravdepodobné, že práve to sa stane aj Kellyho úlohou. Kelly, ktorý slúžil v americkom námorníctve takmer 46 rokov, Trumpa na rozdiel od generála Flynna v predvolebnej kampani nepodporil. Naopak naznačil, že by bol ochotný pracovať, ako pre republikánsku, tak aj pre demokratickú administratívu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trumpov minister pre vnútornú bezpečnosť by mal byť Kelly

V Japonsku sa začínajú MS klubov, favoritom Real Madrid

Preview pred XIII. majstrovstvami sveta klubov vo futbale, ktoré sa v dňoch od 8. do 18. decembra uskutočnia v Japonsku.BRATISLAVA 8. decembra (WebNoviny.sk) - Vo štvrtok 8. decembra, keď vyvrcholia jesenné zápolenia na trávnikoch európskych pohárových súťaží, sa začnú XIII. majstrovstvá sveta klubov pod hlavičkou Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Viac o vlaňajšom finálovom zápase: FC Barcelona získala rekordný tretí titul na MS klubov Sedem účastníkov Turnaj budú hostiť dva štadióny v japonských mestách Osaka a Jokohama. Predstaví sa na ňom sedem účastníkov. Úradujúci šampióni šiestich kontinentálnych konfederácií (Real Madrid/Šp. za Európsku futbalovú úniu UEFA, Atlético Nacional/Kol. za Juhoamerickú futbalovú konfederáciu CONMEBOL, Jeonbuk Hyundai Motors/Kór. rep. za Ázijskú futbalovú konfederáciu AFC, Mamelodi Sundowns/JAR za Africkú futbalovú konfederáciu CAF, Club América/Mex. za Futbalovú konfederáciu Severnej a Strednej Ameriky a karibskej oblasti CONCACAF a Auckland City/N. Zél. za Oceánsku futbalovú konfederáciu) a aktuálny držiteľ majstrovského titulu v hostiteľskej krajine (Kašima Antlers). Prvý svetový šampionát klubov zorganizovali v roku 2000. V tom čase sa ešte konal aj populárny Interkontinentálny pohár, v ktorom každoročne od roku 1960 medzi sebou súperili najlepšie tímy Európy a Južnej Ameriky. Podujatiu však po viac ako štyroch desaťročiach definitívne odzvonilo v roku 2004 a pomyselnú štafetu prebral súčasný model MS klubov. Prehľad víťazov MS klubov FIFA: 2000 - Corinthians (Braz.) 2005 - Sao Paulo (Braz.) 2006 - Internacional (Braz.) 2007 - AC Miláno (Tal.) 2008 - Manchester United (Angl.) 2009 - FC Barcelona (Šp.) 2010 - Inter Miláno (Tal.) 2011 - FC Barcelona (Šp.) 2012 - Corinthians (Braz.) 2013 - Bayern Mníchov (Nem.) 2014 - Real Madrid (Šp.) 2015 - FC Barcelona (Šp.) 2016 - ??? Najväčšími favoritmi každoročne sú zástupcovia starého kontinentu a Južnej Ameriky, veď zatiaľ sa z trofeje radovali výlučne európske a brazílske tímy. Pre španielsky klub Real Madrid pôjde už o tretie vystúpenie na MS klubov (predtým 2000 a 2014). "Biely balet" sa pred dvomi rokmi tešil z celkového triumfu, keď vo finálovom súboji v marockom Marrákeši triumfoval nad argentínskym San Lorenzom (2:0). Zverenci trénera Zinedina Zidana odštartujú svoju päť v Japonsku v semifinále rovnako ako kolumbijský tím Atlético Nacional. Prvým stretnutím tohtoročného šampionátu bude štvrtkový play-off zápas o účasť vo štvrťfinále medzi družstvami Kašima Antlers a Auckland City v Jokohame. Na tom istom mieste sa v nedeľu 18. decembra uskutoční aj finále. Video: FC Barcelona vlani vo finále MS klubov zdolala River Plate Gianni Infantino chce od roku 2019 na MS klubov 32 účastníkov Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino prednedávnom predstavil ideu, aby sa MS klubov od roku 2019 hrali s 32 mužstvami, v podobnom formáte ako momentálne Liga majstrov. "Futbal už dnes nie je iba o Európe a Južnej Amerike. Svet sa zmenil a to je dôvod, prečo potrebujeme, aby boli MS klubov zaujímavé pre fanúšikov na celom svete," vyhlásil Infantino pre španielsky denník Mundo Deportivo, citoval ho aj britský The Guardian. "Snažíme sa vytvoriť turnaj, ktorý by bol oveľa atraktívnejší, kvalitnejší a s účasťou ďalších klubov. Priláka to viac sponzorov a televíznych spoločností," doplnil 46-ročný funkcionár so švajčiarskym a talianskym pasom. Lucas Vázquez spomína na Raúla a Interkontinentálny pohár 1998 Jedným z najpamätnejších okamihov prestížnych súbojov o Interkontinentálny pohár bol presný zásah legendárneho útočníka Realu Madrid Raúla Gonzáleza Blanca v roku 1998 do siete brazílskeho klubu Vasco da Gama. Raúl ním vtedy rozhodol o celkovom triumfe "pusiniek", prvom v tejto súťaži od roku 1960. "Pamätám si tento úspech nášho klubu. Mal som vtedy sedem rokov a hneď ráno, keď som vstal do školy, som sa ponáhľal zistiť, či Real vyhral alebo prehral," spomína na webe FIFA.com krídelník madridského mužstva Lucas Vázquez. "Real mal vždy skvelých futbalistov, ale keď som bol malý, môj hrdina bol vždy Raúl - pre to, aký bol dobrý a čo všetko pre klub urobil," dodal 25-ročný Vázquez, ktorý obdivoval aj Luísa Figa a súčasného spoluhráča Cristiana Ronalda. Vázquez je stabilným členom kádra Realu Madrid od roku 2015. V Japonsku by po tohtoročných triumfoch v Lige majstrov a Európskom superpohári rád získal ďalšiu trofej do zbierky. "Chceme vyhrať MS klubov a potvrdiť, že sme najlepší na svete," doplnil Lucas Vázquez. Program futbalových MS klubov 2016 v Japonsku * 8. - 18. decembra, časy sú v SEČ PLAY-OFF O ŠTVRŤFINÁLE 8. decembra (Jokohama): Kašima Antlers (Jap.) - Auckland City (N. Zél.) /11.30/ ŠTVRŤFINÁLE 11. decembra (Osaka): Jeonbuk Hyundai Motors (Kór. rep.) - Club América (Mex.) /8.00/ 11. decembra (Osaka): Mamelodi Sundowns (JAR) - Kašima Antlers (Jap.) / Auckland City (N. Zél.) /11.30/ ZÁPAS O 5. MIESTO 14. decembra (Osaka): zdolaní vo štvrťfinále /8.30/ SEMIFINÁLE 14. decembra (Osaka): Atlético Nacional (Kol.) - Mamelodi Sundowns (JAR) / Kašima Antlers (Jap.) / Auckland City (N. Zél.) /11.30/ 15. decembra (Jokohama): Jeonbuk Hyundai Motors (Kór. rep.) / Club América (Mex.) - Real Madrid (Šp.) /11.30/ ZÁPAS O 3. MIESTO 18. decembra (Jokohama): zdolaní v semifinále /8.00/ FINÁLE 18. decembra (Jokohama): úspešní v semifinále /11.30/ Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Japonsku sa začínajú MS klubov, favoritom Real Madrid

Očierňovanie politikov je hriech, pápež varoval médiá

Šírenie dezinformácií pápež označil za pravdepodobne najväčšiu škodu, ktorú môžu médiá spôsobiť. VATIKÁN 8. decembra (WebNoviny.sk) - Pápež František odsúdil tie médiá, ktoré sa zameriavajú na škandály, šírenie falošných správ a očierňovanie politikov. Jeho vyjadrenia odzneli v rozhovore, ktorý dnes zverejnil belgický katolícky týždenník Tertio. Šírenie dezinformácií v ňom pápež označil za "pravdepodobne najväčšiu škodu, ktorú môžu médiá spôsobiť". Využívanie médií na tento účel, namiesto vzdelávania verejnosti, označil za hriech. František uviedol, že vyhľadávanie škandálov sa v istom zmysle podobá koprofílii, teda abnormálnej záľube vo výkaloch. "Myslím si, že médiá musia byť veľmi jasné, veľmi transparentné a nespadnúť - bez urážky - do choroby koprofílie, aby za každú cenu nepokrývali škandály, nepokrývali ohavné veci, aj keby boli pravdivé," pokračoval. Pápež poskytol interview v rodnej španielčine a novinári ho dostali v talianskom preklade. František hovoril aj o nebezpečenstve využívania médií na očiernenie politických súperov. "Nik nemá právo to urobiť. Je to hriech a pôsobí to bolesť," pokračoval. Odsúdil dezinformácie, ktoré podľa neho "názory iba jedným smerom a zanedbávajú druhú časť pravdy". Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Očierňovanie politikov je hriech, pápež varoval médiá

Na letisku pri Bazileji sa zrútilo súkromné lietadlo

Stroj sa zrútil na hlavnú pristávaciu dráhu letiska Bazilej-Mulhouse-Freiburg a okamžite ho zachvátili plamene. Tie v krátkom čase zlikvidovali hasiči. BAZILEJ 7. decembra (WebNoviny.sk) - Pri havárii dvojmotorového šesťmiestneho súkromného lietadla typu Piper PA-34, ktoré sa zrútilo v stredu v skorých večerných hodinách počas pristávania na letisku Bazilej-Mulhouse-Freiburg, prišla o život najmenej jedna osoba. Odporúčame: V Pakistane spadlo lietadlo, na palube boli desiatky ľudí Stroj sa zrútil na hlavnú pristávaciu dráhu tamojšieho EuroAirportu a okamžite ho zachvátili plamene. Tie v krátkom čase zlikvidovali hasiči. Prevádzku letiska dočasne úplne pozastavili. Viaceré lety zrušili, cestujúci musia rátať i s omeškaním ďalších. Príčiny nešťastia zatiaľ nie sú známe. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na letisku pri Bazileji sa zrútilo súkromné lietadlo

Video: Porto deklasovalo Leicester, Borussia dosiahla rekord

V šiestich zápasoch základnej F-skupiny nasúkali futbalisti Borussie Dortmund súperom celkovo 21 gólov, dva strelili v súboji záverečného 6. kola na pôde Realu Madrid. MADRID 7. decembra (WebNoviny.sk) - Hráči FC Porto a FC Sevilla ako poslední prenikli do jarného osemfinále futbalovej Ligy majstrov (LM) 2016/2017. Porto obsadilo druhú postupovú pozíciu v G-skupine, Sevilla v H-skupine. Výsledky stredajších zápasov E až H-skupiny v rámci záverečného 6. kola hlavnej fázy LM rozhodli aj o tom, že v jarnom šestnásťfinále Európskej ligy (EL) sa predstavia Tottenham Hotspur, Legia Varšava, FC Kodaň a Olympique Lyon. V E-skupine sa rozhodovalo už len o konečnom 3. mieste v tabuľke, ktoré znamená účasť v 1/16 EL. Tottenham si to v domácom stretnutí proti CSKA Moskva postrážil a hoci prehrával, napokon zvíťazil 3:1. Víťazom "éčka" sa stalo v predstihu AS Monako, ktoré však v Leverkusene podľahlo v stredu večer domácemu Bayeru jednoznačne 0:3. "Farmaceuti" napokon mali za "kniežatami" len jednobodový odstup, obaja však postúpili do osemfinále LM. Odporúčame: Neapol ide v Lige majstrov ďalej, Besiktas zmrzol v Kyjeve Dortmund skončil o dva body pred Realom Real Madrid a Borussia Dortmund sa nemuseli v F-skupine strachovať o postupovú definitívu, v ich vzájomnom dueli išlo o to, kto pôjde ďalej z prvého miesta. Až do 88. min všetko vyzeralo na triumf obhajcu prvenstva zo španielskej metropoly, ale striedajúci Marco Reus v závere vyrovnal na 2:2 a Borussia napokon skončila o dva body pred Realom. Brazílčan Guilherme sa postaral o jediný gól v druhom zápase "efka" Legia Varšava - Sporting Lisabon a týmto presným zásahom v 30. min poslal poľský tím do vyraďovacích bojov v Európskej lige. Pre portugalský tím zostali len oči pre plač, keďže obsadili posledné 4. miesto. Futbalisti Borussie Dortmund stanovili nový rekord Ligy majstrov v počte strelených gólov v skupinovej fáze. V šiestich zápasoch základnej F-skupiny nasúkali súperom celkovo 21 gólov.Dovtedajšie maximum - 20 presných zásahov v skupinovej fáze - dosiahli tri kluby - Manchester United (1998/1999), FC Barcelona (2011/2012, 2016/2017) a Real Madrid (2013/2014). Pozoruhodné je, že hráči Dortmundu strelili 14 gólov do siete Legie Varšava - v Poľsku zvíťazili 6:0, v domácom prostredí v zápase viacerých rekordov 8:4. Dinamo Záhreb v skupine bez streleného gólu Už istým víťazom G-skupiny bol pred stredajšou skupinovou derniérou Leicester City. Anglický šampión si však pošramotil povesť, podľahol v portugalskom Porte domácemu FC zahanbujúco 0:5. "Draci" si hladkým víťazstvom vybojovali druhú miestenku z tejto skupiny do osemfinále Ligy majstrov. "Iba" do EL sa presunul dánsky tím FC Kodaň, nepomohlo mu ani víťazstvo 2:0 v belgických Bruggách. Slovenský reprezentant v kodanskom drese Ján Greguš prišiel na trávnik v 58. minúte. Favorizovaný Juventus Turín si domácim víťazstvom 2:0 nad Dinamom Záhreb s definitívnou platnosťou vybojoval prvenstvo v H-skupine, chorvátsky tím nedokázal získať ani jeden bod a nestrelil v šiestich vystúpeniach ani jeden gól. V súboji o druhú postupovú miestenku do osemfinále LM uspeli hráči španielskeho klubu FC Sevilla, ktorým stačila bezgólová remíza na pôde francúzskeho tímu Olympique Lyon. E-skupina: Tottenham Hotspur (Angl.) - CSKA Moskva (Rus.) 3:1 (2:1) - hralo sa vo Wembley Góly: 38. Alli, 45.+ H. Kane, 77. Akinfejev (vlastný) - 33. Dzagojev, rozhodoval: Nicola Rizzoli (Tal.) Zostavy: Tottenham: Lloris - K. Walker, Dier, Vertonghen, D. Rose - Wanyama (68. Alderweireld), Winks - Son Heung-Min (62. N\'Koudou), Alli, Ch. Eriksen - H. Kane (83. Onomah) CSKA: Akinfejev - Nababkin, A. Berezuckij, V. Berezuckij, Ščennikov - Dzagojev, Natcho - Tošič (71. Gordušenko), Golovin (46. Čalov), Milanov - L. Traoré (79. Strandberg) Bayer Leverkusen (Nem.) - AS Monako (Fr.) 3:0 (1:0) Góly: 30. Jurčenko, 48. J. Brandt, 81. De Sanctis (vlastný), rozhodoval: Gediminas Mažeika (Lit.) Zostavy: Leverkusen: Özcan - D. Da Costa, Jedvaj, Dragovič, Wendell - J. Brandt (71. Kruse), Baumgartlinger, Jurčenko (76. Henrichs), Calhanoglu (67. Aránguiz) - Kiessling, Javier Hernández Monako: De Sanctis - A. Touré, Raggi, Jemerson, Diallo - Joao Moutinho, N\'Doram, Boschilia (67. A. Traoré) - Dirar, G. Carrillo (79. Lemar), C. Jean (76. V. Germain) Konečná tabuľka E-skupiny: 1. AS Monako 6 3 2 1 9:7 11 - postup do osemfinále LM 2. Leverkusen 6 2 4 0 8:4 10 - postup do osemfinále LM 3. Tottenham 6 2 1 3 6:6 7 - účasť v šestnásťfinále EL 4. CSKA Moskva 6 0 3 3 5:11 3 F-skupina: Real Madrid (Šp.) - Borussia Dortmund (Nem.) 2:2 (1:0) Góly: 28. a 53. Benzema - 61. Aubameyang, 88. Reus, rozhodoval: Szymon Marciniak (Poľ.) Zostavy: Real Madrid: K. Navas - Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Marcelo - Modrič (63. T. Kroos), Casemiro, James Rodríguez - Lucas Vázquez, Benzema (85. Morata), C. Ronaldo Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Sokratis Papastathopulos, M. Bartra, Schmelzer - G. Castro (80. Rode), Weigl, Ch. Pulišič (61. Emre Mor) - O. Dembélé, Aubameyang, Schürrle (61. Reus) Legia Varšava (Poľ.) - Sporting Lisabon (Portug.) 1:0 (1:0) Gól: 30. Guilherme, ČK: 85. William Carvalho (Sporting Lisabon) po druhej ŽK, rozhodoval: Gianluca Rocchi (Tal.) Zostavy: Legia: Malarz - Bereszyňski, Rzezniczak, Pazdan, Hloušek - Moulin, Kopczyňski - Guilherme (62. Kucharczyk), Odjidja-Ofoe, M. Radovič (90.+ Dabrowski) - Prijovič (86. Hämäläinen) Sporting: Rui Patrício - P. Oliveira (58. Esgaio), Coates, Semedo, Zeegelaar (68. André) - G. Martins, Adrien Silva, William Carvalho, B. César - L. Markovič (59. B. Ruíz), Dost Konečná tabuľka F-skupiny: 1. Dortmund 6 4 2 0 21:9 14 - postup do osemfinále LM 2. Real Madrid 6 3 3 0 16:10 12 - postup do osemfinále LM 3. Legia Varšava 6 1 1 4 9:24 4 - účasť v šestnásťfinále EL 4. Sporting Lisabon 6 1 0 5 5:8 3 G-skupina: Club Bruggy (Belg.) - FC Kodaň (Dán.) 0:2 (0:2) Góly: 8. Mechele (vlastný), 15. M. Jörgensen, rozhodoval: Michael Oliver (Angl.) Zostavy: Club Bruggy: Butelle - Van Rhijn (77. Vormer), Mechele, Denswil, Cools - Pina, Claudemir, Bolingoli-Mbombo - Refaelov (66. Vanaken), Wesley, Gedoz Kodaň: R. Olsen - Ankersen (89. Högli), M. Jörgensen, E. Johansson, Augustinsson - Falk Jensen (58. GREGUŠ), Kvist, Delaney, Toutouh - A. Pavlovič (88. A. Keita), Cornelius FC Porto (Portug.) - Leicester City (Angl.) 5:0 (3:0) Góly: 6. a 64. André Silva (druhý z pok. kopu), 26. Corona, 44. Brahimi, 77. Jota, rozhodoval: Felix Zwayer (Nem.) Zostavy: FC Porto: Casillas - M. Pereira, Felipe, Marcano, Alex Telles - D. Pereira (76. R. Neves) - Corona (76. H. Herrera), Óliver Torres, Brahimi - André Silva (78. Rui Pedro), Jota Leicester: Hamer - L. Hernádez, Wasilewski, W. Morgan, Chilwell - D. Gray, N. Mendy, Drinkwater (76. Barnes), Schlupp (46. Albrighton) - Musa (46. Ulloa), Okazaki Konečná tabuľka G-skupiny: 1. Leicester 6 4 1 1 7:6 13 - postup do osemfinále LM 2. Porto 6 3 2 1 9:3 11 - postup do osemfinále LM 3. FC Kodaň 6 2 3 1 7:2 9 - účasť v šestnásťfinále EL 4. Club Bruggy 6 0 0 6 2:14 0 H-skupina: Juventus Turín (Tal.) - Dinamo Záhreb (Chor.) 2:0 (0:0) Góly: 52. Higuaín, 73. Rugani, rozhodoval: Anthony Taylor (Angl.) Zostavy: Juventus: Neto - Benatia, Rugani, Evra - Cuadrado, Lemina, Marchisio (74. Sturaro), K. Asamoah - M. Pjanič (80. Dybala) - Higuaín, Mandžukič (85. Hernanes) Dinamo Záhreb: Livakovič - Situm, Sigali, Schildenfeld, Pivarič - Moro (85. Matel), Kneževič, Gojak (57. Fiolič) - Soudani (74. Stojanovič), Čorič, Junior Fernandes Olympique Lyon (Fr.) - FC Sevilla (Šp.) 0:0 Rozhodoval: Jonas Eriksson (Švéd.) Zostavy: Lyon: Anthony Lopes - Rafael, Yanga-Mbiwa, Diakhaby, Morel - Darder (72. Cornet), Gonalons, Tolisso (78. Grenier) - Ghezzal (65. Fekir), Lacazette, Valbuena FC Sevilla: Rico - Pareja, Mercado, A. Rami - Mariano, N\'Zonzi, Iborra, Escudero - Sarabia (65. Ben Yedder) - Vitolo, Nasri (87. Kranevitter) Konečná tabuľka H-skupiny: 1. Juventus 6 4 2 0 11:2 14 - postup do osemfinále LM 2. FC Sevilla 6 3 2 1 7:3 11 - postup do osemfinále LM 3. Lyon 6 2 2 2 5:3 8 - účasť v šestnásťfinále EL 4. Záhreb 6 0 0 6 0:15 0 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Porto deklasovalo Leicester, Borussia dosiahla rekord

Taliansky premiér podal demisiu, ostáva lídrom demokratov

Zatiaľ nie je jasné, či Renziho kabinet nahradí vláda odborníkov, alebo dôjde k vypísaniu predčasných parlamentných volieb. RÍM 7. decembra (WebNoviny.sk) - Neúspech v plebiscite o reforme ústavy pripravil síce talianskeho premiéra Mattea Renziho o post premiéra, nie však o líderskú pozíciu v jeho Demokratickej strane (PD). Rozhodlo sa o tom na rokovaní celoštátneho vedenia doteraz vládnucej strany. Expremiér po skončení rokovania uviedol, že jeho demokrati budú pri zostavovaní novej vlády podporovať prezidenta Sergia Mattarellu. Renzi by tak mohol ísť do nasledujúcich volieb opäť ako líder Demokratickej strany. Renzi podal v stredu večer v Ríme demisiu do rúk prezidenta Sergia Mattarellu. Reagoval tak na výsledok nedeľňajšieho referenda, v ktorom voliči odmietli ním navrhovanú reformu ústavy. Prezident Mattarella, ktorý začne už vo štvrtok o 18.00 h konzultácie s predstaviteľmi politických strán o zostavení novej vlády, Renziho požiadal, aby zostal vo funkcii až do nástupu nového kabinetu. Odporúčame: Taliansky premiér Matteo Renzi odstupuje z funkcie Zatiaľ nie je jasné, či Renziho kabinet nahradí vláda odborníkov, prípadne technokratický kabinet alebo dôjde k vypísaniu predčasných parlamentných volieb. Tie by sa eventuálne mohli konať už vo februári, respektíve na jar budúceho roku. Okruh prípadných adeptov na post premiéra prechodnej vlády, ktorá by krajinu priviedla k riadnym voľbám v roku 2018, sa medzičasom rozšíril. Za favorita je naďalej považovaný doterajší minister hospodárstva a financií, nestraník Pier Carlo Padoan, spomínajú sa však aj mená predsedu Senátu a niekdajšieho bojovníka proti mafii Pietra Grassa, ministra kultúry Daria Franceschiniho a ministra dopravy Graziana Delria. Renzi chcel pôvodne odstúpiť už bezprostredne po nedeľňajšom referende. Prezident ho však požiadal, aby tak urobil až po prijatí zákona o štátnom rozpočte pre rok 2017 v Senáte, čo sa napokon stalo v stredu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Taliansky premiér podal demisiu, ostáva lídrom demokratov

Video: Nitru zasiahol veľký požiar, poškodil aj rodinné domy

Usmrtené alebo zranené osoby sa zatiaľ nenašli, potvrdiť sa to však bude dať až po uhasení požiaru. NITRA 7. decembra (WebNoviny.sk) – V Nitre na Čermáni horela bývalá telocvičňa medzi potravinárskou a stavebnou školou na Hlbokej ulici. Rozsiahly požiar hasili hasiči z Nitry, Zlatých Moraviec a Šale. Plamene šľahali do veľkej výšky, spadla aj strecha. "Dva rodinné domy boli poškodené požiarom," uviedol nitriansky krajský hovorca hasičov Michal Varga. Objekt bývalej telocvične je nevyužívaný od roku 2008, podľa Vargu bol určený na likvidáciu. Prespávali tam údajne aj bezdomovci. Usmrtené alebo zranené osoby sa zatiaľ nenašli, potvrdiť sa to však bude dať až po uhasení požiaru. "Príčina požiaru zatiaľ nie je známa. Na mieste je zisťovateľ príčin požiaru z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre," uviedol Varga. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Nitru zasiahol veľký požiar, poškodil aj rodinné domy

Vodiča autobusu, v ktorom zahynuli študentky, odsúdili

Vodičovi hrozilo pre prečin všeobecného ohrozenia až desaťročné väzenie, súd mu udelil šesťročný trest. TRNAVA 7. decembra (WebNoviny.sk) – Na šesť rokov odňatia slobody odsúdil Okresný súd v Trnave vodiča autobusu Milana H., ktorý havaroval v júni 2014 na diaľnici D1 v smere z Piešťan do Trnavy. Pri nehode prišli o život štyri študentky Športového gymnázia Jozefa Herdu v Trnave. O rozsudku informoval portál nasatrnava.sme.sk. Proti verdiktu súdu sa podľa tohto portálu odvolala prokurátorka aj obhajca obžalovaného, rozsudok tak nie je právoplatný. Milanovi H. hrozilo pre prečin všeobecného ohrozenia až desaťročné väzenie. Podľa obžaloby príčinou tragédie bolo nevenovanie pozornosti pri vedení vozidla zo strany vodiča. Ten prostredníctvom svojho obhajcu už na prvom pojednávaní obžalobu odmietol s tým, že podľa znaleckého posudku bol príčinou nehody mikrospánok alebo náhla strata vedomia vodiča bez predchádzajúcich varovných príznakov. Trnavskí gymnazisti sa v júni 2014 vracali z exkurzie v Oravskom múzeu Pavla Országha Hviezdoslava. Vodič podľa výsledkov policajného vyšetrovania nešoféroval pod vplyvom alkoholu, dodržal bezpečnostné prestávky a neprekročil predpísanú rýchlosť na diaľnici. V čase nehody išiel rýchlosťou 97 kilometrov za hodinu. Autobus napriek tomu zišiel z diaľnice a prevrátil sa na pravú stranu. Práve na pravej strane v zadnej časti autobusu sedeli aj štyri dievčatá vo veku 17 a 18 rokov, ktoré nehodu neprežili. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vodiča autobusu, v ktorom zahynuli študentky, odsúdili

Otec, ktorý zabudol dieťa v aute, zrejme spáchal samovraždu

Telo 58-ročného muža našli medzi obcami Malanta a Pohranice (okres Nitra). BRATISLAVA 7. decembra (WebNoviny.sk) - Otec, ktorého odsúdili za to, že vlani nechal svoje dieťa v rozhorúčenom aute, pravdepodobne spáchal samovraždu. Telo 58-ročného muža našli medzi obcami Malanta a Pohranice (okres Nitra) o 9:30. Informovala o tom televízia TA3 v relácii Hlavné správy. Ako informovala TA3, podľa nepotvrdených informácií ide o otca, ktorý nechal minulý rok v lete v čiernom zaparkovanom aute dvojročné dievčatko. Našli ho vtedy náhodní okoloidúci. Dieťa však horúčavy v aute nakoniec neprežilo. Podľa nitrianskeho okresného súdu sa vtedy otec dopustil prečinu usmrtenia z nedbanlivosti. V novembri tohto roku mu preto vymeral dvojročný podmienečný trest s dvojročnou skúšobnou dobou. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Otec, ktorý zabudol dieťa v aute, zrejme spáchal samovraždu

Slovensko podľa kotlebovcov nie je zvrchovaným štátom

V prípade, že by poslanci NR SR nezaviedli predpisy EÚ do zákonov Slovenskej republiky alebo by prijali zákony, ktoré sú v rozpore s predpismi EÚ, pri aplikácii týchto zákonov by dostali v súčasnosti prednosť predpisy EÚ. BRATISLAVA 7. decembra (WebNoviny.sk) – Slovensko dnes podľa kotlebovcov nie je zvrchovaným štátom. Preto poslanci za Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS) predložili do parlamentu návrh ústavného zákona, ktorý by z ústavy vypustil vetu, podľa ktorej "právne záväzné akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie majú prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky." Rokovaním o ich návrhu ukončil parlament desiaty rokovací deň 11. schôdze. Hlasovať o ňom budú poslanci vo štvrtok. Zvrchovanosť je jedným zo základných ústavných princípov Podľa poslancov za ĽSNS sa tak vytvárajú ústavné predpoklady na obnovenie zvrchovanosti (suverenity) Slovenskej republiky, ktorú Slovensko stratilo vstupom do Európskej únie 1. mája 2004. Kotlebovci zdôrazňujú, že zvrchovanosť je jedným zo základných ústavných princípov a pilierov, na ktorých musí stáť Slovenská republika. Jej dôležitosť podľa nich dokazuje fakt, že je ustanovená hneď v prvom článku, v prvom odseku a v prvej vete Ústavy SR. "Zvrchovanosť znamená nezávislosť štátnej moci od akejkoľvek inej moci mimo hraníc daného štátu. Znamená, že štát nie je podrobený vôli a záujmom iného štátu ani medzištátnych združení," upozorňujú predkladatelia zmeny. Zvrchovanosť Slovenskej republiky je však podľa nich v súčasnosti zásadným spôsobom obmedzená článkom 7, odsek 2, druhá veta Ústavy SR, ktorá znie: "Právne záväzné akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie majú prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky." Európska komisia môže podať na Slovenskú republiku žalobu Kotlebovci upozorňujú, že na základe tejto vety Ústavy SR sú občania Slovenskej republiky a ich volení zástupcovia povinní prijímať a dodržiavať právne záväzné akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie bez výnimky, aj vtedy, ak s týmito predpismi únie nesúhlasia alebo tieto predpisy EÚ poškodzujú ich oprávnené záujmy. "Ak sú predpisy EÚ vydané formou nariadení, tieto nariadenia majú dokonca automatickú platnosť na území Slovenskej republiky a zakladajú práva a povinnosti našich občanov bez ohľadu na to, či sú súčasťou našich vlastných zákonov," pripomínajú. V prípade, že by poslanci NR SR nezaviedli predpisy EÚ do zákonov Slovenskej republiky alebo by prijali zákony, ktoré sú v rozpore s predpismi EÚ, pri aplikácii týchto zákonov by dostali v súčasnosti prednosť predpisy EÚ. Navyše Európska komisia môže podať na Slovenskú republiku žalobu na Súdnom dvore Európskej únie, ktorý môže Slovensku uložiť povinnosť zaplatiť paušálnu pokutu v minimálnej výške 886-tisíc eur a penále v rozpätí od 1 071 eur do 64 260 eur za každý deň omeškania s implementáciou predpisov EÚ. "Z toho vyplýva, že štátna moc Slovenskej republiky, ktorá pochádza od občanov SR, sa v súčasnosti musí povinne pod hrozbou finančných sankcií podrobovať cudzej moci, ktorú predstavuje Európska únia," zdôrazňujú predkladatelia. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovensko podľa kotlebovcov nie je zvrchovaným štátom

V palestínskom meste pomenujú ulicu po Fidelovi Castrovi

\'Castro odvážne čelil svetu, palestínsky ľud ho obdivuje a miluje,\' uvádza sa vo vyhlásení vedenia Palestínskej samosprávy. JERUZALEM 7. decembra (WebNoviny.sk) - Palestínska samospráva pomenuje jednu z ulíc mesta Ramalláh po nedávno zosnulom kubánskom vodcovi Fidelovi Castrovi, ktorý bol "veľkým priateľom palestínskeho ľudu". Ramalláh, sídlo Palestínskej samosprávy, tento krok podľa vyjadrenia tamojších činiteľov považuje za "gesto vďaky". "Castro odvážne čelil svetu, palestínsky ľud ho obdivuje a miluje," uvádza sa vo vyhlásení vedenia Palestínskej samosprávy, z ktorého dnes citovala agentúra JTA. Rozhodnutie urobila mestská rada Ramalláhu "ako uznanie Castrovej podpory palestínskeho národa a bývalého palestínskeho lídra Jásira Arafata". Ramalláh, ležiaci približne desať kilometrov severne od Jeruzalema, je de facto administratívne centrum Palestínskej samosprávy, respektíve Predjordánska. Hoci ide o historicky arabsko-kresťanské mesto, v súčasnosti väčšinu jeho obyvateľstva tvoria moslimovia. Castro, ktorý zomrel 25. novembra vo veku 90 rokov, začiatkom 70. rokov oznámil prerušenie vzťahov Kuby s Izraelom a oficiálne uznal Arafatovu Organizáciu za oslobodenie Palestíny (OOP). Napriek tomu, že ostro vystupoval proti Izraelu, židovskej komunite žijúcej na Kube boli za jeho vlády rozšírené náboženské slobody. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V palestínskom meste pomenujú ulicu po Fidelovi Castrovi

Medzinárodný olympijský výbor predĺžil sankcie proti Rusku

Sankcie pôvodne mali platiť do konca kalendárneho roka 2016. LAUSANNE 7. decembra (WebNoviny.sk) - Medzinárodný olympijský výbor (MOV) predĺžil dočasné sankcie proti Rusku. Pôvodne mali platiť do konca kalendárneho roka 2016. MOV prijal rozhodnutie dva dni pred plánovaným zverejnením správy kanadského právnika Richarda McLarena o systematickom dopingu podporovaného štátom. Počas pôsobenia reštriktívnych opatrení sa v Rusku nemôžu konať akcie pod hlavičkou MOV, ten zároveň vyzval organizácie zastrešujúce zimné športy o zmrazenie príprav vrcholných podujatí v krajine. McLaren zverejnil prvú správu už v júli a na základe nej odporučil celoplošné vylúčenie ruských športovcov z augustových olympijských hier v Riu de Janeiro. MOV napokon suspendoval iba atlétov. Piatkové komuniké sa zameria na dôkazy o užívaní zakázaných látok na ZOH 2014 v Soči. "Súčasné podozrenia útočia na samotnú integritu olympijských hier," uviedol MOV v stanovisku. Zároveň avizoval, že všetky dokázané porušenia pravidiel sa stretnú s adekvátnymi opatreniami, vrátane zákazov činnosti športovcov či zodpovedných úradníkov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Medzinárodný olympijský výbor predĺžil sankcie proti Rusku

Povinná aktivácia e-schránok pre podnikateľov sa opäť posúva

Novú povinnosť pre podnikateľov stanovil zákon už pred tromi rokmi a termín sa už predlžoval z 1. júla 2016 na 1. januára 2017. BRATISLAVA 7. decembra (WebNoviny.sk) - Poslanci schválili novelu zákona o eGovernmente. Podľa právnej úpravy, o ktorej diskutoval parlament v skrátenom legislatívnom konaní, sa termín povinnej aktivácie elektronických schránok pre podnikateľov opäť predlžuje, tentoraz do 30. júna budúceho roka. Novú povinnosť pre podnikateľov stanovil pritom zákon už pred tromi rokmi a termín sa už predlžoval z 1. júla 2016 na 1. januára 2017. Odporúčame: Návrh OĽaNO neprešiel, zmeny v rodičovskom príspevku nebudú "Chcem povedať, že naozaj tentokrát už pôjde o posledné predĺženie," konštatoval minulý týždeň po rokovaní vlády podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Ako dodal, tí podnikatelia, ktorí si schránku aktivovali, budú od 1. januára 2017 alebo od momentu aktivácie dostávať úradné rozhodnutia od štátnych orgánov elektronicky. Ako povedal v rozprave v prvom čítaní poslanec za SaS Karol Galek, v porovnaní s Českou republikou "pokrivkávala" mediálna kampaň. "Pre mňa tým základným problémom je, že samotná verejná správa do dnešného dňa tieto schránky plnohodnotne nevyužíva," konštatoval poslanec. Ako argument použil údaj zo stránky slovensko.sk o počte neprečítaných správ orgánmi verejnej moci. "K 5. decembru to bolo číslo 434 090 neprečítaných správ, ktoré boli doručené týmto orgánom a neboli ani len otvorené," zhrnul Galek. O predĺženie termínu požiadala Slovenská obchodná a priemyselná komora. Dôvodom je nepripravenosť slovenských podnikateľov na nový systém. Ako uviedol v materiáli Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, napriek pôvodne trojročnej prechodnej lehote, posilneným kapacitám na strane Ministerstva vnútra SR a mediálnej kampani je nárast počtu štatutárov právnických osôb, zapísaných v obchodnom registri, ktorí majú elektronický občiansky preukaz s elektronickým čipom a bezpečnostným osobným kódom (eID), stále nedostatočný, len na úrovni približne 25 percent. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Povinná aktivácia e-schránok pre podnikateľov sa opäť posúva

Malta ako prvá v Európe zakázala \'liečbu\' homosexuality

Na základe novej legislatívy bude každý, koho súd usvedčí z pokusu o \'zmenu, potlačenie alebo elimináciu sexuálnej orientácie, rodovej identity či rodového prejavu\', čeliť pokute do 10 000 eur alebo odňatiu slobody na jeden rok. VALLETTA 7. decembra (WebNoviny.sk) - Malta sa dnes stala prvou európskou krajinou, ktorá zaviedla zákaz "terapie" zameranej na zmenu sexuálnej orientácie homosexuálnych osôb. Tamojší parlament dnes totiž jednomyseľne schválil návrh zákona zakazujúceho snahy o "vyliečenie" sexuálnej orientácie homosexuálov. Na základe novej legislatívy bude každý, koho súd usvedčí z pokusu o "zmenu, potlačenie alebo elimináciu sexuálnej orientácie, rodovej identity či rodového prejavu", čeliť pokute do 10.000 eur alebo odňatiu slobody na jeden rok, informoval webový portál denníka The Guardian. Tento stredomorský ostrovný štát od roku 2013, keď sa k moci dostala socialistická vláda, pristúpil k viacerým progresívnym sociálnym reformám. Záujmová skupina ILGA-Europe označila Malta dvakrát za európsku krajinu, ktorá najviac rešpektuje práva komunity LGBT. Maltskí psychológovia, psychiatri, terapeuti a poradcovia toto opatrenie privítali s tým, že inkriminovaná prax bola "nehumánna". V spoločnom stanovisku uviedli, že sú "hrdí na svoju účasť pri príprave daného návrhu zákona". Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Malta ako prvá v Európe zakázala \'liečbu\' homosexuality

Plavec Halas pri premiére na seniorských MS prekonal rekord

Adam Halas prekonal seniorský slovenský rekord v krátkom bazéne v disciplíne 100 m motýlik. WINDSOR 7. decembra (WebNoviny.sk) - Plavec Adam Halas na svojich premiérových majstrovstvách sveta dospelých v kariére prekonal juniorský slovenský rekord v krátkom bazéne v disciplíne 100 m motýlik. Osemnásťročný pretekár STU Trnava na šampionáte v kanadskom Windsore finišoval v stredajšej rozplavbe tejto disciplíny za 53,27 s, čím o rovnú desatinu sekundy zlepšil národné maximum v podaní Vladimíra Štefánika, ktorý ho zaplával v októbri v Plzni. Halas skončil na 38. mieste. "Je to pre mňa veľký úspech. Voda bola super, skočil som a nič som nevnímal, iba plával. Hneď, ako som po dohmate uvidel čas, veľmi som sa potešil. Vlado mi k rekordu hneď gratuloval a určite sa pokúsi vziať si ho späť. Mal som pred šampionátom zdravý rešpekt. Opadlo to, uvidíme, ako sa mi bude dariť ďalej", skonštatoval Adam Halas. Rovnako starý Štefánik v stredu vo Windsore dohmatol na 200 m voľný spôsob za 1:49,32 min a obsadil 55. priečku. Pretekár z klubu Nereus Žilina len o 0,03 s zaostal za vlastným juniorským národným rekordom. V ženskej štafete 4x50 m polohové preteky skončili Slovenky na 17. pozícii. Kvarteto Karolína Hájková, Andrea Podmaníková, Barbora Mišendová a Karin Tomečková finišovalo za 1:52,22 min. Mišendová potom na 100 m voľný spôsob obsadila 48. pozíciu spomedzi 127 štartujúcich časom 56,25. Národný rekord v tejto disciplíne od apríla 2002 drží legendárna Martina Moravcová (52,96). Osemnásťročná plavkyňa VŠC Dukla Banská Bystrica Mišendová sa v Kanade predstaví ešte na polovičnej trati a tiež 50 a 100 m motýlik. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Plavec Halas pri premiére na seniorských MS prekonal rekord

Spoločná európska mena oproti doláru posilnila

Očakáva sa, že Európska centrálna banka (ECB) na svojom štvrtkovom zasadaní predĺži platnosť programu nákupov dlhopisov. NEW YORK 7. decembra (WebNoviny.sk) - Euro v stredu oproti doláru posilnilo, hoci sa očakáva, že Európska centrálna banka (ECB) na svojom štvrtkovom zasadaní predĺži platnosť programu nákupov dlhopisov. Doteraz ECB plánovala dlhopisy nakupovať do marca budúceho roka. Cieľom programu je podporiť ekonomický rast a infláciu. Spoločná európska mena oproti doláru stúpla na 1,0761 USD/EUR z úrovne 1,0715 USD/EUR, na ktorej uzatvorila predchádzajúci deň. Dolár oslabil aj voči japonskému jenu, a to na 113,74 JPY/USD z predošlej uzatváracej úrovne 114,05 JPY/USD. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Spoločná európska mena oproti doláru posilnila

Najpreplácanejším hercom je druhý rok po sebe Johnny Depp

Posledné tri snímky 53-ročného herca zarobili podľa magazínu Forbes iba 2,80 dolára na každý dolár, ktorý mu filmové spoločnosti vyplatili. BRATISLAVA 7. decembra (WebNoviny.sk) - Najpreplácanejším hollywoodskym hercom je podľa magazínu Forbes Johnny Depp, ktorý sa na prvej priečke tohto rebríčka umiestnil aj vlani. Podľa redaktorov magazínu jeho posledné tri snímky, ktoré mali premiéru do 1. júna 2016, zarobili v priemere odhadom iba 2,80 dolára na každý dolár, ktorý filmové spoločnosti zaplatili 53-ročnému hercovi. Išlo napríklad o pokračovanie úspešnej snímky Alica v krajine zázrakov (2010) s názvom Alica v Krajine za zrkadlom (2016). Rodák z Owensboro v štáte Kentucky vlani obsadil prvé miesto s návratnosťou iba 1,20 dolára za každý vyplatený dolár. Rok predtým sa umiestnil na druhej priečke s návratnosťou 4,10 dolára. Redaktori Forbes pri zostavovaní rebríčka nebrali do úvahy animované filmy, snímky, v ktorých herci a herečky stvárnili iba malé úlohy alebo filmy, ktoré premietali v menej než 2 000 kinách. Neposudzovali herečky a hercov, pokiaľ sa od 1. júna 2015 neobjavili aspoň v jednom filme spĺňajúcom spomínané kritériá. Druhá priečka v tohtoročnom rebríčku patrí Willovi Smithovi s návratnosťou 5 dolárov na každý vyplatený dolár. Za ním nasledujú Channing Tatum (6 dolárov za každý vyplatený dolár) a Will Ferrell (6,50 dolára za každý vyplatený dolár). Prvú päťku uzatvára George Clooney a návratnosťou 6,70 dolára na každý vyplatený dolár. Tento rok sa do prvej desiatky dostala iba jedna herečka, a to Julia Roberts, ktorá sa s návratnosťou 10,80 dolára na každý vyplatený dolár dostala na deviatu priečku. Desiatka najpreplácanejších hercov a herečiek podľa magazínu Forbes: 1. Johnny Depp - za každý vyplatený dolár návratnosť 2,80 dolára 2. Will Smith - za každý vyplatený dolár návratnosť 5 dolárov 3. Channing Tatum - za každý vyplatený dolár návratnosť 6 dolárov 4. Will Ferrell - za každý vyplatený dolár návratnosť 6,50 dolára 5. George Clooney - za každý vyplatený dolár návratnosť 6,70 dolára 6. Adam Sandler - za každý vyplatený dolár návratnosť 7,60 dolára 7. Mark Wahlberg - za každý vyplatený dolár návratnosť 9,20 dolára 8. Leonardo DiCaprio - za každý vyplatený dolár návratnosť 9,90 dolára 9. Julia Roberts - za každý vyplatený dolár návratnosť 10,80 dolára 10. Bradley Cooper - za každý vyplatený dolár návratnosť 12,10 dolára Informácie pochádzajú z webstránky www.forbes.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Najpreplácanejším hercom je druhý rok po sebe Johnny Depp

Jekaterinburg podľahol Astane, Čajkovský dvakrát asistoval

Sibir Novosibirsk na domácom ľade prehral s Avangardom Omsk. MOSKVA 7. decembra (WebNoviny.sk) - Kontinentálna hokejová liga pokračovala v stredu dvoma zápasmi. Jekaterinburg na domácom ľade nestačil na Astanu. Sibir Novosibirsk, takisto doma, prehral s Avangardom Omsk. Sibir Novosibirsk - Avangard Omsk 1:3 (0:1, 0:1, 1:1) Góly: 58. Gluchov - 6. Gustafsson, 36. Burdasov, 48. N. Nikitin Avtomobilist Jekaterinburg - Barys Astana 3:4 (0:2, 2:2, 1:0) Góly: 24. a 43. Garejev (pri oboch ČAJKOVSKÝ), 31. Simakov - 7. Kučin, 12. Starčenko, 28. Trivino, 36. Puškariov Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Jekaterinburg podľahol Astane, Čajkovský dvakrát asistoval

Návrh OĽaNO neprešiel, zmeny v rodičovskom príspevku nebudú

Štát podľa poslankyne Národnej rady SR Eriky Jurinovej (OĽaNO) v súčasnosti diskriminuje rodičov, ktorí sa starajú o viac detí do troch rokov oproti rodičom, ktorým sa narodili dvojičky alebo trojičky. BRATISLAVA 7. decembra (WebNoviny.sk) - Parlament neposunul do druhého čítania návrh novely zákona o rodičovskom príspevku, ktorý do parlamentu predložili poslanci za OĽaNO. Opoziční poslanci navrhovali priznať nárok na zvýšený rodičovský príspevok rodičom, ktorí sa starajú o dve a viac detí do troch rokov, resp. do šiestich rokov v prípade detí s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom. "Navrhuje sa, aby sa rodičovský príspevok v takomto prípade zvyšoval rovnako, ako sa už v súčasnosti zvyšuje u súčasne narodených detí, dvojičiek, či trojičiek, teda o 25 % na každé ďalšie dieťa," uviedli poslanci za OĽaNO. Ak by sa rodič staral o dve deti do troch rokov, resp. šiestich rokov, podľa návrhu OĽaNO by dostával rodičovský príspevok v sume 254 eur a ak by sa staral o tri deti, poberal by 304,80 eura namiesto súčasných 203,20 eura. Odporúčame: Matovič a kotlebovci sa musia za svoje výroky ospravedlniť Štát podľa poslankyne Národnej rady SR Eriky Jurinovej (OĽaNO) v súčasnosti diskriminuje rodičov, ktorí sa starajú o viac detí do troch rokov oproti rodičom, ktorým sa narodili dvojičky alebo trojičky. Ako upozornila v parlamentnej rozprave k vlastnému návrhu novely zákona o rodičovskom príspevku, rodič dvojičiek má v súčasnosti nárok na zvýšený rodičovský príspevok v sume 254 eur a rodič trojičiek dostáva rodičovský príspevok vo výške 304,80 eura. Ak sa však rodičom narodia krátko po sebe dve deti a obe majú do troch rokov, rodičovský príspevok dosahuje základnú sumu 203,20 eura. "Až taký rozdiel v starostlivosti o dvojičky a v starostlivosti o dve malé deti nie je," upozornila Jurinová. Podľa nej môže ísť asi o 25 tisíc rodín, ktoré sa starajú o viac ako jedno dieťa vo veku do troch rokov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Návrh OĽaNO neprešiel, zmeny v rodičovskom príspevku nebudú

NATO neodíde z Afganistanu predčasne, potvrdil to Lajčák

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák zdôraznil, že aliancia do Afganistanu veľa investovala a že táto krajina je dnes iná, ako keď do nej v roku 2001 prichádzali vojaci NATO. BRUSEL 7. decembra (WebNoviny.sk) - Slovensko bude podporovať spoločné úsilie Severoatlantickej aliancie a jej spojencov v Afganistane dovtedy, kým nebudú jasné záruky, že sa táto krajina dokáže sama postarať o svoju bezpečnosť. Uviedol to minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák na konci dvojdňových rokovaní šéfov diplomacií NATO v Bruseli. Lajčák zdôraznil, že aliancia do Afganistanu veľa investovala a že táto krajina je dnes iná, ako keď do nej v roku 2001 prichádzali vojaci NATO. "Ale nebolo by zodpovedné odísť teraz. Lebo nemáme garanciu, že tie pozitívne zmeny sú nezvratné a preto tá naša prítomnosť bude pokračovať. Nikto nerozporuje, že tam budeme tak dlho, pokiaľ bude potrebné," uviedol šéf slovenskej diplomacie. Lajčák zároveň pripomenul, že povaha misie NATO v Afganistane sa za posledné tri roky dva razy zmenila: dnes vojaci aliancie a príslušníci jej misií zabezpečujú výcvik, pomoc a podporu pre domáce bezpečnostné zložky. "Som rád, že ten istý pocit, pokiaľ ide o Afganistan, veľmi silne prevažuje aj na Slovensku. Všetci sa k tomu hlásime a vždy aj v parlamente bola jednota. Že keď sme už toľko investovali, aj ľudské aj finančné zdroje, Slovensko je pripravené aj naďalej byť súčasťou spoločného úsilia NATO v Afganistane a odísť odtiaľ až keď budeme vedieť, že tie naše investície sú nezvratné," povedal Lajčák v závere. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo NATO neodíde z Afganistanu predčasne, potvrdil to Lajčák

Slovenskí florbalisti v boji o štvrťfinále podľahli Nórom

Slováci prehrali s favorizovaným Nórskom najtesnejším rozdielom. RIGA 7. decembra (WebNoviny.sk) - Slovenskí florbaloví reprezentanti nepostúpili do štvrťfinále MS 2016 v lotyšskej Rige (3. - 11. decembra). Slováci v popoludňajšom zápase stredajšieho play-off o štvrťfinále prehrali tesne 3:4 s favorizovanými Nórmi a budú hrať v skupine o 9. - 12. miesto. Slovenskí florbalisti sú na svetovom šampionáte tretíkrát, MS sa konajú v dvojročnom intervale od roku 1996. Vo Švédsku 2014 obsadili Slováci 10. pozíciu, vo Švajčiarsku 2012 ôsmu priečku. Slovenský tím nastúpil s viacerými zmenami - kapitán Lukáš Řezanina sa presunul z útoku do prvej obrannej dvojice - a zverenci českého trénera Petra Koutného dlho odolávali favorizovanému mužstvu. Po II. tretine bol stav nerozhodný 3:3. Nóri trikrát viedli, ale Slováci vždy rýchlo zmazali jednogólové manko - najskôr po 29 sekundách, potom po dvoch minútach a 28 sekundách a do tretice už po 12 sekundách. Slováci na MS vo florbale: Slovenskí florbalisti na MS zabojujú o postup do štvrťfinále Slovenskí florbalisti na MS po dráme zdolali Poliakov Slovenskí florbalisti na MS deklasovali Austrálčanov V 4. min otvoril skóre Fredrik Hoff Eriksen, vzápätí odpovedal Martin Sikorjak. O polhodinu neskôr potešil nórskych priaznivcov Markus Lindgjerdet, v 37. min vyrovnal Martin Grlický. V poslednej minúte prostrednej časti zužitkoval presilovku Daniel Gidske, no na druhej strane výbornú prihrávku Řezaninu premenil na ďalší gól SR Martin Kubovič - 3:3. Nóri boli aktívnejší aj v tretej dvadsaťminútovke a odmenou bol pre nich víťazný gól Thomasa Straeta. Slováci sa už na štvrtú gólovú odpoveď nezmohli, aj keď boli blízko - 25 sekúnd pred koncom žŕdka zastavila pokus Kuboviča. Slováci vo štvrtok o 9.00 h SEČ nastúpia proti Američanom v rámci skupiny o 9. - 12. miesto. Víťaz tohto duelu bude hrať o konečnú 9. priečku, zdolaný o 11. pozíciu. MS florbalistov 2016 - Riga (Lot.) - stredajšie výsledky: PLAY-OFF O ŠTVRŤFINÁLE Nórsko - Slovensko 4:3 (1:1, 2:2, 1:0) - do štvrťfinále postúpilo Nórsko, Slovensko bude hrať o 9. - 12. miesto Góly: 4. Hoff Eriksen (H. Fredriksen), 34. Lindgjerdet (Kvisvik), 40. Gidske (Lindgjerdet), 47. Straete (Gidske) - 4. Sikorjak (Szabo), 37. Grlický (Čonka-Skyba), 40. Kubovič (Řezanina) Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Larinovs a Gross (obaja Lot.), 608 divákov Zostava SR: Mazák (Turek) - Řezanina, Komačka, Szabo, Sikorjak, Koščo, Ľ. Šefčík, Kročko, Bulko - Gál, Matejka, Kubovič - Nehila, Joščák, Dudovič - Čonka-Skyba, Grlický, Ujhelyi - Heleš Hlas: Petr Koutný (tréner SR, zdroj: RTVS): "Škoda tohto zápasu, smutný však nie som. Som hrdý na chlapcov, výborne sa pripravili na dnešný duel. Keby sme hrali viac takýchto ťažkých zápasov... Musím sa chlapcom poďakovať, aj keď sme nepostúpili." Nemecko - USA 6:5 (2:1, 1:1, 3:3) - do štvrťfinále postúpilo Nemecko, USA bude hrať o 9. - 12. miesto Estónsko - Kanada 16:4 (7:2, 3:0, 6:2) - do štvrťfinále postúpilo Estónsko, Kanada bude hrať o 9. - 12. miesto Lotyšsko - Dánsko 5:6 po sam. nájazdoch (1:2, 4:0, 0:3 - 0:0, 0:1) - do štvrťfinále postúpilo Dánsko, Lotyšsko bude hrať o 9. - 12. miesto SKUPINA O 13. - 16. MIESTO Thajsko - Austrália 4:3 (0:0, 2:1, 2:2) - Thajsko bude hrať o 13. miesto, Austrália bude hrať o 15. miesto Poľsko - Singapur 14:3 (6:1, 2:1, 6:1) - Poľsko bude hrať o 13. miesto, Singapur bude hrať o 15. miesto Ďalší rámcový program MS: štvrtok 8. decembra: štvrťfinále, zápasy skupiny o 9. - 12. miesto piatok 9. decembra: štvrťfinále, o 9. miesto, o 11. miesto, o 13. miesto, o 15. miesto sobota 10. decembra: semifinále, zápasy skupiny o 5. - 8. miesto nedeľa 11. decembra: finále, o 3. miesto, o 5. miesto, o 7. miesto Štvrtkový program MS (časy sú v SEČ): štvrťfinále: Česko - Estónsko (15.00), Švédsko - Nemecko (18.00) skupina o 9. - 12. miesto: Slovensko - USA (9.00), Kanada - Lotyšsko (12.00) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovenskí florbalisti v boji o štvrťfinále podľahli Nórom

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Recept dňa

Hovädzie na karí korení

30 dkg zadného hovädzieho
2 malé zemiaky
½ l vývaru
2 ČL solamylu
2 PL oleja
1 cibuľa
1 - 2 papriky
2 ČL karí korenia
1 paradajka
soľ

Zemiaky očistite, pokrájajte na tenšie kolieska a varte asi 5 min. Nechajte ich dobre odkvapkať a dajte bokom. Cibuľu očistite, nakrájajte nadrobno a opražte na oleji. Pridajte papriku nakrájanú na kocky a za stáleho miešania opražte až je paprika skoro hotová. Preložte do misky. Na panvicu pridajte olej, pridajte mäso nakrájané na tenké rezance a karí korenie. V miske zmiešajte vývar, solamyl a soľ a omáčku nalejte do panvice, dobre zamiešajte a varte až kým mäso nebude mäkké. Pridajte zmes cibule a papriky, uvarené papriky a paradajky pokrájané na kocky a ešte chvíľu povarte. Podávajte s ryžou.

Dobrá rada

Celulitída

Ak sa bojíte celulitídy, začne skoro z prevenciou. Pomôže vám pravidelná masáž pokožky kefou a anticelulitídovým krémom. Krúživé pomalé, stredne intenzívne pohyby podporia pevnosť tkaniva. Kefa by mala mať mäkké prírodné štetiny. Masáž masážnou rukavicou nie je až taká vhodná, pretože sa pri nej neodstránia čiastočky starej kože, ktoré potom spomaľujú jej obnovu.

Stavebník

Energetická sebestačnosť pojazdných minidomov

Ako sme písali v materskom článku o minidomoch, hlavným zdrojom energie pre takýto druh bývania je solárny systém. Jeho srdcom je neuveriteľne malý box, ktorý je plne programovateľný , ľahko ovládateľný a vysoko efektívny.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Webyshopping

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang