Aktuálne spravodajstvo - Trnavský región - informačný portál

Aktuálne spravodajstvo

Opitý mladík bez vodičáku šoféroval, auto skončilo v dome

ŽILINA 18. apríla (WEBNOVINY) - Opitý mladík v piatok na pravé poludnie nabúral do rodinného domu v obci Varín v Žilinskom okrese. Ako pre agentúru SITA povedala žilinská policajná hovorkyňa Jana Balogová, 21-ročný mladý muž si za volant auta sadol aj napriek tomu, že nemá vodičský preukaz a predtým si vypil. Nabúral do rodinného domu v obci, ušiel a potom sa vrátil. Polícia mu v dychu namerala približne 1,5 promile alkoholu. Pri havárii sa našťastie nik nezranil.

logo Opitý mladík bez vodičáku šoféroval, auto skončilo v dome

Ján Laco má s Doneckom novú zmluvu, potvrdila ju aj KHL

MOSKVA 18. apríla (WEBNOVINY) - Vedenie Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) úspešne zaregistrovalo novú zmluvu slovenského brankára Jána Laca s klubom Donbas Doneck. Informuje o tom oficiálny web nadnárodnej súťaže. Slovenský reprezentant predĺžil kontrakt o dva roky do 30. apríla 2016. "Kontrakt sa zrodil veľmi rýchlo v priebehu utorka. Veľmi sa mi páči v meste i organizácia v klube. Som spokojný a rád, že môžem v Donecku pokračovať," povedal po podpise zmluvy Ján Laco, ktorý mal aj ďalšie ponuky: "Nebolo to však nič konkrétne. Ruské tímy čakajú na ďalší vývoj, keďže nie je schválený reglement KHL. Preto sme sa rozhodli s agentom to vyriešiť takto." Laco sa stal hráčom Donbasu v roku 2012. Liptovskomikulášsky rodák odchytal za Doneck 14 zápasov v základnej časti KHL 2013/2014, desať z nich bolo víťazných. V play-off pomohol najlepší brankár majstrovstiev sveta 2012 a účastník OH v Soči 2014 ukrajinskému tímu k postupu cez Dinamo Riga do semifinále Západnej konferencie.

logo Ján Laco má s Doneckom novú zmluvu, potvrdila ju aj KHL

Separatisti na Ukrajine odmietajú dohodu, budovy neopustia

DONECK 18. apríla (WEBNOVINY) - Samozvaný líder proruských separatistov na východnej Ukrajine Denis Pušilin v piatok oznámil, že nepovažuje za zaväzujúcu dohodu, ku ktorej Rusko a Ukrajina dospeli počas štvrtkových rokovaní v Ženeve. Dohoda vyzýva na odzbrojenie militantných skupín a opustenie okupovaných budov. Ruský minister zahraničia Sergej "Lavrov nepodpísal nič pre nás, on to podpísal v mene Ruskej Federácie," povedal Pušilin, ktorý stojí na čele samozvanej Doneckej ľudovej republiky, novinárom v Donecku. Odporúčame: Na Ukrajine sú obete, Putin vylúčil prítomnosť ruských vojsk Ukrajina prešetruje banky, jedna mala financovať teroristov Barroso varuje Putina, nezneužívajte plyn na politiku Slovensko pomáha zraneným Ukrajincom z Majdanu Pušilin uviedol, že jeho ľudia zvážia opustenie štátnych budov len v prípade, že "ilegálna" vláda v Kyjeve spraví to isté. Dodal tiež, že pokračuje v pripravovaní referenda o väčšej autonómii od Kyjeva, ktoré sa má konať 11. mája. Medzinárodná konferencia vo švajčiarskej Ženeve o riešení konfliktu na Ukrajine sa skončila dohodou o "deeskalácii napätia". Rusko a USA sa dohodli na tom, že zaistia rozpustenie "všetkých nezákonných vojenských zoskupení" na Ukrajine. Viac o postupnom podmaňovaní si Krymu Rusmi a napätí na Ukrajine si prečítate v chronológii --->TU. Proruskí demonštranti okupujúci vládne budovy v asi desiatich mestách na východe Ukrajiny ich musia opustiť a odzbrojiť sa, nič z toho sa však zatiaľ nedeje. Na demonštrantov by sa takisto mala vzťahovať všeobecná amnestia. Nepokoje za odtrhnutie sa od Ukrajiny a pripojenie sa k Rusku otriasajú východom krajiny už od marca, pričom podľa vlády v Kyjeve ich aktéri plnia príkazy Kremľa. Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

logo Separatisti na Ukrajine odmietajú dohodu, budovy neopustia

Obrazom: V Prešove ukrižovali Ježiša, scény boli emotívne

Po ročnej pauze sa v centre Prešova opäť na Veľký piatok odohrával príbeh Krížovej cesty s ukrižovaním Ježiša. Pozrite si s nami dramatické zábery z podujatia.PREŠOV 18. apríla (WEBNOVINY) – Po ročnej pauze sa v centre Prešova opäť na Veľký piatok odohrával príbeh Krížovej cesty s ukrižovaním Ježiša. Predstavenie s amatérskymi hercami sa začalo o 10:00 pred mestskou radnicou. Tento rok k emotívne silnej udalosti pribudlo na Popolcovú stredu aj stvárnenie Poslednej večere Krista s učeníkmi. Obidva biblické príbehy naštudovali nadšení veriaci z farnosti v Nižnej Šebastovej. Odporúčame: Veľký piatok pripomína utrpenie a ukrižovanie Ježiša Krista Výroba kraslíc má dlhú tradíciu, ornamenty mali magickú moc Tieto pobočky pošty budú otvorené aj cez veľkonočné sviatky Veľká noc bude príjemne teplá, prinesie však aj búrky a dážď Predošlé tri roky sledovalo živú Krížovú cestu v mesta približne 4000 ľudí. Živá Krížová cesta sa tento rok začala Pilátovým súdom pred mestskou radnicou, kde sa odohrala aj dramatická scéna bičovania. Odtiaľ sa sprievod pohol po Hlavnej ulici, pozdĺž južného parku na Svätoplukovu ulicu a Františkánske námestie. Jednotlivé zastavenia boli zavŕšené v Záhrade umenia, kde sa odohrala samotná scéna ukrižovania Ježiša Krista, sňatie jeho tela z kríža a uloženie do hrobu. Obrazom: V Prešove ukrižovali Ježiša, Krížová cesta bola emotívna

logo Obrazom: V Prešove ukrižovali Ježiša, scény boli emotívne

Video: Vedci objavili planétu, ktorá sa najviac podobá Zemi

BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) - Americkí vedci objavili pomocou teleskopu Kepler planétu, ktorá sa najviac podobá Zemi. Kepler 186f je približne o 10 percent väčšia ako Zem. Odborníci predpokladajú, že by sa na jej hornatom povrchu mohla vyskytovať aj voda v kvapalnom skupenstve, ktorá je potrebná pre život. "Ide o najmenšiu planétu, ktorú sme našli v obývateľnom pásme," uviedol astrofyzik Stephen Kane zo San Francisco State University. "Tento objav je výnimočný, pretože takto veľká planéta nachádzajúca sa v obývateľnom pásme môže umožniť život v takej forme, v akej ho poznáme," povedala Elisa Quintana z NASA Ames Research Center. Video: Elisa Quintana z NASA-y opisuje objav unikátnej planéty Kepler 186f je vzdialená od Zeme asi 500 svetelných rokov. Je jednou z piatich planét obiehajúcich okolo hviezdy, ktorá má však iné vlastnosti ako Slnko. Kepler 186f okolo tejto hviezdy obehne za 130 dní a vedci sa domnievajú, že ak by sa na planéte nachádzala voda v kvapalnom skupenstve, vzdialenosť od hviezdy je dostatočná na to, aby sa voda neprehriala, ale aby ani nezamrzla. Video: Animácia planéty Kepler 186f "Napriek tomu, že obieha okolo hviezdy, ktorá je veľmi odlišná od Slnka, planéta veľkosťou aj energiou, ktorú od tejto hviezdy získava, pripomína Zem najviac zo všetkých planét, ktoré sme doteraz objavili," dodal Stephen Kane. "Ak je táto planéta obývateľná, mohla by tam prebiehať aj fotosyntéza. Niektoré rastliny zo Zeme by sa z tohto veľmi tešili," vyhlásila Victoria Meadows zo seattleskej University of Washington. Informácie pochádzajú z webstránok www.huffingtonpost.com a www.bbc.com.

logo Video: Vedci objavili planétu, ktorá sa najviac podobá Zemi

Operátor Telefónica Slovakia sa má premenovať na O2 Slovakia

BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) - Telefónica Slovakia sa premenuje na O2 Slovakia. Bez uvedenia zdrojov o tom informoval portál motejlek.com. Podľa portálu sa na mimoriadnom valnom zhromaždení budúci alebo ďalší týždeň premenuje materská firma Telefónica Czech Republic na O2 Czech Republic. Obdobná zmena mena slovenskej dcéry príde na rad potom. Premenovanie nasleduje po zmene vlastníka v januári 2014, kedy sa Telefónica Slovakia stala súčasťou skupiny PPF. Telefónica Slovakia vstúpila na slovenský trh v roku 2006 ako súčasť španielskej skupiny Telefónica. Svoju komerčnú prevádzku začala 2. februára 2007 a poskytovala služby pod značkou O2. Skupina Telefónica sa koncom vlaňajška dohodla na predaji Telefónica Czech Republic vrátane slovenskej dcéry skupine PPF za 2,467 miliardy eur. Na základe dohody sa síce firma musí premenovať, ale operátor môže používať značku O2 najbližšie štyri roky. Celkové výnosy spoločnosti Telefónica Slovakia dosiahli vlani hodnotu 207,8 milióna eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 8,1 percenta. Ku koncu roka 2013 dosiahol počet aktívnych zákazníkov viac ako 1,539 milióna. Priemerný mesačný výnos na zákazníka (ARPU) predplatených služieb dosiahol v minulom roku 7 eur a výnos na zákazníka platiaceho na základe faktúry predstavoval 14,6 eura.

logo Operátor Telefónica Slovakia sa má premenovať na O2 Slovakia

Projekt plynovodu mimo Ukrajinu podľa Rusov stále pokračuje

MOSKVA 18. apríla (WEBNOVINY) - Projekt ruského plynovodu South Stream (Južný prúd), ktorý má zabezpečiť prepravu zemného plynu z Ruska cez Čierne more, stále pokračuje a Moskva s Európou diskutuje o jeho realizácii. Povedal to v piatok ruský minister energetiky Alexander Novak. Zároveň uviedol, že pokračuje aj spolupráca medzi ruskými spoločnosťami a veľkými medzinárodnými ropnými a plynárenskými firmami napriek sankciám Západu voči Moskve pre situáciu na Ukrajine. Budúcnosť 2 400 kilometrov dlhého plynovodu, ktorý má obchádzať Ukrajinu, je spochybnená odvtedy, ako Moskva anektovala ukrajinský polostrov Krym. Podľa plánu by mal plynovod už koncom tohto desaťročia prepravovať na európske trhy viac 63 mld. kubických metrov ruského plynu ročne. Odporúčame: Ukrajina prešetruje banky, jedna mala financovať teroristov Barroso varuje Putina, nezneužívajte plyn na politiku Slovensko pomáha zraneným Ukrajincom z Majdanu Ombudsmanka: Nezatvárajme dvere a srdcia pred Ukrajincami Eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger ešte v marci povedal, že diskusie s Ruskom o schválení projektu plynovodu Južný prúd Európskou úniou sa pozastavili. Ukrajinská kríza zintenzívnila snahu EÚ o zníženie energetickej závislosti od Ruska. Moskva sa pritom dlhodobo snaží zmenšiť svoju závislosť od Ukrajiny, ktorá je hlavnou prepravnou trasou ruských dodávok plynu do Európy. Viac o postupnom podmaňovaní si Krymu Rusmi a napätí na Ukrajine si prečítate v chronológii --->TU. Plynovod by mohol prechádzať cez Turecko. Ak o to Moskva prejaví záujem, vláda v Ankare zváži túto možnosť, uviedol v stredu turecký minister energetiky Taner Yildiz. "Sme ochotní posúdiť akúkoľvek žiadosť o povolenie viesť plynovod cez turecké územie," povedal minister. Turecko bude rokovať s predtaviteľmi Ruska a Gazpromu Turecko sa bude snažiť dosiahnuť zníženie ceny plynu, ktorý nakupuje od Ruska. Povedal to v piatok turecký minister energetiky Taner Yildiz. "Náš kontrakt s Ruskom nám dáva právo revidovať cenu. Našu žiadosť v tejto veci predložíme predstaviteľom Ruska a Gazpromu," povedal minister. Ankara bude o cene rokovať v pondelok počas návštevy viceprezidenta spoločnosti Gazprom Alexandra Medvedeva v Turecku. Obe krajiny budú diskutovať aj o dodávkach plynu a o jadrovej energetike. Turecko takmer celú svoju spotrebu energií pokrýva dovozom a Rusko je jeho najväčším dodávateľom plynu. Anexia ukrajinského polostrova Krym znamená pre Turecko riziko, pretože 12,5 % dodávok plynu sa prepravuje cez Ukrajinu. Minister Yildiz uviedol, že kroky zamerané na to, aby sa predišlo problému pri dodávkach, budú počas budúcotýždňového rokovania prioritou. Ankara chce zväčšiť kapacitu plynovodu Blue Stream (Modrý prúd), ktorý prepravuje ruský plyn do Turecka cez Čierne more, z terajších 16 mld. kubických metrov ročne o ďalších zhruba 3,5 mld. kubických metrov.

logo Projekt plynovodu mimo Ukrajinu podľa Rusov stále pokračuje

Exekútor rieši firmu, ktorá je Širokého kľúčom k biznisu

Spor o desiatky miliónov eur sa týka starej kauzy - harvardských fondov, ktorých odnož riadil na Slovensku práve údajný mecenáš Smeru Juraj Široký. BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) - Jedného z najvplyvnejších ľudí na Slovensku označovaného za mecenáša Smeru, Juraja Širokého, prenasleduje minulosť, tvrdí to týždenník Trend. Ako ďalej píše v článku "Širokého dobehli staré hriechy" zverejnenom v najnovšom čísle, exekútor začal vlani konať voči akciovej spoločnosti Druhá strategická, ktorá je kľúčom k biznisu Širokého. Spor o desiatky miliónov eur sa týka starej kauzy - harvardských fondov, ktorých odnož riadil na Slovensku Juraj Široký. Proti exekúcii sa Druhá strategická bránila najprv na ministerstve spravodlivosti, keď neuspela, začala sa súdiť. Miliónová pohľadávka Exekútor mal pohľadávku voči Druhej strategickej, a. s. vyčísliť na viac než 86, 2 milióna eur. Aspoň tak to vyplýva z rozhodnutia súdu, ktoré mal Trend k nahliadnutiu. Exekútor Ladislav Jakubec, poverený súdom vykonať exekúciu na Slovensku, na žiadosť Trendu o stretnutie odpovedal, že sa k veci nechce vyjadrovať. Osobný rozhovor odmietol aj J. Široký. Na otázky, ktoré týždenník poslal e-mailom, odpovedala Druhá strategická. "Spoločnosť Druhá strategická od začiatku vychádzala z faktu, že exekúcia je neprípustná a exekútor konal v rozpore so skutkovým stavom, s ktorým musel byť oboznámený ešte pred začiatkom exekúcie," uviedla v stanovisku. Na konanie exekútora, ktorý, ako ďalej píše Trend, zrejme podnikol už konkrétne kroky na zabezpečenie pohľadávky, sa Druhá strategická sťažovala na ministerstve spravodlivosti. Sťažnosť potvrdila týždenníku hovorkyňa rezortu Alexandra Donevová. Na čele firmy je Širokého syn Ministerskí úradníci podľa Donevovej vykonali účelovú previerku exekútorského spisu a nezistili žiadne porušenie pochybenia. Keďže Druhá strategická sa s takýmto záverom neuspokojila, o veci rozhodujú súdy. "O danom podnete Druhej strategickej na vyslovenie neprípustnosti exekúcie a na zastavenie exekúcie a návrhu na jej odklad rozhodne súd," dodala pre Trend Donevová. Hoci ministerstvo chyby v exekúcii nenašlo, prvostupňový Okresný súd Bratislava III rozhodol v prospech Druhej strategickej. O zastavení exekúcie informovala samotná Druhá strategická. Likvidátor Harvardského prumyslového holdingu (HPH) Zdeněk Častorál zase potvrdil, že proti rozhodnutiu podal odvolanie. Definitívny verdikt teda zrejme vynesie Krajský súd v Bratislave. Na čele predstavenstva Druhej strategickej je od júla 2013 Širokého syn Juraj. Otec má funkciu v dozornej rade. V poslednej zverejnenej výročné správe za rok 2012 sa spomína aj firma Daventree a to v časti záväzky, ktoré predstavujú asi 20 miliónov eur. Prípad siaha do čias kupónovej privatizácie Trend zároveň v článku pripomína, že prípad siaha do začiatku 90-tych rokov 20. storočia a ku kupónovej privatizácii. Podnikateľ Viktor Kožený, ktorý sa v tom čase vrátil z emigrácie do Prahy, založil harvardské fondy. Pomocou masívnej reklamy, ktorá sľubovala vysoké výnosy, získal viac než milión kupónových knižiek s akciami českých a slovenských podnikov. Investičné fondy sa neskôr transformovali do Harvardského prumyslového holdingu (HPH). Jeho akcionári sa sľubovaných peňazí nedočkali, naopak, majetok HPH vytunelovali Kožený a jeho spolupracovník Boris Vostrý. Za podvody odsúdil pražský vrchný súd Koženého a Vostrého na desať a deväť rokov väzenia. Rozsudok potvrdil začiatkom januára aj český Najvyšší súd. Obaja odsúdení sú na úteku, prvý sa skrýva na Bahamách, druhý v Belize. Na Slovensku harvadské fondy spoluzakladal Juraj Široký. Pod jeho vedením sa transformovali do Prvej a Druhej strategickej. V Slovenskej republike podniká aj ďalší bývalý spolupracovník odsúdených Čechov, Tomáš Ševčík. Na Slovensku nebol za harvardské fondy nik stíhaný. Málokto podľa Trendu vie, že vyšetrovanie sa ťahalo roky a iba pred niekoľkými dňami ho špeciálny prokurátor definitívne uzavrel. Ukončené však nie je zabavovanie majetku, ktorý má poslúžiť na odškodnenie oklamaných akcionárov. Súd na základe odsudzujúceho rozsudku stanovil exekútorov nielen v Čechách, ale jedného aj na Slovensku. Likvidátor HPH Z. Čestorál tvrdí, že časť z prostriedkov harvardských fondov ukryl B. Vostrý práve tu, konštatuje sa v článku.

logo Exekútor rieši firmu, ktorá je Širokého kľúčom k biznisu

Záujem o podnikové úvery by sa mal oživovať, tvrdí analytik

BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) - Záujem o dlhodobé podnikové úvery by sa mal oživiť. Ako ďalej na stretnutí s novinármi povedal analytik VÚB banky Zdenko Štefanides, pokles investícií sa zastavil a v posledných dvoch kvartáloch minulého roka sa investície odrazili od dna. Úvery podnikom sú totiž podľa neho úzko previazané s investíciami a tie v ostatných rokoch klesali. No už by sa mali začať zotavovať a to by malo priniesť podľa Štefanidesa oživenie dopytu firiem po dlhodobých úveroch v prvom polroku tohto roka. Zadlženie nefinančných podnikov na Slovensku v pokrízovom období citeľne kleslo. "V posledných dvoch rokoch úvery domácim podnikom klesali. Jednoducho neboli investície a nové projekty," skonštatoval Štefanides. Napriek miernemu oživeniu sú investície podľa neho stále nižšie o štvrtinu ako zvykli byť pred krízou. Pokles aktivít investícií sa týka nielen firiem, ale aj vláda podľa analytika znižuje kapitálové výdavky v rámci konsolidácie. Záujem podnikov o financovanie sa v pokrízovom období presunul smerom do zahraničia. Možnosťou podľa Štefanidesa je, že v porovnaní s domácimi bankami tam zrejme získavajú lepšie podmienky. Avšak nie je vylúčené, že to pravdepodobne súvisí so zavedením bankovej dane na Slovensku. "Nevravím, že to je dôvod, ale minimálne tam vidieť časovú súvislosť. Od roku 2012 banky sprísňovali podmienky, buď obmedzili výšku úveru alebo skrátili splatnosť," dodal Štefanides.

logo Záujem o podnikové úvery by sa mal oživovať, tvrdí analytik

Inšpektori stiahli z predaja tisíce litrov nekvalitného vína

BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) - V prvom kvartáli tohto roka vykonala Štátna potravinová a veterinárna správa 366 kontrol vín, pri ktorých odobrala 684 vzoriek. Nevyhovelo až 194 z nich, čo predstavuje 28,3 %. Ako uviedla generálna riaditeľka sekcie potravinárstva a obchodu ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zuzana Nouzovská, celkovo začali sedem správnych konaní a z predaja inšpektori stiahli 17 200 litrov nevyhovujúceho vína. Z celkového počtu urobili inšpektori 38 kontrol vo výrobných podnikoch, 124 v maloobchodných predajniach sudových vín, 86 v obchodných reťazcoch a 95 kontrol v zariadeniach spoločného stravovania, reštauráciách a pohostinstvách. Inšpektori majú za sebou aj 23 kontrol v colných skladoch pri dovoze vín z tretích krajín. Odporúčame aj: Až 16 percent potravín na Slovensku skončilo nedostatočne Kontrolóri zaostrili na potraviny, zistili mnohé nedostatky Najväčší podiel nedostatkov k počtu odobratých vzoriek odhalili inšpektori v zariadeniach spoločného stravovania, kde z posudzovaných 183 vzoriek nevyhovelo 72. V maloobchodných predajniach bolo v nedostatočnej kvalite 57 vzoriek z odobratých 153. V oboch prípadoch vyšli z hodnotenia horšie zahraničné vína. V predajniach sudového vína bolo odobratých 220 vzoriek, 64 z nich neobstálo. Vo výrobných podnikoch konštatovali inšpektori z hodnotených 128 vzoriek, jednu nevyhovujúcu. Ako uviedla Nouzovská, najväčšie nedostatky opakovane zistili pri maďarských vínach v dvoj- a trojlitrových baleniach v PET fľašiach a kartónoch. Nedostatky ako oxidácia či neoznačenie dávok a alergénov. Vážne nedostatky zistili aj pri vínach bez zemepisného označenia. Problémom tu boli napríklad sedimenty vo fľašiach.

logo Inšpektori stiahli z predaja tisíce litrov nekvalitného vína

Dav v Afrike zaútočil na základňu OSN, zomreli desiatky ľudí

JUBA 18. apríla (WEBNOVINY) - Základňa mierových síl OSN v juhosudánskom meste Bor sa vo štvrtok stala terčom útoku rozvášneného davu, ktorý prišiel napadnúť príslušníkov nuerskej národnostnej menšiny ukrývajúcich sa v jej priestoroch. Ozbrojení civilisti predstierali, že sú mieroví demonštranti nesúci na základňu petíciu. Keď sa však dostali dovnútra, spustili paľbu. Mierotvorcovia sa snažili násilie zastaviť varovnými výstrelmi, napriek tomu však podľa zdroju OSN zahynulo najmenej 48 ľudí a 60 ďalších utrpelo zranenia vrátane dvoch mierotvorcov. Misia OSN v Južnom Sudáne hovorí o "nevyprovokovanom útoku" mladých ozbrojencov, ich motív je však zatiaľ nejasný. Video: Po útoku na základňu OSN zahynuli desiatky ľudí Mesto Bor tvorí správne centrum nepokojného štátu Jonglei a v uplynulých mesiacoch bolo dejiskom krvavých bojov medzi armádou a protivládnymi povstalcami. Okolo 5000 Nuerov, ktorí museli opustiť svoje domovy, pritom našlo útočisko na miestnej základni. Celkovo už pred bojmi, ktoré vypukli v decembri, utieklo viac než milión ľudí. Tisíce v dôsledku konfliktu zahynuli a desaťtisíce ďalších našli útočisko na základniach OSN v krajine. Podľa majora juhosudánskej armády Kuola Mayena Denga základňu v Bore momentálne strážia ugandskí vojaci.

logo Dav v Afrike zaútočil na základňu OSN, zomreli desiatky ľudí

Smrtonosná lavína na Mount Evereste, zomrelo 12 horolezcov

KÁTHMANDU 18. apríla (WEBNOVINY) - Lavína, ktorá sa odtrhla na svahu Mount Everestu, zabila v piatok najmenej 12 nepálskych horských vodcov. Informovali o tom predstavitelia ministerstva turizmus. Ide pritom o najtragickejšiu podobnú udalosť za posledné roky. Lavína, ktorá sa spustila na začiatku hlavnej horolezeckej sezóny, zasiahla najpopulárnejšiu výstupovú trasu. Traja nepálski šerpovia tiež utrpeli zranenia a päť ľudí je nezvestných. Lavína ich zasiahla v ranných hodinách v relatívne nízkej polohe nad základným táborom, ktorý sa nachádza vo výške asi 5800 metrov. Na miesto nešťastia vyrazili záchranári i vrtuľníky. Na vrchol najvyššej hory sveta vysokej približne 8850 metrov doteraz vystúpilo viac ako 4000 ľudí. Takmer 250 ich tam zahynulo. Video: Na Mount Evereste zabíjala lavína

logo Smrtonosná lavína na Mount Evereste, zomrelo 12 horolezcov

Video: Golfistu napadli sršne, zachránil sa skokom do jazera

KUALA LUMPUR 18. apríla (WEBNOVINY) - Španielsky golfista Pablo Larrazábal sa skokom do jazera čiastočne ochránil od útoku sršňov počas piatkového druhého kola na podujatí Malaysian Open v Kuala Lumpure. Tridsaťročný Španiel na piatej jamke vyhodnotil hroziace nebezpečenstvo veľmi rýchlo a bez otáľania skočil do vody. Rodák z Barcelony sa síce nevyhol niekoľkým zásahom žihadiel, no po krátkom ošetrení lekárskym personálom pokračoval v hre. Na spomenutej piatej jamke, ktorá bola pre Španiela štrnásta v danom hracom dni, Larrazábal zahral birdie (jeden úder pod par, pozn.). "Dnes sa stalo niečo úžasné. Na piatej jamke ma napadlo asi štyridsať sršňov. Ešte nikdy som nemal na golfovom ihrisku taký strach. Už sa však cítim lepšie," uviedol prostredníctvom svojho profilu na Twitteri Larrazábal, ktorý sa kvalifikoval do ďalšej fázy súťaže.

logo Video: Golfistu napadli sršne, zachránil sa skokom do jazera

Fanúšikovia milujú Chárov dres, je najpredávajnejší v lige

NEW YORK 18. apríla (WEBNOVINY) - Dres slovenského hokejistu Zdena Cháru z Bostonu Bruins patrí medzi najpredávanejšie v zámorskej hokejovej NHL. Najžiadanejším artiklom na trhu je dres kapitána Pittsburghu Penguins Sidneyho Crosbyho. Za ním nasledujú Pavel Daciuk z Detroitu, Jonathan Toews z Chicaga, Alexander Ovečkin z Washingtonu a ďalší hráč Chicaga Patrick Kane. Tridsaťtrojke Zdena Cháru patrí v ligovom hodnotení 13. priečka. Z hráčov Bostonu je väčší záujem o dresy krídelníka Milana Lucica. Vyplýva to z rebríčka predaných dresov prostredníctvom ligového internetového obchodu počas sezóny 2013/2014, ktorý zverejnilo PR oddelenie NHL. V minulých rokoch bol veľký záujem najmä o dresy Crosbyho a Ovečkina. Počas poslednej sezóny liga i Chicago Blackhawks robili veľkú marketingovú kampaň pre Jonathana Toewsa a Patricka Kanea a prejavilo sa to aj na predajnosti dresov. Rebríček najlepšie predávaných dresov hokejistov NHL v internetovom ligovom obchode (zdroj: PR NHL): 1. Sidney Crosby (Pittsburgh), 2. Pavel Daciuk (Detroit), 3. Jonathan Toews (Chicago), 4. Alexander Ovečkin (Washington), 5. Patrick Kane (Chicago), 6. Ryan Callahan (NY Rangers/Tampa Bay), 7. Henrik Lundqvist (NY Rangers), 8. Jevgenij Malkin (Pittsburgh), 9. Claude Giroux (Philadelphia), 10. Milan Lucic (Boston), ... 13. Zdeno Chára (Boston)

logo Fanúšikovia milujú Chárov dres, je najpredávajnejší v lige

Spojené štáty zmiernili sankcie za jadrový program Iránu

WASHINGTON 18. apríla (WEBNOVINY) - Vláda USA vo štvrtok oznámila, že vzhľadom na pozitívne hodnotenie Iránu v najnovšej správe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) pristúpila k uvoľneniu zmrazených prostriedkov krajiny vo výške 450 miliónov dolárov (325 miliónov eur). Podľa hovorkyne ministerstva zahraničných vecí Marie Harfovej tým Washington plní svoje záväzky vyplývajúce z novembrovej dohody, na základe ktorej by sa mal Irán vzdať jadrového materiálu využiteľného na zbrojné účely. Odporúčame: Irán dodržiava dohodu o obmedzení jeho nukleárnych aktivít Agentúra OSN vo svojej správe potvrdila, že islamská republika sa už zbavila polovice zásob uránu obohateného na vysoký podiel štiepneho izotopu a pracuje aj na zvyšku. Dohoda medzi Teheránom a šiestimi svetovými veľmocami (Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA) je však len dočasnej povahy a strany pokračujú v rokovaniach o vyriešení jadrového sporu. Irán sa naďalej odmieta vzdať práva na využívanie jadrovej energie a popiera, že by sa usiloval o získanie jadrovej zbrane, ako tvrdí znepriatelený Izrael.

logo Spojené štáty zmiernili sankcie za jadrový program Iránu

Zomrel známy kolumbijský spisovateľ Gabriel García Márquez

Predstaviteľ literárneho magického realizmu posledný raz vydýchol vo svojom dome v hlavnom meste Mexika.BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) - Vo veku 87 rokov zomrel kolumbijský spisovateľ Gabriel García Márquez. Predstaviteľ magického realizmu posledný raz vydýchol vo štvrtok 17. apríla vo svojom dome v hlavnom meste Mexika. Príčina smrti zatiaľ nie je známa. Márqueza však nedávno hospitalizovali pre infekciu pľúc a močových ciest. Neskôr ho z nemocnice prepustili. Smutnú správu potvrdila prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter hovorkyňa rodiny Fernanda Familiar. "Gabriel García Márquez zomrel. Manželka Mercedes a synovia Rodrigo a Gonzalo mi dovolili zverejniť túto informáciu. Je to veľmi smutné," uviedla. Na správy už reagovalo niekoľko osobností ako napríklad Juan Manuel Santos, Barack Obama, Bill Clinton alebo Shakira. Gabriel José de la Concordia García Márquez sa narodil 6. marca 1927. Je považovaný za jedného z najvýznamnejších autorov 20. storočia. Kariéru začínal ako novinár. V roku 1955 mu vyšlo dielo Opadané lístie. Svetoznámym sa stal vďaka románu Sto rokov samoty (1967). Na konte má tiež knihy ako Plukovníkovi nemá kto napísať (1961), Pohreb Veľkej Matróny (1962), Patriarchova jeseň (1975), Kronika vopred ohlásenej smrti (1981), Láska v čase cholery (1985), Generál v labyrinte (1989), O láske a iných démonoch (1994), Správa o jednom únose (1996) či Spomienka na moje smutné pobehlice (2004). V roku 1982 mu udelili Nobelovu cenu za literatúru. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a z archívu agentúry SITA.

logo Zomrel známy kolumbijský spisovateľ Gabriel García Márquez

Ropa Brent aj zlato zlacneli, americká ropa na cene stúpla

NEW YORK 18. apríla (WEBNOVINY) - Cena londýnskej ropy Brent sa vo štvrtok znížila. Reagovala tak na spoločnú výzvu USA, Ruska, Ukrajiny a Európskej únie na ukončenie násilia na Ukrajine. Cenu ľahkej americkej ropy však podporili pozitívne ekonomické správy. Ropa Brent uzavrela nižšie o 7 centov, a to na úrovni 109,53 USD za barel, hoci pred zverejnením spoločnej výzvy dosiahla výšku 110,19 USD za barel. Májové dodávky ľahkej americkej ropy posilnili o 54 centov na 104,30 USD za barel. Spotová cena zlata vo štvrtok do 18:44 GMT klesla o 0,6 percenta na 1295,01 USD za uncu. Júnové dodávky žltého kovu na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 9,60 USD na 1 293,90 USD za uncu. Ceny zlata smerom nadol zatlačilo zlacnenie platiny, ktorej cena klesla na najnižšiu úroveň za viac ako dva týždne. Dôvodom bola ponuka najväčších juhoafrických producentov platiny, firiem Anglo American Platinum Ltd a Impala Platinum Holdings Ltd, na zvýšenie miezd baníkov v snahe o ukončenie 13 týždňov trvajúceho štrajku. Platina zlacnela o jedno percento na 1418 USD za uncu.

logo Ropa Brent aj zlato zlacneli, americká ropa na cene stúpla

Rozhodlo srdce aj taktika, zhodnotil víťazstvo Košíc Štrbák

KOŠICE 18. apríla (WEBNOVINY) - Zranený kapitán hokejistov Košíc Martin Štrbák sa na piate extraligové finále pozeral len z priestoru medzi striedačkami Steel arény. S diagnostikovanou prasklinou v lebke po zákroku nitrianskeho útočníka Lukáša Nováka nemohol aktívne zasiahnuť do finálového pokračovania. Odporúčame: Bartoš v nájazdoch rozhodol o finálovom mečbale pre Košice Bartoš sa ako kapitán presadil S kapitánskym 'céčkom' ho nahradil strelec víťazného gólu Peter Bartoš, s bojovnosťou a odhodlaním celé mužstvo. Nečudo, že 39-ročný skúsený obranca po víťazstve Košíc 2:1 po nájazdoch prejavil spokojnosť. Úradujúci vicemajster sa vo finálovej sérii ujal vedenia 3:2 a už len jedno víťazstvo ho delí od zisku titulu. Siedmeho v histórii slovenskej najvyššej súťaže. "Chlapci odohrali fantastický zápas. Nitru prevýšili nielen na strely (43:25 - pozn. red.), ale aj vo vyložených šanciach. Hrali so srdcom, oduševnene a bojovne. Zároveň dodržiavali taktické pokyny a zaslúžili si vyhrať," povedal Štrbák prítomným novinárom po stretnutí. Finálová séria: 1. zápas: Staňa a Bartoš podržali Košice, bodku za duelom dali nájazdy 2. zápas: Nitra vyhrala drámu v Košiciach, vyrovnala finálovú sériu 3. zápas: Košičania uspeli v Nitre a vo finálovej sérii vyhrávajú 2:1 4. zápas: Nitra vyrovnala finálovú sériu, Štrbák skončil na nosidlách Štrbák túto sezónu dohral Emócie na ňom vidieť nebolo, ale vo vnútri sa v ňom zrejme miešali pocity radosti aj sklamania. Radosti z víťazstva a sklamania z toho, že nemohol spoluhráčom pomôcť priamo na ľade. Na otázku, ako prežíval zápas z ústrania, s pokojom odpovedal: "Je to trochu ťažšie na lavičke, ale ja dokážem udržať svoje emócie. Som zástancom toho, že si treba udržať pozitívne emócie a to potom pomáha." Štrbák so zranením hlavy už v tejto extraligovej sezóne dohral. A to bez ohľadu na to, či sa finálová séria skončí v sobotu v Nitre alebo na Veľkonočný pondelok v Košiciach. "Je tam diagnostikovaná fraktúra. Nebolí to až tak, ale človek sa cíti akoby mal prasknutú lebku," rozlúčil sa Štrbák.

logo Rozhodlo srdce aj taktika, zhodnotil víťazstvo Košíc Štrbák

SNS útočí na splnomocnenca Rómov, má ísť o konflikt záujmov

BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) - Slovenská národná strana (SNS) protestuje proti spôsobu práce splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka. Ako informoval predseda SNS Andrej Danko, prvou výhradou SNS je, že Pollák je poslancom NR SR a zároveň splnomocnencom vlády pre rómske komunity. Podľa SNS ide o konflikt záujmov, keďže Pollák sedí na stoličke zákonodarnej moci a pracuje ako splnomocnenec vo výkonnej moci. Druhou vážnou výhradou SNS je nekoncepčnosť práce Polláka pri riešení rómskej problematiky. Odporúčame: Rómovia dostanú prácu aj bývanie, z dotácií si postavia domy Pollák s Kaníkom predložia spoločné návrhy pre Rómov "Prekvapivo začal návštevou Indiánov v USA, ktorých model chcel preniesť na Slovensko. Pri nástupe do funkcie Pollák a Igor Matovič, ako koaliční partneri Smeru, v rómskej otázke sľubovali geniálne riešenia pálčivých problémov. Dnes namiesto riešení s údivom a pohoršením pozorujeme, podľa akého kľúča zabezpečil vybraným rómskym rodinám stavebné pozemky a stavebný materiál," informoval Danko a upozornil, že schválenie svojpomocnej výstavby po troch domoch vo Veľkej Lomnici, Breznici a Humennom je len kvapka v mori a skôr protekčnou charitatívnou činnosťou, než koncepčné a celoplošné riešenie. Pomoc by privítala nejedna rodina Pollák si podľa Danka dovolil zadarmo vybaviť od samosprávy pozemky pre vybrané rodiny a dať financie na stavebný materiál. "Takú pomoc by uvítala nejedna mladá rodina, nielen rómska. SNS takýto spôsob považuje za absolútne škandalózny, pretože je to cesta, ktorou sa u väčšiny Rómov znovu len vybuduje pocit, že všetko dostanú zadarmo, všetko im padne z neba, že sa niekto o nich vždy postará a že nemusia pracovať," povedal Danko s tým, že na Slovensku sú stovky až tisíce mladých rodín, ktoré potrebujú vyriešiť svoje bývanie a nemajú na to dostatok financií. "Ak nepatria k rómskej menšine, s pomocou štátu, ani Petra Polláka rátať nemôžu. O tom, že by dostali zadarmo pozemok a stavebný materiál, môžu len snívať," informoval Danko a dodal, že SNS žiada okamžité zastavenie škandalózneho projektu pomoci vybraným rómskym rodinám. Zároveň žiada od splnomocnenca vlády, nech sa okamžite vzdá funkcie. SNS nenavrhuje ako riešiť problémy občanov Splnomocnenec Vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák v reakcii uviedol, že Slovenská národná strana bola niekoľkokrát súčasťou vlády a mohla navrhovať opatrenia, ktorými by ovplyvnila postavenie obyvateľov rómskych komunít a tým by aj zlepšila životné podmienky ľudí žijúcich v susedstve obyvateľov chudobných osád. "SNS nenavrhuje vo svojom stanovisku ako riešiť problémy občanov, tak ako to nerobila ani keď bola súčasťou vládnej koalície. Naopak, v čase, keď Slovenská národná strana mala svojho politického nominanta vo funkcii ministra výstavby, tak podporovala princíp nezásluhovosti, pretože podporovala výstavbu bytov, ku ktorým sa Rómovia dostali bez zásluh a zadarmo," povedal Pollák s tým, že program svojpomocnej výstavby domov je založený na participácií Rómov, pretože budúci nájomníci sa podieľajú na ich výstavbe a domy zostávajú majetkom obce. Ako uviedol Pollák, riešenie problémov v rómskych komunitách má význam tak pre samotných Rómov, ktorí v nich žijú ako i pre majoritné obyvateľstvo. Vylúčenie Rómov zo spoločnosti má podľa Polláka aj svoj ekonomický rozmer. "Zabezpečenie podmienok pre vzdelávanie rómskych detí a pracovných príležitostí pre Rómov povedie k vyššej ekonomickej produktivite, ako aj k vyššiemu finančnému prínosu vďaka nižším výdavkom štátu na sociálnu pomoc a vyšším príjmom z daní z príjmu," informoval Pollák. Finančné zdroje boli v súlade s EÚ Ako uvádza, splnomocnenec vlády pre rómske komunity je poradným orgánom vlády pre problematiku rómskych komunít v Slovenskej republike a realizuje opatrenia na zlepšenie ich postavenia a integráciu do spoločnosti. Jedným z nástrojov na zlepšenie postavenia rómskych komunít formou dočasných vyrovnávacích opatrení je aj systém poskytovania dotácií na podporu sociálnych a kultúrnych potrieb a riešenia mimoriadne nepriaznivej situácie rómskych komunít. "V rámci systému boli verejné rozpočtové zdroje použité tak, aby boli v súlade s politikou vlády Slovenskej republiky a Európskej únie. V rámci uvedených politík je významnou otázkou zabezpečenie práva Rómov na bývanie a práva na zabezpečenie na primeranú pomoc od štátu," uvádza Pollák a dodáva, že finančné zdroje z tejto dotačnej schémy slúžia na riešenie niektorých akútnych a najzávažnejších problémov v rómskych komunitách. O žiadostiach, ktoré budú podporené v rámci dotačnej schémy pritom rozhoduje nezávislá komisia zložená zo zástupcov ministerstiev. Komisia rozhodla aj o obciach v ktorých sa bude realizovať svojpomocná výstavba domov. Poberá len poslanecký plat "Svojpomocná výstavba a rekonštrukcie materských škôl a ďalšie žiadosti, ktoré boli podporené z dotačnej schémy v roku 2013 napomohli k nadobudnutiu pracovných zručností nezamestnaných Rómov a k ich uplatneniu sa na trhu práce. Sú to programy osožné nielen pre príslušníkov rómskej menšiny, ale aj majoritu," dodal Pollák. K otázke svojich funkcií povedal, že ako splnomocnenec vlády pre rómske komunity bol vymenovaný vládou v súlade so zákonom o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy. Svoju poradnú funkciu voči vláde Slovenskej republiky vykonáva v súlade so zákonom o štátnej službe, pričom jeho súčasne zastávané postavenie ústavného činiteľa – poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, nie je v kolízií so všeobecne záväznými právnymi predpismi, zákonom o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov ani s ústavným rámcom vytyčujúcim politický systém Slovenskej republiky. Napriek tomu, že zastáva dve funkcie, poberá len poslanecký plat, pričom funkčný plat splnomocnenca daruje na projekty v prospech komunít.

logo SNS útočí na splnomocnenca Rómov, má ísť o konflikt záujmov

Váhostav je časovanou bombou, úvery narástli niekoľkonásobne

BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) - Stavebná spoločnosť Váhostav - SK, a. s. podľa predbežnej účtovnej závierky vlani dvojnásobne prehĺbila stratu na 13,5 milióna eur oproti 6,6 milióna eur v roku 2012. Ako informuje týždenník TREND v najnovšom čísle, obe straty vykryla v účtovníctve z nerozdelených ziskov minulých rokov. V účtovníctve sa to prejavilo znížením vlastného kapitálu na polovicu a v reálnom živote nedostatkom peňazí. "Firma prehĺbila svoju stratu, čo viedlo k zadĺženiu. Príčinou sú najmä stratové diaľničné zákazky na Turci a Spiši. Váhostav - SK ponúkol nízku cenu, aby zabezpečil svojim ľuďom a strojom prácu, a aby si udržal pozíciu na trhu. Finančne ho to však vycicalo," uviedol ekonomický týždenník. Reštrukturalizáciu neplánuje Váhostav je podľa TREND-u časovaná bomba, akurát nie je jasné, kedy vybuchne. Hovorca firmy Tomáš Halán opakovane zdôraznil, že Váhostav na rozdiel od Doprastavu reštrukturalizáciu neplánuje, získal nové zákazky a uspokojí všetkých veriteľov. Pre zhoršenie finančnej situácie musel zasiahnuť Juraj Široký, ktorý má cez svoje firmy v tejto spoločnosti dominantný vplyv. Medzi poskytnutím pôžičky a formou záruky za bankovú pôžičku sa rozhodol pre druhú možnosť. Objem dlhodobých úverov Váhostavu sa podľa týždenníka ku koncu roka 2013 medziročne zvýšil z 1,1 milióna eur na takmer 7,9 milióna eur. Zároveň sa vzhľadom na straty znížili vlastné zdroje. Úverová zaťaženosť (pomer čistého dlhu k vlastnému imaniu) stúpla zo 126 percent na 244 percent. Diaľnice za nereálnu cenu Riaditeľ poradenskej spoločnosti Accace Slovakia Peter Pašek tvrdí, že firma stále nie je predĺžená. "Z účtovného pohľadu spoločnosť stále vykazuje kladnú hodnotu vlastného imania vo výške 16,6 milióna eur," uviedol. Považuje za nepriaznivé, že krátkodobé záväzky spoločnosti v objeme 112,7 milióna eur sú výrazne vyššie ako krátkodobé aktíva vo výške 84,2 milióna eur. "Práve rozdiel medzi týmito dvoma ukazovateľmi stojí za aktuálnymi finančnými problémami spoločnosti, a to v neschopnosti splácať svoje krátkodobé záväzky," dodal Pašek. Konateľ poradenskej spoločnosti Olbia Roman Lokšík upozornil, že Váhostav je zraniteľný aj v ukazovateľoch likvidity. Dôvodom je, že firma sa zaviazala stavať diaľnice za nereálnu cenu a stratu musela kryť z vlastného vrecka. Predpokladá, že veritelia spoločnosti prídu o peniaze. Okrem reštrukturalizácie vidí východiská v speňažení časti dlhodobých aktív, predĺžení splatnosti krátkodobých záväzkov a finančnej injekcii od akcionárov.

logo Váhostav je časovanou bombou, úvery narástli niekoľkonásobne

SNS útočí na splnomocnenca Rómov, vraj má konflikt záujmov

BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) - Slovenská národná strana (SNS) protestuje proti spôsobu práce splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka. Ako informoval predseda SNS Andrej Danko, prvou výhradou SNS je, že Pollák je poslancom NR SR a zároveň splnomocnencom vlády pre rómske komunity. Podľa SNS ide o konflikt záujmov, keďže Pollák sedí na stoličke zákonodarnej moci a pracuje ako splnomocnenec vo výkonnej moci. Druhou vážnou výhradou SNS je nekoncepčnosť práce Polláka pri riešení rómskej problematiky. Odporúčame: Rómovia dostanú prácu aj bývanie, z dotácií si postavia domy Pollák s Kaníkom predložia spoločné návrhy pre Rómov "Prekvapivo začal návštevou Indiánov v USA, ktorých model chcel preniesť na Slovensko. Pri nástupe do funkcie Pollák a Igor Matovič, ako koaliční partneri Smeru, v rómskej otázke sľubovali geniálne riešenia pálčivých problémov. Dnes namiesto riešení s údivom a pohoršením pozorujeme, podľa akého kľúča zabezpečil vybraným rómskym rodinám stavebné pozemky a stavebný materiál," informoval Danko a upozornil, že schválenie svojpomocnej výstavby po troch domoch vo Veľkej Lomnici, Breznici a Humennom je len kvapka v mori a skôr protekčnou charitatívnou činnosťou, než koncepčné a celoplošné riešenie. Pomoc by privítala nejedna rodina Pollák si podľa Danka dovolil zadarmo vybaviť od samosprávy pozemky pre vybrané rodiny a dať financie na stavebný materiál. "Takú pomoc by uvítala nejedna mladá rodina, nielen rómska. SNS takýto spôsob považuje za absolútne škandalózny, pretože je to cesta, ktorou sa u väčšiny Rómov znovu len vybuduje pocit, že všetko dostanú zadarmo, všetko im padne z neba, že sa niekto o nich vždy postará a že nemusia pracovať," povedal Danko s tým, že na Slovensku sú stovky až tisíce mladých rodín, ktoré potrebujú vyriešiť svoje bývanie a nemajú na to dostatok financií. "Ak nepatria k rómskej menšine, s pomocou štátu, ani Petra Polláka rátať nemôžu. O tom, že by dostali zadarmo pozemok a stavebný materiál, môžu len snívať," informoval Danko a dodal, že SNS žiada okamžité zastavenie škandalózneho projektu pomoci vybraným rómskym rodinám. Zároveň žiada od splnomocnenca vlády, nech sa okamžite vzdá funkcie. SNS nenavrhuje ako riešiť problémy občanov Splnomocnenec Vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák v reakcii uviedol, že Slovenská národná strana bola niekoľkokrát súčasťou vlády a mohla navrhovať opatrenia, ktorými by ovplyvnila postavenie obyvateľov rómskych komunít a tým by aj zlepšila životné podmienky ľudí žijúcich v susedstve obyvateľov chudobných osád. "SNS nenavrhuje vo svojom stanovisku ako riešiť problémy občanov, tak ako to nerobila ani keď bola súčasťou vládnej koalície. Naopak, v čase, keď Slovenská národná strana mala svojho politického nominanta vo funkcii ministra výstavby, tak podporovala princíp nezásluhovosti, pretože podporovala výstavbu bytov, ku ktorým sa Rómovia dostali bez zásluh a zadarmo," povedal Pollák s tým, že program svojpomocnej výstavby domov je založený na participácií Rómov, pretože budúci nájomníci sa podieľajú na ich výstavbe a domy zostávajú majetkom obce. Ako uviedol Pollák, riešenie problémov v rómskych komunitách má význam tak pre samotných Rómov, ktorí v nich žijú ako i pre majoritné obyvateľstvo. Vylúčenie Rómov zo spoločnosti má podľa Polláka aj svoj ekonomický rozmer. "Zabezpečenie podmienok pre vzdelávanie rómskych detí a pracovných príležitostí pre Rómov povedie k vyššej ekonomickej produktivite, ako aj k vyššiemu finančnému prínosu vďaka nižším výdavkom štátu na sociálnu pomoc a vyšším príjmom z daní z príjmu," informoval Pollák. Finančné zdroje boli v súlade s EÚ Ako uvádza, splnomocnenec vlády pre rómske komunity je poradným orgánom vlády pre problematiku rómskych komunít v Slovenskej republike a realizuje opatrenia na zlepšenie ich postavenia a integráciu do spoločnosti. Jedným z nástrojov na zlepšenie postavenia rómskych komunít formou dočasných vyrovnávacích opatrení je aj systém poskytovania dotácií na podporu sociálnych a kultúrnych potrieb a riešenia mimoriadne nepriaznivej situácie rómskych komunít. "V rámci systému boli verejné rozpočtové zdroje použité tak, aby boli v súlade s politikou vlády Slovenskej republiky a Európskej únie. V rámci uvedených politík je významnou otázkou zabezpečenie práva Rómov na bývanie a práva na zabezpečenie na primeranú pomoc od štátu," uvádza Pollák a dodáva, že finančné zdroje z tejto dotačnej schémy slúžia na riešenie niektorých akútnych a najzávažnejších problémov v rómskych komunitách. O žiadostiach, ktoré budú podporené v rámci dotačnej schémy pritom rozhoduje nezávislá komisia zložená zo zástupcov ministerstiev. Komisia rozhodla aj o obciach v ktorých sa bude realizovať svojpomocná výstavba domov. Poberá len poslanecký plat "Svojpomocná výstavba a rekonštrukcie materských škôl a ďalšie žiadosti, ktoré boli podporené z dotačnej schémy v roku 2013 napomohli k nadobudnutiu pracovných zručností nezamestnaných Rómov a k ich uplatneniu sa na trhu práce. Sú to programy osožné nielen pre príslušníkov rómskej menšiny, ale aj majoritu," dodal Pollák. K otázke svojich funkcií povedal, že ako splnomocnenec vlády pre rómske komunity bol vymenovaný vládou v súlade so zákonom o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy. Svoju poradnú funkciu voči vláde Slovenskej republiky vykonáva v súlade so zákonom o štátnej službe, pričom jeho súčasne zastávané postavenie ústavného činiteľa – poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, nie je v kolízií so všeobecne záväznými právnymi predpismi, zákonom o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov ani s ústavným rámcom vytyčujúcim politický systém Slovenskej republiky. Napriek tomu, že zastáva dve funkcie, poberá len poslanecký plat, pričom funkčný plat splnomocnenca daruje na projekty v prospech komunít.

logo SNS útočí na splnomocnenca Rómov, vraj má konflikt záujmov

Na ústavný súd podal pre kartel sťažnosť aj Doprastav

BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) - Tri zo šiestich stavebných spoločností, ktoré majú pre potvrdený kartel zaplatiť pokutu vo výške takmer 45 milióna eur, podali na Ústavný súd SR sťažnosť proti rozsudku Najvyššieho súdu SR. Ten vlani 30. decembra potvrdil rozhodnutie Protimonopolného úradu SR (PMÚ) z októbra 2006 o pokute stavbárom pre kartelovú dohodu v tendri na stavbu časti diaľnice D1 Mengusovce - Jánovce. Ako pre agentúru SITA vo štvrtok potvrdila hovorkyňa ústavného súdu Anna Pančurová, sťažnosť podali spoločnosti Strabag, a. s. (24. marca), Skanska, a. s. (31. marca) a Doprastav, a. s. (14. apríla). Zároveň žiadajú o odklad vykonateľnosti rozsudku Najvyššieho súdu SR, a teda aj zaplatenia pokuty. Doprastav podľa ústavného súdu namieta proti porušeniu základného práva nebyť odňatý zákonnému sudcovi a základného práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov. Odporúčame aj: Dialničiari stopli Doprastav, Skansku a Strabag pre kartel Obdobné sú aj sťažnosti ďalších dvoch firiem. "Pre krátkosť času od podania sa o žiadnej z týchto sťažností ešte nerozhodovalo. Prvé dve sťažnosti boli náhodným výberom pridelené sudcom spravodajcom, tretia ešte pridelená nebola," uviedla Pančurová. Preto podľa nej ani nie je možné uviesť, či sťažnosti spĺňajú podmienky na ich prijatie na ďalšie konanie. O termíne rozhodnutia v týchto veciach je ešte predčasné hovoriť vzhľadom na krátkosť času od ich podania. "Rozhodovať o nich budú jednotlivé senáty Ústavného súdu, podľa toho, členom ktorého senátu je sudca, ktorému bola predmetná sťažnosť pridelená," dodala Pančurová. Rozsudok najvyššieho súdu nadobudol právoplatnosť 20. marca. Odvtedy začala stavebným spoločnostiam plynúť tridsaťdňová lehota na zaplatenie pokuty, ktorá uplynie 22. apríla. Portugalská spoločnosť Mota - Engil má zaplatiť pokutu 13,88 mil. eur, Strabag, a. s. Praha 12,21 mil. eur, Skanska, a. s. Praha (nástupca Skanska DS, a. s. Brno) 8,98 mil. eur, Doprastav, a. s. Bratislava 6,57 mil. eur, Inžinierske stavby, a. s. Košice 3,02 mil. eur a Betamont, s. r. o. Zvolen 131,15 tis. eur.

logo Na ústavný súd podal pre kartel sťažnosť aj Doprastav

Video: St. Louis zdolalo Hossovo Chicago, jazdci triumfovali

NEW YORK 18. apríla (WEBNOVINY) - Až v treťom predĺžení rozhodli hráči St. Louis o domácom triumfe nad Chicagom 4:3 v prvom zápase 1. kola play-off zámorskej hokejovej NHL. Blues prehrávali 1:2 aj 2:3, no 105 sekúnd pred treťou sirénou vyrovnal Schwartz a potom padol gól až v 101. minúte. Autorom rozhodujúceho presného zásahu bol Steen. Dvojica Slovákov Marián Hossa a Michal Handzuš v drese úradujúceho víťaza Stanleyho pohára z Chicaga vo štvrtok nebodovala, na ich konto pribudli len mínusové body. Hossa k dvom mínuskám pridal štyri strely, Michal Handzuš si okrem jednej mínusky pripísal jeden strelecký pokus. Video: Alexander Steen rozhodol o triumfe St. Louis Predlžovať sa muselo aj v Denveri, kde domáce Colorado zásluhou Paula Stastneho vyrovnalo 14 sekúnd pred tretím klaskónom na 4:4, keď posledné už tri minúty pred koncom III. tretiny kouč Patrick Roy siahol k hre bez brankára. Ten istý hráč so slovenským pôvodom prevzal na svoje plecia zodpovednosť aj v 68. min a zabezpečil Avalanche prvý triumf. Pred vlastnými fanúšikmi uspeli aj San Jose a New York Rangers. "Jazdci" zásluhou troch presných zásahov v treťom dejstve pokorili Philadelphiu 4:1, na všetkých góloch v poslednej časti sa podieľal B. Richards (víťazný gól a dve asistencie). San Jose začalo proti Los Angeles zostra a po prvej tretine viedlo 3:0, po druhej dokonca 5:0. Hosťom sa síce podarilo skorigovať na 3:5, no posledné slovo mal v záverečnej minúte B. Burns, ktorý spečatil na konečných 6:3 pre Sharks. Marián Gáborík odohral za hostí 19:37 min a pripísal si dve strely. Výsledky piatkových zápasov 1. kola play-off NHL: Východná konferencia - štvrťfinále: New York Rangers - Philadelphia 4:1 (1:1, 0:0, 3:0) - stav série: 1:0 Góly: 11. Zuccarello (Pouliot, M. Staal), 49. B. Richards (St. Louis, Rick Nash), 50. Stepan (B. Richards, St. Louis), 56. Hagelin (B. Richards, J. Fast) - 8. A. MacDonald (Hartnell) Západná konferencia - štvrťfinále: St. Louis - Chicago 4:3 po trojnásobnom predĺžení (2:3, 0:0, 1:0 - 0:0, 0:0, 1:0) - stav série: 1:0 Góly: 5. Cracknell (Lapierre, Porter), 16. Tarasenko (Shattenkirk, B. Jackman), 59. Schwartz (D. Roy), 101. Steen (Ott, Backes) - 12. Oduya (Saad, Toews), 15. Seabrook (Versteeg, Leddy), 19. P. Kane (Toews, Seabrook) Marián Hossa odohral 29:33 min a k dvom mínuskám si pripísal štyri strely, Michal Handzuš (obaja Chicago) absolvoval 25:55 min a okrem jednej mínusky mal jednu strelu Colorado - Minnesota 5:4 po predĺžení (1:1, 3:1, 0:2 - 1:0) - stav série: 1:0 Góly: 14. Landeskog (Stastny, McGinn), 35. R. O'Reilly (MacKinnon, Barrie), 48. McGinn (R. O'Reilly), 60. Stastny (E. Johnson, MacKinnon), 68. Stastny (MacKinnon, Barrie) - 16. Coyle (Parise, Scandella), 32. R. Suter (M. Koivu, Parise), 37. Haula (Brodin), 39. Brodziak (Cooke, Niederreiter) San Jose - Los Angeles 6:3 (3:0, 2:0, 1:3) - stav série: 1:0 Góly: 4. J. Thornton (Pavelski, B. Burns), 20. Hertl (Sheppard, Wingels), 20. Marleau (Nieto, Sheppard), 33. Torres (M. Brown, Vlasic), 37. Vlasic (Hertl, Couture), 60. B. Burns - 43. Muzzin (Kopitar), 47. Vojnov, 54. T. Lewis (J. Carter, Regehr) Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 19:37 min a pripísal si dve strely

logo Video: St. Louis zdolalo Hossovo Chicago, jazdci triumfovali

Video: St. Louis zdolalo Hossovo Chicago, jazdci truimfovali

NEW YORK 18. apríla (WEBNOVINY) - Až v treťom predĺžení rozhodli hráči St. Louis o domácom triumfe nad Chicagom 4:3 v prvom zápase 1. kola play-off zámorskej hokejovej NHL. Blues prehrávali 1:2 aj 2:3, no 105 sekúnd pred treťou sirénou vyrovnal Schwartz a potom padol gól až v 101. minúte. Autorom rozhodujúceho presného zásahu bol Steen. Dvojica Slovákov Marián Hossa a Michal Handzuš v drese úradujúceho víťaza Stanleyho pohára z Chicaga vo štvrtok nebodovala, na ich konto pribudli len mínusové body. Hossa k dvom mínuskám pridal štyri strely, Michal Handzuš si okrem jednej mínusky pripísal jeden strelecký pokus. Predlžovať sa muselo aj v Denveri, kde domáce Colorado zásluhou Paula Stastneho vyrovnalo 14 sekúnd pred tretím klaskónom na 4:4, keď posledné už tri minúty pred koncom III. tretiny kouč Patrick Roy siahol k hre bez brankára. Ten istý hráč so slovenským pôvodom prevzal na svoje plecia zodpovednosť aj v 68. min a zabezpečil Avalanche prvý triumf. Pred vlastnými fanúšikmi uspeli aj San Jose a New York Rangers. "Jazdci" zásluhou troch presných zásahov v treťom dejstve pokorili Philadelphiu 4:1, na všetkých góloch v poslednej časti sa podieľal B. Richards (víťazný gól a dve asistencie). San Jose začalo proti Los Angeles zostra a po prvej tretine viedlo 3:0, po druhej dokonca 5:0. Hosťom sa síce podarilo skorigovať na 3:5, no posledné slovo mal v záverečnej minúte B. Burns, ktorý spečatil na konečných 6:3 pre Sharks. Marián Gáborík odohral za hostí 19:37 min a pripísal si dve strely. Výsledky piatkových zápasov 1. kola play-off NHL: Východná konferencia - štvrťfinále: New York Rangers - Philadelphia 4:1 (1:1, 0:0, 3:0) - stav série: 1:0 Góly: 11. Zuccarello (Pouliot, M. Staal), 49. B. Richards (St. Louis, Rick Nash), 50. Stepan (B. Richards, St. Louis), 56. Hagelin (B. Richards, J. Fast) - 8. A. MacDonald (Hartnell) Západná konferencia - štvrťfinále: St. Louis - Chicago 4:3 po trojnásobnom predĺžení (2:3, 0:0, 1:0 - 0:0, 0:0, 1:0) - stav série: 1:0 Góly: 5. Cracknell (Lapierre, Porter), 16. Tarasenko (Shattenkirk, B. Jackman), 59. Schwartz (D. Roy), 101. Steen (Ott, Backes) - 12. Oduya (Saad, Toews), 15. Seabrook (Versteeg, Leddy), 19. P. Kane (Toews, Seabrook) Marián Hossa odohral 29:33 min a k dvom mínuskám si pripísal štyri strely, Michal Handzuš (obaja Chicago) absolvoval 25:55 min a okrem jednej mínusky mal jednu strelu Colorado - Minnesota 5:4 po predĺžení (1:1, 3:1, 0:2 - 1:0) - stav série: 1:0 Góly: 14. Landeskog (Stastny, McGinn), 35. R. O'Reilly (MacKinnon, Barrie), 48. McGinn (R. O'Reilly), 60. Stastny (E. Johnson, MacKinnon), 68. Stastny (MacKinnon, Barrie) - 16. Coyle (Parise, Scandella), 32. R. Suter (M. Koivu, Parise), 37. Haula (Brodin), 39. Brodziak (Cooke, Niederreiter) San Jose - Los Angeles 6:3 (3:0, 2:0, 1:3) - stav série: 1:0 Góly: 4. J. Thornton (Pavelski, B. Burns), 20. Hertl (Sheppard, Wingels), 20. Marleau (Nieto, Sheppard), 33. Torres (M. Brown, Vlasic), 37. Vlasic (Hertl, Couture), 60. B. Burns - 43. Muzzin (Kopitar), 47. Vojnov, 54. T. Lewis (J. Carter, Regehr) Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 19:37 min a pripísal si dve strely

logo Video: St. Louis zdolalo Hossovo Chicago, jazdci truimfovali

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Opitý mladík bez vodičáku šoféroval, auto skončilo v dome
Operátor Telefónica Slovakia sa má premenovať na O2 Slovakia
Video: Vedci objavili planétu, ktorá sa najviac podobá Zemi
Separatisti na Ukrajine odmietajú dohodu, budovy neopustia
Zomrel známy kolumbijský spisovateľ Gabriel García Márquez
Fiesta ST získala 22 ocenení za rok! Niet divu.
Ján Laco má s Doneckom novú zmluvu, potvrdila ju aj KHL
Chrípka na Slovensku ešte nepovedala posledné slovo

Recept dňa

Arabský chlieb so zeleninou

arabský chlieb

Plnka:
100 g ryže
posekaná petržlenová vňať
1 červená paprika
1 žltá paprika
1 oranžová paprika
50 g sterilizovanej kukurice
50 g čiernych olív
2 jarné cibuľky
2 PL pochúťkovej smotany
100 g mletého bravčového mäsa
olej
mletá červená paprika
2 strúčiky cesnaku
mleté čierne korenie
soľ

Jednotlivé kúsky arabského chleba opečte na oleji z oboch strán. Na polovicu dajte ryžu, pripravenú mäsovú plnku a posypte nakrájanými kúskami čiernych olív. Plnku prekryte druhou polovicou a vrchnú časť chleba ozdobte pochúťkovou smotanou a petržlenovou vňaťou.

Plnka: Mleté mäso posoľte, okoreňte, posypte mletou červenou paprikou a nechajte odstáť 10 min. Potom ho opečte na oleji domäkka. Podľa potreby podlievajte vodou.

Ryžu uvarte v posolenej vode. Po vychladnutí do nej zamiešame posekanú petržlenovú vňať. Umyté a očistené papriky. Cibuľu nakrájajte a poduste na oleji spolu s cesnakom nakrájaným na malé kúsky. Na záver pridajte kukuricu a spolu premiešajte.

Dobrá rada

Čerstvé škvrny od zelenej trávy

Skúste pokvapkať citrónovou šťavou alebo ovocným octom...potom bežne vyprať :)

Stavebník

Povrchové úpravy plechových strešných krytín

Plechová strešná krytina má okrem iných vrstiev aj obojstrannú pozinkovanú vrstvu, ktorá poskytuje antikoróznu ochranu oceľovým materiálom. To, čo na strešné krytiny z plechu vplýva najviac, či už po stránke fyzikálnej alebo vizuálnej, je úprava ich povrchu.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang