Aktuálne spravodajstvo - Trnavský región - informačný portál

Aktuálne spravodajstvo

Francúzske supermarkety nesmú vyhadzovať nepredané jedlo

Poslanci vo Francúzsku schválili zákon, podľa ktorého majú obchodné reťazce darovať jedlo charitatívnym organizáciám alebo farmám pre zvieratá či na kompostovanie. PARÍŽ 22. mája (WEBNOVINY) - Francúzski poslanci schválili vo štvrtok neskoro večer návrh zákona, ktorý zakazuje obchodným reťazcom a supermarketom likvidáciu nepredaných potravín. Tie majú darovať buď charitatívnym organizáciám, alebo farmám pre zvieratá či na kompostovanie. Nedodržiavanie nových pravidiel sa bude trestať pokutami a v niektorých prípadoch až dvojročným väzením. Zákon je súčasťou širšej legislatívy o životnom prostredí, o ktorej bude v utorok hlasovať dolná aj horná komora francúzskeho parlamentu. Norma stanovuje, že všetky supermarkety s rozlohou nad 400 metrov štvorcových budú musieť do júla 2016 podpísať dohodu s nejakou charitatívnou skupinou alebo farmou, ktorej budú dávať nepredané potraviny. Potraviny, ktoré už nie sú vhodné na konzumáciu, sa použijú ako potrava pre zvieratá, na výrobu biohnojív alebo v energetike. Zákon tiež obmedzuje plytvanie jedlom v školských jedálňach. Francúzske ministerstvo životného prostredia odhaduje, že Francúzi vyhodia asi 20 až 30 kilogramov potravín na osobu ročne.

logo Francúzske supermarkety nesmú vyhadzovať nepredané jedlo

Samovrah sa odpálil v plnej mešite, zomreli desiatky ľudí

V čase samovražedného útoku bolo v mešite imáma Alího v mestečku al-Kadí v provincii Katíf asi 150 ľudí. Zdroje hovoria o desiatkach mŕtvych a zranených.DUBAJ 22. mája (WEBNOVINY) - Samovražedný útočník sa počas piatkových modlitieb odpálil v šiitskej mešite na východe Saudskej Arábie, pričom zabil a zranil zatiaľ nešpecifikovaný počet ľudí. V čase útoku bolo v mešite imáma Alího v mestečku al-Kadí v provincii Katíf asi 150 ľudí a podľa niektorých zdrojov najmenej 30 prišlo o život alebo utrpelo zranenia, ďalšie hovoria o 20 mŕtvych a desiatkach zranených. Saudskoarabské ministerstvo vnútra útok potvrdilo, no viac podrobností zatiaľ neposkytlo. Miestne nemocnice už vyzvali obyvateľstvo na darovanie krvi. Východná provincia Katíf je domovom šiitskej menšiny, ktorá sa sťažuje na útlak v sunnitskej Saudskej Arábii. Teroristické útoky v kráľovstve však nie sú časté. Naposledy v novembri extrémisti zo sunnitskej skupiny Islamský štát zabili na východe sedem šiitov na náboženskom festivale.

logo Samovrah sa odpálil v plnej mešite, zomreli desiatky ľudí

Ebola opäť šíri strach, v Guinei evidujú desiatky prípadov

Svetová zdravotnícka organizácia je zvlášť znepokojená, že niektoré prípady eboly sa vyskytli neďaleko hraníc s Guineou-Bissau, veľmi chudobnou krajinou s nedostatkom zdravotníckych zariadení. CONAKRY 22. mája (WEBNOVINY) — Úrady v Guinei sa obávajú nového rozšírenia epidémie eboly v čase, keď dúfali, že majú krízu pod kontrolou. Za posledný týždeň sa v krajine objavilo 27 nových prípadov v porovnaní so siedmimi minulý týždeň. Svetová zdravotnícka organizácia je zvlášť znepokojená, že niektoré prípady sa vyskytli neďaleko hraníc s Guineou-Bissau, veľmi chudobnou krajinou s nedostatkom zdravotníckych zariadení. Dr. Sakoba Keita, ktorý stojí v Guinei na čele boja s ebolou, uviedol, že Guinea bola "blízko k víťazstvu", no nové prípady naznačujú jej návrat. Epidémia eboly vypukla v Guinei v decembri 2013 a rozšírila sa do susedných krajín. Nové prípady v Západnej Afrike sa objavujú momentálne len v Guinei a Sierre Leone. Od začiatku masového šírenia vírusu podľahlo ebole podľa bilancie WHO v Guinei, Libérii a Sierre Leone najmenej 11 000 ľudí. Takmer polovica obetí pripadá na Libériu, kde epidémia vrcholila medzi augustom a októbrom 2014. Libéria nedávno oznámila koniec epidémie, keďže 42 dní tam úrady nezaregistrovali žiaden nový prípad. Ebola je jedným z najobávanejších vírusových ochorení na svete, keďže sa prakticky nedá liečiť a neexistuje proti nej schválená očkovacia látka. Prejavuje sa zvracaním a hnačkou ako aj vnútorným a vonkajším krvácaním.

logo Ebola opäť šíri strach, v Guinei evidujú desiatky prípadov

Festival Cannes sa kajá, za škandál s obuvou môže horlivosť

Umelecký riaditeľ festivalu Thierry Frémaux sa ospravedlnil za nepríjemnosti, ktorým čelili niektoré návštevníčky pri vstupe na filmové projekcie. BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Škandál s plochými topánkami, pre ktoré niekoľko návštevníčok nepustili na projekcie 68. Medzinárodného filmového festivalu v Cannes, je dôsledkom horlivosti bezpečnostnej služby. Vyhlásil to umelecký riaditeľ podujatia Thierry Frémaux. Za nepríjemnosti sa zároveň ospravedlnil, pričom zdôraznil, že povinnosť žien mať na slávnostné uvedenia obuté topánky s vysokými podpätkami je hlúposť a nie je to pravda. Organizátori prestížneho festivalu si vyslúžili kritiku po tom, čo niekoľko návštevníčok nepustili na premiéru filmu Carol (2015), pretože nemali obuté topánky s vysokými podpätkami. Neskôr sa ukázalo, že podobnú skúsenosť mali návštevníčky aj pri iných premietaniach. Uvádzači navyše na projekcie nepustili ženy, ktoré tento typ obuvi nemohli nosiť pre zdravotné problémy. "Stalo sa to mojej žene. Napokon ju pustili," napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter režisér Asif Kapadia, ktorého dokument o zosnulej anglickej speváčke Amy Winehouse mal na festivale premiéru. Britská herečka Emily Blunt počas jednej z tlačových besied uviedla, že škandál je veľkým sklamaním. Okrem toho vznikla online petícia, prostredníctvom ktorej iniciátori žiadali vysvetlenie od organizátorov. Petíciu podpísalo viac ako päťtisíc ľudí. Hoci na slávnostné projekcie organizátori vyžadujú oblek pre pánov a šaty pre dámy, nariadenie o odeve zverejnené na webstránke podujatia obuv nespomína. Informácie pochádzajú z webstránok www.hollywoodreporter.com, www.bbc.com a www.thepetitionsite.com a archívu agentúry SITA.

logo Festival Cannes sa kajá, za škandál s obuvou môže horlivosť

Nenechajte si ujsť výstavu Ženy v slovenskej architektúre

BRATISLAVA 22. mája (WBN/PR) - Občianske združenie WOMEN ARCHITECTS v spolupráci s organizátormi festivalu DAAD pozýva všetkých na vernisáž výstavy Ženy v slovenskej architektúre, ktorá sa uskutoční v rámci festivalu Dni architektúry a dizajnu (DAAD) v Bratislave v utorok 26.05.2015 o 14.30h. na Hviezdoslavovom námestí. Výstava prezentuje tvorbu vybraných reprezentantiek prvej generácie slovenských architektiek, ako aj diela desiatich architektiek, ktoré významne prispievajú do súčasného diania v architektúre nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Expozícia zahŕňa štatistické informácie o zastúpení žien na architektonických školách a v praxi. Výstava Ženy v slovenskej architektúre vznikla z iniciatívy občianskeho združenia, ktoré sa už dlhšie venuje reflexii tejto témy v spoločnosti. Koncepčne ju pripravila teoretička a historička architektúry Henrieta Moravčíková. Na Hviezdoslavovom námestí bude výstava prístupná od 26.05. -31.05.2015. Po vernisáži sa na Fakulte architektúry STU so začiatkom o 17.00h. organizuje panelová diskusia s architektkami, zástupcami Fakulty architektúry, Slovenskej komory architektov, Spolku architektov Slovenska a časopisu ARCH. Tešíme sa na Vašu účasť! DAAD je každoročný festival oslavujúci architektúru, dizajn a umenie, tvorivé bohatstvo, sociálne dôsledky a silu na zmenu. DAAD sa stáva, podobne ako v mnohých európskych metropolách verejným každoročným sviatkom modernej a súčasnej slovenskej a svetovej architektúry v Bratislave a Slovenskej republike. WOMEN ARCHITECTS je profesijné občianske združenie ktoré má ambíciu stať sa stredoeurópskou platformou na podporou a prezentáciu architektiek. Cieľom združenia je prezentácia a podpora žien v architektonickej profesii, výmena skúseností medzi slovenskými a zahraničnými architektkami, či mapovanie pomeru žien a mužov pri vzdelávaní a výkone architektonickej profesie. Združenie založili Andrea Klimko, Dana Blaškovičová, Dana Moderdovská v roku 2013 na Slovensku na príklade podobných organizácií v zahraničí a cieľom dlhodobo pôsobiť na domácej i medzinárodnej scéne. Aktuálne informácie o aktivitách WOMEN ARCHITECTS nájdete na: www.women-architects.com alebo www.facebook/womenarchitects.

logo Nenechajte si ujsť výstavu Ženy v slovenskej architektúre

Euro posilnilo, doláru uškodili obavy o rast ekonomiky USA

Dolár klesol voči euru i jenu. Predstavitelia japonskej centrálnej banky po svojom zasadnutí zverejnili mierne priaznivejšiu prognózu vývoja ekonomiky.LONDÝN 22. mája (WEBNOVINY) - Americký dolár v piatok oslabil. Trhy čakali na údaje o vývoji aprílovej miery inflácie, ktoré by mohli zvýšiť obavy o tempo rastu americkej ekonomiky. Jen počas piatka výrazné zmeny nezaznamenal. Predstavitelia japonskej centrálnej banky (BOJ) po svojom zasadnutí zverejnili mierne priaznivejšiu prognózu vývoja ekonomiky, ktorá nenaznačila, že by centrálna banka bola pripravená ešte viac podporiť hospodársky rast. Dolár voči euru poklesol o pol percenta na 1,1163 USD/EUR. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, v piatok oslabil o 0,2 percenta na 95,040 bodu. Voči jenu dolár klesol o 0,2 percenta na 120,82 JPY/USD.

logo Euro posilnilo, doláru uškodili obavy o rast ekonomiky USA

Pre bombu z druhej svetovej vojny v Londýne evakuovali domy

Stavební robotníci, ktorí pracovali neďaleko štadióna, našli v jeho blízkosti päťdesiatkilogramovú nálož, ktorá bola pravdepodobne zhodená nacistickým Nemeckom na Londýn začiatkom 40. rokov minulého storočia.LONDÝN 22. mája (WEBNOVINY) - Britská polícia uzavrela ulice a evakuovala stovky domov v okolí londýnskeho štadióna Wembley, pri ktorom objavili nevybuchnutú bombu z obdobia druhej svetovej vojny. Päťdesiatkilogramovú nálož našli stavební robotníci, ktorí pracovali neďaleko štadióna. Ide pravdepodobne o bombu zhodenú nacistickým Nemeckom na Londýn začiatkom 40. rokov minulého storočia. Armáda vo vyhlásení informovala, že bomba je "v potenciálne nebezpečnom stave" a nie je možné ju na mieste odpáliť, pretože výbuch by mohol spôsobiť značné škody na majetku a dokonca ohroziť životy. Armádni pyrotechnici teraz pracujú na zneškodnení nálože.

logo Pre bombu z druhej svetovej vojny v Londýne evakuovali domy

Fortuna liga bude bez Košíc, nedostali licenciu

Košice nesplnili finančné kritériá pre udelenie licencie pre najvyššiu súťaž. BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Futbalový klub MFK Košice nedostal licenciu pre najvyššiu súťaž z dôvodu nesplnenia finančných kritérií a nemal by v zmysle klubového licenčného systému Slovenského futbalového zväzu účinkovať vo Fortuna lige 2015/2016. Košičanom vyprší platná licencia pre najvyššiu súťaž na konci tohto súťažného ročníka. "Odvolací orgán licenčného konania (OOLK) sa na svojom dnešnom zasadnutí zaoberal odvolaním MFK Košice a potvrdil rozhodnutie Prvostupňového orgánu licenčného konania (POLK) o neudelení licencie pre najvyššiu súťaž z dôvodu nesplnenia finančných kritérií. Toto rozhodnutie je na pôde SFZ konečné. Obidva licenčné orgány sú v zmysle predpisov a noriem SFZ pri svojom rozhodovaní nezávislé. Členovia OOLK v zmysle príslušných článkov Klubového licenčného systému nesmú byť členmi žiadnych iných orgánov SFZ alebo ÚLK, ich zamestnancami, členmi licenčnej administratívy SFZ a ani predstaviteľmi futbalových klubov," uvádza sa na facebookovom profile Slovenského futbalového zväzu. Odporúčame: Video: Trenčania si užívajú titul, nechýbala ani bubnovačka Žiaden vplyv na zostup Banskej Bystrice Licenciu od Prvostupňového orgánu licenčného konania (POLK) dostali 28. apríla 2015 Slovan Bratislava, Dunajská Streda, Myjava, Podbrezová, Ružomberok, Senica, Trenčín, Trnava, Zlaté Moravce a Žilina. Podmienky okrem Košíc nesplnila Banská Bystrica, ktorá sa však neodvolala do 14. mája. Neudelenie licencie pre Košice nebude mať vplyv na zostup posledného mužstva Fortuna ligy Dukly Banská Bystrica po skončení súťažného ročníka 2014/2015. "Rozhodnutie OOLK znamená, že Košice nemajú platnú licenciu a bez nej nemôžu v zmysle licenčného systému SFZ účinkovať v novom ročníku Fortuna ligy 2015/2016," uviedol pre agentúru SITA manažér komunikácie a PR SFZ Juraj Čurný. Zmierili sa s nižšou súťažou Rozhodnutie je konečné a Košičania sa už zmierili s tým, že v ročníku 2015/2016 budú účinkovať len v II. lige. "Oficiálne sme už druholigisti. Budeme sa snažiť dohrať súťaž čo najlepšie, ale od nového ročníka budeme hrať druhú najvyššiu súťaž," uviedol na klubovom webe prezident MFK Košice Blažej Podolák. Podľa výkonného riaditeľa Únie ligových klubov Michala Mertinyáka bude riadiaci orgán najvyššej slovenskej futbalovej súťaže postupovať v zmysle platného súťažného poriadku. "V zmysle súťažného poriadku môžeme ponúknuť miesto v najvyššej súťaži druhému tímu II. ligy, ktorý v prípade záujmu musí podať prihlášku a následne sa uskutoční skrátené licenčné konanie," zareagoval pre SITA Michal Mertinyák.

logo Fortuna liga bude bez Košíc, nedostali licenciu

Súd znova odročil verdikt ohľadom vydania Polańského do USA

Osemdesiatjedenročný filmár čelí v USA obvineniu zo znásilnenia 13-ročného dievčaťa, ktorého sa údajne dopustil ešte v roku 1977. BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Okresný súd v poľskom Krakove v piatok znova odročil verdikt ohľadom žiadosti o vydanie poľsko-francúzskeho režiséra Romana Polańského do USA, kde je naňho vydaný zatykač v súvislosti so znásilnením 13-ročného dievčaťa, ktorého sa údajne dopustil ešte v roku 1977. Nové pojednávanie bude v septembri Nové pojednávanie sa má uskutočniť v polovici septembra, presný termín oznámi sudca Dariusz Mazur neskôr. Poľské úrady požiadali americkú stranu o právnu pomoc v tomto prípade, pričom Američania majú čas na odpoveď do 8. augusta. V prípade, ak sa súd vyjadrí v prospech amerických úradov, o vydaní 81-ročného filmára do USA rozhodne minister spravodlivosti. Držiteľa Oscara za réžiu snímky Pianista (2002) obvinili v roku 1977 zo šiestich trestných činov vrátane znásilnenia vtedy 13-ročnej Samanthy Geimer. Päť zo šiestich obvinení neskôr stiahli, keď sa Polański priznal, že mal s mladistvou pohlavný styk a s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste. Sudca ho predtým, ako rozhodol o dĺžke trestu, poslal na 90-dňové psychiatrické pozorovanie, odkiaľ ho po 42 dňoch prepustili. Plánuje nakrútiť film o Dreyfusovej afére Režisér filmov ako Rosemaryino dieťa (1968), Čínska štvrť (1974), Smrť a dievča (1994) alebo Ghost Writer (2011) však krátko pred vynesením rozsudku z USA ušiel a usadil sa vo Francúzsku, kde bol mimo dosahu americkej justície. Po vyše 31 rokoch ho zatkli 26. septembra 2009 po prílete do Zürichu, kde si mal prevziať ocenenie na filmovom festivale. USA následne požiadali o jeho vydanie. Švajčiarsko však 12. júla 2010 oznámilo, že žiadosti nevyhovelo a Polańského prepustili z domáceho väzenia. Vlani koncom októbra ho vypočúvala poľská prokuratúra po tom, ako sa zúčastnil na oficiálnom otvorení Múzea histórie poľských židov vo Varšave. Druhý raz ho vypočúvali v januári, keď losangeleská prokuratúra zaslala poľským úradom žiadosť o jeho vydanie. Polański, ktorý plánuje tento rok nakrúcať v Krakove film o Dreyfusovej afére, potom koncom februára vypovedal aj na súde.

logo Súd znova odročil verdikt ohľadom vydania Polańského do USA

Slovenskú hokejovú '20' čaká v Soči náročná konfrontácia

Na zverencov Ernesta Bokroša čakajú v olympijskom meste súboje s rovesníkmi z Ruska a Bieloruska. Vrcholom sezóny 2015/2016 budú majstrovstvá sveta, ktoré sa na prelome rokov uskutočnia vo fínskych Helsinkách. SOČI 22. mája (WEBNOVINY) - Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov sa od soboty do pondelka zúčastní na Pohári Čierneho mora v ruskom Soči, ktorý bude prvou konfrontáciou novotvoriaceho sa výberu. Na zverencov Ernesta Bokroša čakajú v olympijskom meste súboje s rovesníkmi z Ruska a Bieloruska. "Do dejiska ZOH 2014 sme odcestovali vo štvrtok večer z Viedne cez Istanbul a odtiaľ s menším meškaním do Soči. Do hotela Azimut sme sa dostali až nad ránom. V samotnom Soči vládne príjemné jarné počasie s teplotou približne 25 stupňov Celzia. Trojzápasovú konfrontáciu začneme v sobotu o 15.00 h miestneho času, u nás bude o hodinu menej, duelom s Ruskom 2, v nedeľu večer nastúpime proti prvému výberu reprezentácie Ruska a v pondelok uzavrieme účinkovanie stretnutím s Bieloruskom. Základ tímu tvoria chlapci ročníkov 1996 a 1997, no máme tu aj ´deväťdesiatosmičku´. Je to však pre realizačný tím vedený trénerom Ernestom Bokrošom dobrá príležitosť vidieť širšie spektrum adeptov tejto vekovej kategórie do projektu centralizovanej prípravy SR 20. Mladíci majú za sebou krátky výcvikový tábor od začiatku týždňa na ľade MG Rinku v Trenčíne. Po ňom tréneri zužovali káder, doma zostali Lukáš Berák, Andrej Hatala a Christián Pavlas," informoval na webe SZĽH manažér družstva SR "20" Roman Ulehla. Vrcholom sezóny 2015/2016 budú pre slovenskú "dvadsiatku" majstrovstvá sveta, ktoré sa na prelome rokov uskutočnia vo fínskych Helsinkách. V základnej skupine sa tím SR "20" stretne s rovesníkmi z Bieloruska, Česka, Fínska a Ruska. Nominácia reprezentačného družstva SR "20" na hokejový turnaj o Pohár Čierneho mora 2015 v Soči: Hráči: Martin Jendroľ, Oliver Košecký, Maroš Surový (všetci HC ‘05 Banská Bystrica), Ján Kožiak, Filip Vidovič (obaja HC Slovan Bratislava), Jozef Klenko, Lukáš König, Leonard Šinkovič (všetci MMHK Nitra), Boris Sadecký (HK Dukla Trenčín), Adrián Holešinský, Lukáš Hrušík, Lukáš Michalek (všetci MsHKM Žilina), Matej Florek, Miroslav Struška (obaja MHk 32 Liptovský Mikuláš), Martin Bodák, Jakub Kyčák (obaja HK Spišská Nová Ves), Christián Michalčin (HC Košice), Jozef Huňa, Matej Paločko (obaja HC Bílí tygři Liberec/ČR), Patrik Maier (Kamloops Blazers /Kan.), Kristián Ferleťák (Victoria Royals,/Kan.), Patrik Koch (Soo Eagles/USA) Realizačný tím: manažér Roman Ulehla, tréner Ernest Bokroš, asistent trénera Norbert Javorčík, tréner brankárov Rudolf Jurčenko, kondičný tréner Ján Kovačič, lekár MUDr. Jozef Petro, maséri Rastislav Ladecký, Ľuboš Ondrejka Program turnaja o Pohár Čierneho mora v Soči (časy sú v SELČ): Sobota 23. mája: 14.00 h Rusko 2 - Slovensko, 17.30 Bielorusko - Rusko 1 Nedeľa 24. mája: 14.00 Rusko 2 - Bielorusko, 17.30 Slovensko - Rusko 1 Pondelok 25. mája: 14.00 Slovensko - Bielorusko, 17.30 Rusko 1 - Rusko 2

logo Slovenskú hokejovú '20' čaká v Soči náročná konfrontácia

Päť Slovákov si zahrá štvorhru na Roland Garros

Martin Kližan spojil svoje sily s Rakúšanom Dominicom Thiemom. Daniela Hantuchová sa prihlásila s Austrálčankou Samanthou Stosurovou. PARÍŽ 22. mája (WEBNOVINY) - Vo štvorhre mužov a žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (24. mája - 7. júna) sa predstaví päť slovenských tenistov - jeden muž a štyri ženy. Martin Kližan spojil svoje sily s Rakúšanom Dominicom Thiemom. Daniela Hantuchová sa prihlásila s Austrálčankou Samanthou Stosurovou. Karolína Schmiedlová sa dala dokopy s Belgičankou Ysaline Bonaventurovou. Janette Husárová sa predstaví s Poľkou Paulou Kaniovou. Magdaléna Rybáriková sa dohodla s Rumunkou Alexandrou Dulgherovou. Žreb bude v nedeľu 24. mája. V oboch súťažiach bude hrať 57 tandemov priamo a 7 na základe voľnej karty. VŠETKO O ROLAND GARROS 2015 Špecifiká jednotlivých súťaží Konzervatívne pravidlá rátania skóre v tenise, ktorými počnúc oficiálnym experimentom na newyorských US Open 1970 a naplno od sezóny 1979 prevratne otriaslo zavedenie tajbrejku, už dávno neplatia. Aj na druhom grandslamovom turnaji roka Roland Garros v Paríži (24. mája - 7. júna) má väčšina súťaží svoje špecifiká tohto typu. Napospol slúžia na lepšiu odhadnuteľnosť dĺžky trvania jednotlivých zápasov najmä pre potreby plánovania programu dňa a televíznych prenosov. V hlavných súťažiach dvojhry mužov a žien sa na antukovom vrchole sezóny pritom stále hrá tradične na tri, resp. dva získané sety s prípadným tajbrejkom v každom okrem rozhodujúceho (v ňom až do rozdielu dvoch gemov). Odporúčame: Slováci spoznali na Roland Garros súperov, Lacka čaká Ferrer Roland Garros vytvorí tony odpadu, počítač rieši konflikty Raonic vynechá Roland Garros, chýbať bude aj Del Potro Čepelová skončila v kvalifikácii, v Paríži dostala kanára Športoví redaktori majú problém s menom, skúste ho vysloviť V mixe aplikujú systém zvaný "no ad" Vo štvorhre mužov i žien sa hrá na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska na dva získané sety s tajbrejkom v každom z nich vrátane rozhodujúceho, ale v miešanej štvorhre hranej takisto na dva získané sety privodí rýchle rozhodnutie tzv. zápasový tajbrejk (do 10 bodov - s minimálnym rozdielom dvoch) namiesto prípadného tretieho setu. Navyše, v mixe aplikujú systém zvaný "no ad", teda pri prvej zhode si prijímajúci určia diagonálu podania a hrá sa hneď o predmetný gem. Vo dvojhre chlapcov i dievčat budú hrať bez tajbrejku v rozhodujúcej časti, teda až do rozdielu dvoch gemov. Štvorhra chlapcov i dievčat má rovnaké pravidlá ako mix seniorov, teda najmä systém "no ad" a zápasový tajbrejk namiesto prípadného tretieho setu. Slovenskí tenisti s právom štartu vo štvorhre na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (24. mája - 7. júna): MUŽI: Martin Kližan, Philipp Oswald (Rak.) ŽENY: Daniela Hantuchová, Samantha Stosurová (SR/Aus.) Ysaline Bonaventurová, Karolína Schmiedlová (Belg./SR) Janette Husárová, Paula Kaniová (SR/Poľ.) Alexandra Dulgherová, Magdaléna Rybáriková (Rum./SR)

logo Päť Slovákov si zahrá štvorhru na Roland Garros

Bloom na prahu novej éry, nahrali prvú pieseň v Slovenčine

Formácia nahrávala skladbu v štúdiu Lososound, o produkciu sa postaral Erik "Losos" Horák zo skupiny Zlokot, o finálny zvuk zas Ecson Waldes z Biotech Studia v Prahe. BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) - Slovenská kapela Bloom zverejnila skladbu Nebesá. Ide o prvú pieseň, ktorú formácia nahrala v rodnom jazyku a zároveň o prvú ochutnávku z pripravovaného albumu. Ten plánujú uviesť na trh budúci rok. S nápadom spievať v slovenčine prišiel gitarista Lukáš Kyška. "Keď som mu raz vysvetľovala jeden z posledných anglických textov, povedal, že myšlienka je pekná, ale vraj ju v tom texte nevidí. Potom sa asi na tri minúty ticho zamyslel a vraví, 'napíš to po slovensky'. Tak sa aj stalo a vznikli Nebesá," uviedla speváčka Barbora Drahovská. "Spievať po anglicky je krásne, znelo mi to doteraz prirodzenejšie, avšak keď spievam po slovensky, je to oveľa osobnejšie a intímnejšie. Neriešila som, či sa to bude páčiť ľuďom, ale skôr som to brala ako svoju vnútornú očistu. Ale myslím, že toto nie je žiadny ojedinelý proces, tak to robia skoro všetci, no nie?" povedala s úsmevom hudobníčka. "Je to naša prvá pesnička po slovensky, no hneď som vedela, že nebude posledná. Práve naopak, začalo ma to veľmi baviť a mám pocit, ako keby mi to rozpútalo ruky a dušu aj v iných veciach," dodala. Kapela k piesni zverejnila aj video, v ktorom je možné vidieť oblohu. Formácia nahrávala skladbu v štúdiu Lososound, o produkciu sa postaral Erik "Losos" Horák zo skupiny Zlokot, o finálny zvuk zas Ecson Waldes z Biotech Studia v Prahe. Fanúšikovia budú môcť počuť novinku naživo napríklad 27. mája v Bratislave na Gorila.sk Urban Space party_FM a o deň neskôr v Bare Museum v Martine, kde s formáciou vystúpi aj harfistka Mária Kmeťková. Bloom majú na konte debut Let The Good Days Come, ktorý vydali v roku 2013 a ponúkli z neho single Carousel Ride a Scary Me. Ako predkapela sa predstavili na koncerte islandskej speváčky Emilíany Torrini v Bratislave, na turné Katky Knechtovej či na viedenskej časti festivalu Waves. Informácie agentúre SITA za kapelu poskytol Ján Papač.

logo Bloom na prahu novej éry, nahrali prvú pieseň v Slovenčine

Keltské stavby pod hradom sprístupní odklápacia podlaha

Rekonštrukcia areálu Bratislavského hradu pokračuje podľa plánov, a teda aj s výstavbou podzemných garáží. V časti Zimnej jazdiarne na Bratislavskom hrade, pod ktorou sú murované stavby z 1. storočia pred naším letopočtom, bude odklápacia podlaha.BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) – Časť prezentácie vzácnych archeologických nálezov na Bratislavskom hrade sa oproti pôvodným plánom zmení, Kancelária Národnej rady SR tak vychádza v ústrety pripomienkam odbornej i laickej verejnosti a úradov. Kancelár Daniel Guspan v piatok novinárom vysvetlil, že nález pod Zimnou jazdiarňou a nález na severozápadnom bastióne budú prekryté. V časti Zimnej jazdiarne, pod ktorou sú murované stavby antického charakteru z 1. storočia pred naším letopočtom, bude odklápacia podlaha, ak sa zdvihne, návštevníci pod sebou uvidia celý archeologický nález. Priestor na severozápadnom bastióne sa rovnako prekryje viac než sa plánovalo, aby sa zastrešil nález, ktorý tam je, napriek tomu však zostane prístupný verejnosti. "Kancelárii Národnej rady SR ide predovšetkým o to, aby všetky archeologické nálezy a pamiatky boli prezentované dôstojným spôsobom, ktorý bude zodpovedať ich hodnote. Vychádzame v ústrety názoru časti laickej i odbornej verejnosti," povedal Guspan. Rekonštrukcia areálu Bratislavského hradu pokračuje podľa plánov, to znamená aj s výstavbou podzemných garáží. Guspan vysvetlil, že časť garáží sa možno v budúcnosti využije iným spôsobom, napríklad ako muzeálny alebo výstavný priestor, záležať bude na diskusiách. V garážach by mal zároveň pribudnúť nový výťah. Zmeny by mal do dvoch týždňov definitívne odsúhlasiť aj Krajský pamiatkový úrad.

logo Keltské stavby pod hradom sprístupní odklápacia podlaha

O nedôvere voči českej vláde budú hlasovať budúci týždeň

Českej vláde chce nedôveru vysloviť trojica opozičných strán pre stredajšie hlasovanie o podpore biopalív. PRAHA 22. mája (WEBNOVINY) - Mimoriadna schôdza k vysloveniu nedôvery českej vlády sa uskutoční v utorok 26. mája, uviedla kancelária šéfa Snemovne Jana Hamáčka (ČSSD). Predsedovi dolnej komory doručili v piatok zástupcovia opozičných strán TOP 09, ODS a hnutia Úsvit 50 podpisov potrebných na zvolanie takejto schôdze. Vládna koalícia by však mala hlasovanie o nedôvere prežiť. Vysloviť vláde nedôveru chce trojica opozičných strán pre stredajšie hlasovanie o podpore biopalív. Pri ňom hnutie ANO napriek svojim predchádzajúcim vyhláseniam nehlasovalo za ukončenie ich daňového zvýhodnenia. Podľa opozície tak ide vláda poruke vicepremiérovi a ministrovi financií Andrejovi Babišovi (ANO) a dopúšťa sa korupcie. Babiš je majiteľom spoločnosti Agrofert, ktorý sa na výrobe biopalív významne podieľa. Na vyslovenie nedôvery vláde je potrebných 101 hlasov, trojica opozičných strán ich však v Snemovni má len 52. Vládna koalícia disponuje pohodlnou väčšinou 111 hlasov. Pri hlasovaní sa navyše zdržia komunisti.

logo O nedôvere voči českej vláde budú hlasovať budúci týždeň

Nagy už nedostal päť mesiacov výplatu, extraligu hrať nechce

Tridsaťpäťročný Košičan Ladislav Nagy v súčasnosti čaká, ako dopadne situácia so Slovanom Bratislava. Na základe toho bude vyzerať aj jeho ďalšia budúcnosť. TATRANSKÁ LOMNICA 22. mája (WEBNOVINY) - Hokejový útočník Ladislav Nagy už myslí na začiatok letnej prípravy a na budúci týždeň by mal začať s cvičeniami na nohu. Krídelníka bratislavského Slovana trápili v ostatných týždňoch stehenný sval a slabiny, pre zranenie musel odrieknuť účasť na svetovom šampionáte v Česku. "Je to už lepšie, na budúci týždeň začnem s cvičeniami na nohu a mal by som odštartovať letnú prípravu. Mal som natrhnuté slabiny a s tým sa hokej hrá veľmi ťažko. Keby som išiel na šampionát, hral by som na 50 percent. Pri rýchlejšom pohybe som si to mohol roztrhať. Bol by som potom mimo tri a pol mesiaca. Inak by som chalanom prišiel veľmi rád pomôcť. Počas majstrovstiev sveta som sledoval každý zápas. Škoda, že im to nevyšlo. Bol som v kontakte s Milanom Bartovičom, Tomášom Surovým, Michelom Miklíkom a s Liborom a Julom Hudáčkovcami," povedal Ladislav Nagy. Odporúčame: Spartak Moskva má nových sponzorov, vracia sa do KHL Nový klub padol kvôli kontraktu so Slovanom Tridsaťpäťročný Košičan v súčasnosti čaká, ako dopadne situácia so Slovanom Bratislava. Na základe toho bude vyzerať aj jeho ďalšia budúcnosť. "Prvého júla sa začínajú všetky kempy v KHL. Slovan sa musí vyjadriť asi do polovice júna, či pôjde do KHL alebo do extraligy. Keď nebude hrať KHL, musím si hľadať nový klub. V extralige nezostanem. Niečo som už riešil, ale padlo to, lebo mám stále kontrakt so Slovanom," doplnil Ladislav Nagy. V Slovane musia vyriešiť nepríjemnú finančnú situáciu. Hráči už dlhšie nevideli svoje výplaty. "Všetci vedia, že sme nedostali päť a pol mesiaca peniaze, je to veľmi ťažké. Dúfam, že to všetko dajú do poriadku a vyrovnajú podlžnosti," dodal Nagy, majster sveta z roku 2002. Oddýchol si pri golfe Ladislav Nagy si oddych spríjemnil aj účasťou na Business Golf Tour v rezorte Black Stork vo Veľkej Lomnici. V jednom flajte si zahral spoločne s ďalšími hokejistami Radoslavom Suchým a Róbertom Petrovickým, ktorí okrem hry na greene aj žonglovali s golfovou loptičkou. Podporiť ich prišiel aj ´negolfista´ Zdeno Cíger. V tomto roku hral Nagy golf prvýkrát. Pričuchol k nemu počas pôsobenia vo Phoenixe. "Je to super šport, človek pri ňom vypne. Hrá sa v nádhernom prostredí, v Tatrách aj s výhľadom na hory," komentoval svoj vzťah ku golfu na Business Golf Tour Nagy. Informácie pochádzajú z tlačovej správy organizátorov Business Golf Tour.

logo Nagy už nedostal päť mesiacov výplatu, extraligu hrať nechce

ÚPVS - nie je schránka ako schránka

BRATISLAVA 22. mája (WBN/PR) - Schránka už nie je iba poštová, ale aj elektronická, ktorú štát zriadil každému občanovi, či chcel alebo nie. Má ju každý dospelý, živnostník aj firma a je ich viac než 5,4 milióna. Na čo slúžia, ako ich občania využívajú a vedia vôbec o tom, že ich majú? Jeden z najočakávanejších projektov financovaných z eurofondov - Ústredný portál verejnej správy (ÚPVS) - predstavil a zhodnotil vo štvrtok v Bratislave na Jarnej konferencii ITAPA 2015 generálny riaditeľ NASES Rastislav Janota. "Portál verejnej správy je dnes v plnej prevádzke. Občania môžu využívať niekoľko desiatok elektronických služieb na jednotnom portáli verejnej správy www.slovensko.sk, vďaka ktorému sa dostanú k rôznym informáciám a elektronickým službám štátu. Zatiaľ máme spracovaných 35 zo 110 životných situácií, ktoré občan najčastejšie rieši v komunikácii s úradmi,” povedal Janota. Ide o končiaci projekt v rámci OPIS, ktorý reálne odštartoval elektronickú komunikáciu inštitúcií s občanmi či podnikateľmi. "Už dnes je na ústrednom portáli dostupných 157 elektronických služieb, v budúcnosti pribudnú elektronické služby samospráv a vyšších územných celkov," vysvetlil Janota s tým, že celkové ukončenie projektu je naplánované na august tohto roka. Elektronickú komunikáciu s úradmi občania už využívajú - za rok 2014 podali cez ÚPVS vyše 200-tisíc elektronických podaní a za prvé štyri mesiace tohto roku viac ako 70-tisíc. Výhody aj pre úradníkov ÚPVS je jedným z najdôležitejších komponentov e-Governmentu na Slovensku. Už onedlho bude môcť výhody tohto systému využívať aj viac ako 10-tisíc zamestnancov Úradov práce, sociálnych vecí a rodiny. Ocenia najmä urýchlenie a zjednodušenie administratívnych úkonov, ktoré dnes musia vykonávať napríklad pri vybavovaní žiadostí o sociálne dávky, prídavky na deti a podobne. Virtuálne miesto na komunikáciu s úradmi Elektronická schránka je miestom, kam môžu byť občanom nad 18 rokov alebo spoločnostiam doručované písomnosti, ktoré si doteraz museli prevziať osobne na pošte. Jedinou podmienkou je pripojenie na internet a vlastníctvo eID preukazu (občiansky preukaz s čipom), ku ktorému dostane aj špeciálnu čítačku. Kým pre občanov je jej používanie dobrovoľné, pre firmy bude od augusta povinné. Do e-schránok budú chodiť aj elektronické rozhodnutia a ich prebratie bude potrebné potvrdiť digitálnym podpisom.

logo ÚPVS - nie je schránka ako schránka

Roland Garros vytvorí tony odpadu, počítač rieši konflikty

Pozrite si zaujímavé čísla a fakty zo zákulisia druhého grandslamového turnaja tenisovej sezóny Roland Garros v Paríži. PARÍŽ 22. mája (WEBNOVINY) - Druhý grandslamový turnaj v sezóne prináša zaujímavé čísla a fakty zo zákulisia. Hráči denne zjedia 160 kg banánov Občerstvovacia spoločnosť má v akcii viac ako 700 pracovníkov. Dovedna za viac ako dva týždne naservírujú približne 140 000 sendvičov či chlebíčkov, ale aj 80 000 hotdogov (8 kilometrov údenín v nich). Napríklad len veľký bufet Passing umiestnený pod veľkoplošnou obrazovkou na Námestí mušketierov minie v najexponovanejších dňoch 800 kg zemiakových hranolčekov. Hráči denne zjedia 160 kg banánov. VŠETKO O ROLAND GARROS 2015 Odpad v zásobníku pod Dvorcom Suzanne Lenglenovej V areáli sa denne vyskytne 35 000 až 50 000 osôb. Vyprodukujú 30 ton odpadu. Golfové vozíky s tromi pripojenými zbernými kontajnermi priebežne vyprázdňujú obsah košov a zhromažďujú ho v zásobníku s rozmermi 30 kubických metrov pod Dvorcom Suzanne Lenglenovej. Technické služby ho vyprázdňujú dvakrát denne. V nasadení je 250 upratovačov. 1500 fyzioterapeutických úkonov a ošetrení Hráči majú k dispozícii 23 turnajových fyzioterapeutov, plus dvoch od ATP a štyroch od WTA a k nim dvoch ortopédov. Zdravotníci a maséri urobia počas turnaja približne 1500 úkonov a ošetrení, použijú 45 litrov oleja či krému a spotrebujú 6 km obväzov. Vypletanie sa dá stihnúť do 10 minút Na vypletenie rakety treba 11 metrov strún a procedúra je hotová za 20 minút. Radovým profesionálom trvá do trištvrte hodiny. V urgentných prípadoch to majstri tohto remesla zvládnu za 10-12 minút. Celkovo počas turnaja vypletú približne 3000 rakiet. Odporúčame: Slováci spoznali na Roland Garros súperov, Lacka čaká Ferrer Raonic vynechá Roland Garros, chýbať bude aj Del Potro Čepelová skončila v kvalifikácii, v Paríži dostala kanára Športoví redaktori majú problém s menom, skúste ho vysloviť Denne 900 jázd Tenisti a ich realizačné tímy majú k dispozícii 110 turnajových áut a mikrobusov. Už v prvú nedeľu hlavných súťaží vykonajú približne 900 jázd s dovedna 2000 pasažiermi. V podstate sa hrá na vápenci Každý kurt má celkovú hrúbku jednotlivých vrstiev 80 cm, z ktorých tá najdôležitejšia vrchná, teda antuková, tvorí len 2 mm (hmotnosť 1,1 - 1,5 tony na kurt podľa veľkosti "výbehov"). V skutočnosti je podkladom, na ktorom sa hrá, vápenec (7 - 10 cm). Antukový posyp plní tri funkcie: estetickú, sklzovú a ústretovú voči zraku tenistov. Biela farba by ich totiž nedostatkom kontrastu "oslepovala". Hlavný dvorec Philippa Chatriera má plochu 41 x 22 m, vedľajšie kurty 36 x 18 m. Počas turnaja majú úpravu každého dvorca vrátane zakrytia pri daždi či na noc na starosti 4 ľudia. Aj so stálymi zamestnancami a pracovníkmi na polovičný úväzok je ich dovedna takmer stovka. Počítač varuje pred konfliktami Rozpis zápasov na jednotlivé dni vzniká v špeciálnej miestnosti s 12 obrazovkami na vizualizáciu inštalovania či presúvania mien hráčov a ďalších základných údajov. Tím má k dispozícii špeciálny plánovací a kontrolný softvér, ktorý podľa vopred zadaných požiadaviek spustí alarm pri rôznych možných "konfliktoch". Ide napríklad o zladenie povinností tenistov vo dvojhre, štvorhre i miešanej štvorhre, odhadované dĺžky trvania zápasov, požiadavky televíznych spoločností napríklad v súvislosti s aktérmi z jednej krajiny, prípadne časovú kolíziu pre trénerov s viacerými zverencami. Softvér tvorili 10 mesiacov, dolaďovali ho a harmonizovali s IT-systémom podujatia ďalších 5 mesiacov, potom sa uskutočnil štvordňový modelovaný test. Ako generálka vždy slúži kvalifikácia.

logo Roland Garros vytvorí tony odpadu, počítač rieši konflikty

Summit v Rige Cameronove podnety nepreberie, má iný program

Na programe summitu je zbližovanie šesť krajín niekdajšieho sovietskeho bloku s EÚ, a nie rokovanie o Británii, na čo niektoré krajiny v Rige poukázali.RIGA 22. mája (WEBNOVINY) - Účastníci summitu Východného partnerstva ani predstavitelia EÚ v Rige nechcú hovoriť o možnej zmene európskej zmluvy, aby tak vyšli v ústrety novozvolenému britskému premiérovi Davidovi Cameronovi pred plánovaným referendom o zotrvaní, či vystúpení Británie z EÚ v roku 2017. Na programe summitu je zbližovanie šesť krajín niekdajšieho sovietskeho bloku s EÚ, a nie rokovanie o Británii, na čo niektoré krajiny v Rige poukázali. "Krajiny, ktoré sú tu ako východní partneri EÚ, veľmi nezaujíma vnútorná debata únie na tému ´odíď, alebo zostaň´ v bloku," povedal predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. "Neočakávam ťažké rokovania s Cameronom, debaty s ním sú vždy ťažké. Tu alebo inde," dodal Schulz. Írska ministerka pre európske záležitosti Dara Murphyová v piatok povedala, že je "priskoro hovoriť o tom, či je zmena európskej zmluvy vôbec potrebná". Je však optimistická a verí, že EÚ uzavrie s Britániou dohodu, a tak sa podarí Spoločné kráľovstvo udržať v európskom bloku. Cameron plánuje na budúci týždeň rokovať v Berlíne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Franciosom Hollandom o reforme EÚ, povedal v piatok britský predstaviteľ.

logo Summit v Rige Cameronove podnety nepreberie, má iný program

ITAPA 2015: elektronické náramky už tento rok

BRATISLAVA 22. mája (WBN/PR) - Domáce väzenie už od januára 2016. Vyhlásilo to ministerstvo spravodlivosti vo štvrtok na Jarnej konferencii ITAPA 2015 v Bratislave. Na to, aby sa tak naozaj stalo, ešte musia študenti policajnej akadémie a študenti práva počas leta elektronické monitorovacie zariadenia otestovať. Ministerstvo má dnes nachystaných 2000 "náramkov”, ale už prvé odhady hovoria, že tento počet nebude stačiť. Zavedenie elektronického systému monitoringu osôb by malo preplnené slovenské väznice uvoľniť a zároveň znížiť náklady na ich prevádzku, keďže jeden väzeň vyjde daňového poplatníka na 14-tis.eur ročne. Projekt prispeje aj k zníženiu zločinnosti, či k zvýšeniu ochrany rodiny, či obetí domáceho a diváckeho násilia. K úspore však podľa slov vedúcej služobného úradu Ministerstva spravodlivosti SR Ľubomíry Kubišovej dôjde aj vďaka nižším nákladom na výkon mediácie a probácie. Príjmom štátneho rozpočtu bude i navrhovaný poplatok 1,5 eur denne, ktorý musí monitorovaný odsúdený platiť. "Očakávania od systému elektronického monitoringu osôb by nemali byť iba ekonomické. Viaceré kriminologické výskumy ukázali, že väčšiu nápravu a prevýchovu páchateľov zabezpečí, keď nie sú vytrhnutí zo svojho pracovného, spoločenského a rodinného života," podotkla Kubišová. Návratnosť investícií do 6 rokov Do hardvérovej časti projektu bolo investovaných 6 mil. eur, celkovo si zavedenie monitoringu vyžiada vyše 22 mil. eur (bez DPH), ktoré sú výhradne financované z eurofondov. Na prevádzku systému bude v budúcnosti podľa odhadu rezortu potrebných ďalších 3,8 mil. eur ročne. Tieto prostriedky už pôjdu zo štátneho rozpočtu. Vedúca služobného úradu ministerstva spravodlivosti poukázala na to, že pri výpočte návratnosti prostriedkov vložených do systému vychádzali z priemeru 27 európskych krajín, kde je tento systém už zavedený. "To číslo sa pohybuje okolo 5000 až 7000 monitorovaných osôb v roku," informovala Kubišová. Systém elektronického monitoringu osôb, ktorý zavádza Slovensko, by sa mohol zaplatiť v priebehu šiestich rokov. Náramky otestujú študenti O domáce väzenie budú môcť požiadať aj väzni, ktorí si tresty za prečiny už odpykávajú, ale musia o to najskôr požiadať a ich premiestnenie musí odsúhlasiť riaditeľ väzenia. Takzvané náramky by sa mali využívať najmä pri ukladaní alternatívnych trestov, ale budú povinné napríklad pri prečinoch, teda napríklad pre vodičov, ktorých prichytili opitých za volantom. Nakoľko sú "náramky” spoľahlivé a či sa dajú oklamať, to budú už od júla testovať vybraní študenti. Roman Hlubina z dodávateľskej firmy ICZ Slovakia je presvedčený, že zariadenie je bezpečné a akékoľvek jeho poškodenie dokážu okamžite odhaliť. "Zariadenie je nonstop pripojené na operačné stredisko a náramok sa nedá oklamať ani odstrániť bez toho, aby sme to nezaregistrovali. Je tam niekoľkostupňový systém ochrany,” zdôraznil Hlubina.

logo ITAPA 2015: elektronické náramky už tento rok

Slovensko podpísalo dohodu o prepojení plynových potrubí

Účastníci v memorande vyjadrujú podporu k vytvoreniu interkonektorov a zvýšeniu kapacít na reverzný tok s využitím infraštruktúry na svojom území.BRATISLAVA/RIGA 22. mája (WEBNOVINY) - Ministri zahraničných vecí Slovenska, Maďarska, Bulharska a Rumunska podpísali vo štvrtok v Rige memorandum, v ktorom vyjadrujú politickú podporu prepojeniu existujúcej infraštruktúry na dodávky plynu. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí. Memorandum, ktoré iniciovala slovenská strana, je podľa ministerstva výrazom uvedomenia si potreby diverzifikovať, čiže rozdeliť zdroje zemného plynu a trasy na jeho stabilné a neprerušované dodávky do strednej a juhovýchodnej Európy. Maďarský minister zahraničia a obchodu Péter Szijjártó sa vyjadril, že kvôli zrušeniu plánov na výstavbu plynovodov Nabucco a South Stream musia krajiny v regióne hľadať nové príležitosti a riešenia na diverzifikáciu dodávok plynu. "Kým plynové siete v regióne nebudú prepojené a kým sa neuskutočnia rozsiahle investície do strategického plynovodu, nemôžeme hovoriť o energetickej bezpečnosti v strednej Európe," povedal Szijjártó. Spustenie komerčnej prevádzky spojovacieho vedenia plynovej siete medzi Maďarskom a Slovenskom sa očakáva tento rok v lete. Maďarsko a Rumunsko v súčasnosti pracujú na zavedení spätného toku plynu medzi svojimi plynovými sieťami. Účastníci v memorande vyjadrujú podporu k vytvoreniu interkonektorov a zvýšeniu kapacít na reverzný tok s využitím infraštruktúry na svojom území. Zároveň memorandum predstavuje zámer spoločne hľadať nové zdroje dodávok zemného plynu.

logo Slovensko podpísalo dohodu o prepojení plynových potrubí

Reese Witherspoon si v snímke Tink zahrá vílu Zvonilku

Tridsaťdeväťročnú herečku obsadili do hlavnej úlohy a spolu s Brunou Papandreou bude mať na starosti aj produkciu. BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Americká herečka Reese Witherspoon sa predstaví v pripravovanom filme Tink, ktorý bude hranou verziou príbehu o víle Zvonilke. Informoval o tom magazín The Hollywood Reporter. Tridsaťdeväťročnú rodáčku z New Orleans obsadili do hlavnej úlohy a spolu s Brunou Papandreou bude mať na starosti aj produkciu. Kto sa ujme réžie, zatiaľ nie je známe. Scenár píše Victoria Strouse, ktorá sa podieľa aj na animovanej rozprávke Finding Dory. Tú plánujú uviesť do slovenských kín 16. júna 2016. O čo presne v snímke Tink pôjde, držia filmári zatiaľ v tajnosti. Nemenovaný zdroj však uviedol, že príbeh prinesie nový pohľad na vílu známu z rozprávky o Petrovi Panovi, rovnako ako tomu bolo aj vo filme Vládkyňa zla (2014). Na rozdiel od tejto snímky budú mať však tentoraz o niečo menší rozpočet. Reese Witherspoon je známa predovšetkým zo snímky Pravá blondínka (2001) a jej pokračovania z roku 2003. Za stvárnenie June Carter, manželky country speváka Johnnyho Casha, vo filme Walk the Line (2005) získala množstvo cien ako napríklad Oscara, cenu BAFTA, Zlatý glóbus či Screen Actors Guild Award. Na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied ju nominovali aj tento rok za hlavnú úlohu vo filme Divočina (2014). Okrem toho si zahrala vo filmoch ako Veľmi nebezpečné známosti (1999), Americké Psycho (2000), Je dôležité mať Filipa (2001), Dievča na roztrhanie (2002), Trh márnosti (2004), Penelope (2006), Ako vieš? (2010), Voda pre slony (2011), Mud (2012), To bude boj! (2012) či The Good Lie (2014). S manželom Jimom Tothom má syna Tennesseeho Jamesa. Ďalšie dve deti, syna Deacona a dcéru Avu, porodila exmanželovi Ryanovi Phillipovi. Informácie pochádzajú z webstránky www.hollywoodreporter.com a archívu agentúry SITA.

logo Reese Witherspoon si v snímke Tink zahrá vílu Zvonilku

Únia dá na boj s nezamestnanosťou mladých Slovákov milióny

Cieľom týchto projektov je zabezpečiť, aby každý mladý človek po strate práce alebo skončení štúdia dostal do štyroch mesiacov jednu z troch možností: prácu, odbornú stáž alebo ďalšie vzdelávanie. BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Európska komisia vyčlenila jednu miliardu eur na boj s nezamestnanosťou mladých ľudí. Ako ďalej informovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, celkovo sa na program Iniciatívy pre zamestnanosť mladých vyčlenilo 3,2 miliardy eur. Na tento účel bude slúžiť aj ďalších 3,2 miliardy eur z prostriedkov, ktoré boli členským štátom pridelené v rámci Európskeho sociálneho fondu. Európska únia podporí na Slovensku opatrenia na zamestnanosť mladých celkovou sumou 200 miliónov eur. "Európska iniciatíva pre mladých je veľká príležitosť aj pre Slovensko, ktoré patrí medzi krajiny s vysokou mierou nezamestnanosti mladých ľudí," uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek. Odporúčame: Opozícia sa bojí o eurofondy, Kollár by chcel vedieť viac Švejna by dal Ficovej vláde červenú, pri eurofondoch zlyhala Cieľom týchto projektov je zabezpečiť, aby každý mladý človek po strate práce alebo skončení štúdia dostal do štyroch mesiacov jednu z troch možností: prácu, odbornú stáž alebo ďalšie vzdelávanie. Pre Slovensko je v najbližších dvoch rokoch z iniciatívy vyčlenených vyše 72 miliónov eur. Prostriedky, ktoré Európska komisia uvoľnila, budú slúžiť na predfinancovanie projektov. Slovensko tak v rámci predfinancovania získa v tomto roku 21,6 milióna eur.

logo Únia dá na boj s nezamestnanosťou mladých Slovákov milióny

Trnavský Peugeot chce ostrý štrajk, rokovania stroskotali

Odborári a vedenie automobilky sa nedohodli na zvýšení zamestnaneckých platov. Odbory požadovali v tomto roku jednorazovú odmenu 500 eur pre zamestnanca a na budúci rok zvýšenie základného platu o 60 eur a podiel na hospodárskych výsledkoch.TRNAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Zamestnanci trnavskej automobilky PSA Peugeot Citroën v piatok 22. mája vstupujú do štrajkovej pohotovosti a v pondelok začínajú zbierať podpisy pre vyhlásenie ostrého štrajku. Rokovania odborov stroskotali Stroskotanie rokovaní cez sprostredkovateľa medzi vedením automobilky a odborovou organizáciou OZ Kovo agentúre SITA potvrdil podpredseda odborovej organizácie Marek Vitek, ako aj hovorca automobilky Peter Švec. Na ostrý štrajk odborári potrebujú podpisy viac ako 50 percent kmeňových zamestnancov. Odborári a vedenie automobilky sa nedohodli na zvýšení zamestnaneckých platov. Odbory pôvodne žiadali zvýšenie základných miezd o deväť percent. Neskôr ustúpili a požadovali v tomto roku jednorazovú odmenu 500 eur pre zamestnanca a na budúci rok zvýšenie základného platu o 60 eur a podiel na hospodárskych výsledkoch. Odborári ponuku zamestnávateľa odmietli Vedenie im podľa Viteka ponúklo na tento rok jednorazovú odmenu 300 eur plus 100 eur pre zmenových zamestnancov, na budúci rok zvýšenie základných miezd o 27 eur a odmenu maximálne do 200 eur. Podľa Šveca by si výrobní zamestnanci s minimálnymi mzdami prilepšili o 4,2 percenta a mimoriadnu odmenu. Zamestnávateľ zároveň navrhol zaviesť nové odmeňovanie flexibility, čo odborová organizácia odmietla. Odborári v piatok o krachu rokovaní o mzdách pred vchodom do závodu informujú zamestnancov prichádzajúcich na popoludňajšiu zmenu, ako aj zamestnancov odchádzajúcich z rannej zmeny.

logo Trnavský Peugeot chce ostrý štrajk, rokovania stroskotali

Súd rozhodne o Váhostave, vo firme vládne neistota

Generálny riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík priznal, že v spoločnosti Váhostav je neistota v súvislosti s očakávaným rozhodnutím súdu o reštrukturalizačnom pláne. Dodal, že verí v správne rozhodnutie sudkyne.BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Súd by mal do piatka 22. mája potvrdiť alebo zamietnuť reštrukturalizačný plán stavebnej spoločnosti Váhostav - SK, a.s. (Váhostav). Ak sa podozrenia na zakázané majetkové či personálne prepojenie predstaviteľov a veriteľov spoločnosti Juraja Širokého alebo iné porušenia v reštrukturalizácii potvrdia, súd by mal plán ozdravenia zamietnuť. V takom prípade sa Váhostav ešte bude môcť odvolať, prípadne môže skončiť v konkurze. "Rozhodnutie súdu, keď bude vydané, bude zverejnené v Obchodnom vestníku v zmysle príslušných ustanovení Zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Do jeho zverejnenia v Obchodnom vestníku sa súd nevyjadruje k predmetnej veci," informovala agentúru SITA sudkyňa Okresného súdu Bratislava I Katarína Bartalská, ktorá posudzuje reštrukturalizačný plán Váhostavu. Vo Váhostave panuje neistota Rozhodnutie súdu do piatka zatiaľ nebolo zverejnené. "Váhostav nechce špekulovať, aké bude rozhodnutie súdu a počká si na verdikt súdu. Na jeho základe podnikne spoločnosť ďalšie kroky," uviedol hovorca Váhostavu Tomáš Halán. VŠETKO O KAUZE VÁHOSTAV Generálny riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík pre agentúru SITA priznal, že v spoločnosti je neistota v súvislosti s očakávaným rozhodnutím súdu o reštrukturalizačnom pláne. "Sudkyňa je samostatne konajúca osoba, ktorá rozhodne určite podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Čakáme, ako to dopadne," povedal Moravčík. Privítal by, keby sudkyňa plán reštrukturalizácie potvrdila, keďže si myslí, že nie sú dôvody na jeho zamietnutie. Ak spoločnosť dostane šancu ďalej fungovať, tak v tomto roku plánuje zdvojnásobiť stavebné výkony zhruba na 230 miliónov eur. Ide o sumu na základe zazmluvnených zákaziek spoločnosti najmä na realizovaných diaľničných stavbách. Moravčík verí, že firma bude po rokoch zisková "Zisk je diskutabilná záležitosť, pretože veľa závisí od toho, akým spôsobom dopadne reštrukturalizácia a čo sa stane. Náš predpoklad je zisk v rozpätí od päť do sedem miliónov eur," očakáva tohtoročný výsledok Moravčík. Bol by to prvý zisk firmy po viacerých rokoch straty. Veritelia Váhostavu, vrátane nezabezpečených, schválili návrh reštrukturalizačného plánu na schôdzi 30. apríla. Nezabezpečení veritelia majú podľa plánu získať 19,6 milióna eur, čo je oproti pôvodným zámerom o 3,9 milióna eur viac. Majú tak dostať 18,75 percenta namiesto 15 percent z uznaných pohľadávok. Celkové pohľadávky nezabezpečených veriteľov dosahujú 104,7 milióna eur. Banky sa vzdali 15 percent zo svojho uspokojenia. Zabezpečení veritelia, teda najmä banky, tak dostanú 85 percent z objemu svojich pohľadávok namiesto pôvodných 100 percent. Ich pohľadávky predstavujú 31,3 milióna eur a späť by mali dostať 24,2 milióna eur. Váhostav má za päť rokov vyplatiť všetkým veriteľom 43,85 milióna eur. Celková schválená miera uspokojenia veriteľov je 32,3 percenta z celkových pohľadávok v sume 136 miliónov eur.

logo Súd rozhodne o Váhostave, vo firme vládne neistota

Recept dňa

Koláč s rebarborovou plnkou

5 vajec
150 g kryštálového cukru
150 g polohrubej múky
1 PL oleja

Plnka:
½ kg rebarbory
150 g kryštálového cukru
2 PL vody
1vanilkový cukor
½ piškótového plátu
50 g hrozienok namočených v rume
¼ l šľahačky
1 PL práškového cukru

Poleva:
60 g čokolády
60 g masla

Vajcia s cukrom šľahajte dovtedy, kým sa ich objem nezdvojnásobí. Potom primiešajte múku a olej. Cesto vylejte na vymastený a hrubou múkou vysypaný plech a dajte piecť. Vychladnutý plát rozkrojte po šírke na polovicu. Na jednu polovicu dajte plnku, polejte čokoládovou polevou a po stuhnutí a pokrájaní ozdobte vyšľahanou šľahačkou.

Plnka: Umytú a očistenú rebarboru pokrájajte na malé plátky, pridajte cukor, vodu a poduste. K podusenej rebarbore pridajte rozmrvený druhý piškótový plát, vanilku a hrozienka, všetko spolu premiešajte a nechajte chvíľu postáť.

Poleva: Maslo a polámanú čokoládu rozpustite nad parou a vymiešajte nahladko.

Dobrá rada

Proti silnému poteniu

isi pridajte do kúpeľa extrakt z dubovej kôry. Tá totiž sťahuje póry a znižuje potenie. Hrsť kôry povarte asi 10 minút v 3/4 litri vody. Odvar preceďte a pridajte do vody v kúpeli.

Stavebník

Ochrana zdravia pri svojpomocnom čistení komínov

Samozrejme, už samotný pohyb po streche a samotný prístup ku komínu pri šikmých strechách je veľmi nebezpečný. Je zrejmé, že v najčastejších prípadoch sa ku komínu z rebríka, kotveného na zemi nedostaneme.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Webyshopping

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang