trnavskyregion.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Trnavský región - informačný portál

Aktuálne spravodajstvo

Slováci majú záujem o úvery aj cez internet

Banky vidia v on-line predaji úverov perspektívu. Záujem Slovákov o takéto služby rastie. BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) - Slováci majú záujem o úvery aj cez internet. "Od októbra minulého roka sa takmer zdvojnásobil počet ľudí, ktorí prejavili záujem o úver v Sberbank Slovensko cez internet," povedal vedúci oddelenia CRM & Digital Banking v Sberbank Slovensko Martin Obetko. Slovenská sporiteľňa eviduje v tomto roku 32-percentný nárast oproti vlaňajšku. "Z čoho sa dá usúdiť, že získanie úveru cez internet má perspektívu," uviedla hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Čo sa týka vývoja záujmu a predaných úverov cez úverovú kalkulačku ČSOB, hovorkyňa banky Zuzana Eliášová skonštatovala, že má stabilnú úroveň. "Trend zvýšeného záujmu a predaja sme však zaznamenali v portáli Moja ČSOB, kde evidujeme dvojnásobne väčší záujem ako minulý rok. Od spustenia transakčnej časti v máji tohto roka sa počet záujmov a predajov on-line úverových zmlúv dokonca zvýšil štvornásobne. Perspektívu v on-line predaji určite vidíme.," pokračovala Eliášová. mBank hovorí o rastúcom trende Na druhej strane z pohľadu internetovej banky mBank je on-line predaj úverových produktov jednou z kľúčových oblastí produktovej ponuky, v ktorej spoločnosť vidí veľký potenciál. Existujúci klienti majú k dispozícii takzvané predschválené pôžičky. "Podiel pôžičiek žiadaných on-line má rastúci trend, pričom napríklad v máji evidujeme nárast schválených žiadostí zadaných on-line o viac ako 20 percent v počte aj v objeme oproti predchádzajúcemu mesiacu. Väčší záujem o on-line pôžičky sledujeme aj v medziročnom porovnaní," povedala špecialistka úverových produktov v mBank Beáta Bjelová. Slováci prichádzajú novému spôsobu na chuť Slováci podľa Sberbank prichádzajú čoraz viac na chuť novému spôsobu, ako prejaviť záujem o úver. "Stačí cez vybrané internetové stránky nechať na seba kontakt, a o všetko sa už postará banka. Práve túto možnosť využíva podľa údajov Sberbank Slovensko čoraz viac spotrebiteľov, aby prejavili záujem o bezúčelovú či refinančnú pôžičku," skonštatoval Obetko. Vo VÚB banke žiadosti cez on-line kanály tvoria v súčasnosti približne 10 percent všetkých žiadostí o úvery. "Možnosť vybaviť si rôzne bankové produkty a služby on-line objavuje čoraz viac ľudí a aj žiadostí o úver cez internet pribúda. Budúcnosť bankových služieb je do značnej miery práve v online, preto ďalší rozvoj internetového a mobilného bankovníctva patrí k našim prioritám," doplnila hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová.

logo Slováci majú záujem o úvery aj cez internet

Európania poslali Únii rekordnú petíciu o ochrane prírody

Existujúce európske zákony na ochranu prírody sú podľa aktivistov považované za najefektívnejšie v oblasti ochrany vzácnych druhov živočíchov, rastlín a biotopov.BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) - Viac než pol milióna Európanov a 120 environmentálnych organizácií z EÚ sa postavilo proti snahám Európskej komisie (EK) o zmenu legislatívy v oblasti ochrany prírody. Prostredníctvom petície, ktorá sa skončila v nedeľu 26. júla o polnoci, požiadali EK o zachovanie existujúcej legislatívy vrátane Smernice o vtákoch a Smernice o biotopoch. Slovensko malo v kampani hlasné zastúpenie Na Slovensku sa do kampane Hlas pre prírodu (anglický názov Nature Alert) proti iniciatíve Komisie zapojili ochranárske organizácie SOS/BirdLife Slovensko, WWF DCP Slovensko, CEPA- Priatelia Zeme, Ochrana dravcov na Slovensku, Bratislavské regionálne ochranárske združenie a Lesoochranárske zoskupenie VLK. Počet podpisov na petícii (520 325) bol zatiaľ najvyšší v histórií EÚ. Európskej komisii vyslal jasný odkaz, že súčasné zákony nie je potrebné meniť a dôraz treba klásť na lepšie uplatňovanie existujúcej legislatívy. Európske zákony na ochranu prírody sú podľa aktivistov z celosvetového hľadiska považované za najefektívnejšie v oblasti ochrany vzácnych druhov živočíchov, rastlín a biotopov. Vďaka týmto zákonom má Európa v súčasnosti najväčšiu sústavu chránených území známu ako Natura 2000, ktorá pokrýva približne jednu pätinu územia súše a štyri percentá mora. "Ľudia z celej Európy sa spojili, aby ochránili, čo je pre nich dôležité. Teraz je rad na Komisii, aby vypočula tento hlas a zvážila všetky dôkazy a predstavila víziu ochrany prírody založenú na existujúcich pravidlách, no hľadala spôsoby ich lepšej implementácie a financovania," povedala Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF-DCP v mene slovenských environmentálnych organizácií. O smerniciach rozhodnú na jeseň EK plánuje prehodnotiť efektívnosť existujúcich smerníc EÚ na ochranu prírody s cieľom zistiť, či sú dostatočne účinné. Okrem petície Komisia zisťovala názor celého spektra skupín prostredníctvom podrobného dotazníka. Väčšina skupín (priemyselné združenia, predstavitelia prístavov, sektor energetiky, rybársky priemysel, verejné a mestské lesy, poľovníci, samosprávy) nežiadajú zmenu legislatívy, no poukazujú na viaceré problémy pri jej uplatňovaní a požadujú efektívnejšie zapájanie záujmových skupín, lepšie metodické príručky, vyššie financovanie ako aj manažment území. Analýza konzultácie by mala byť zverejnená na jeseň tohto roka a konečné rozhodnutie o budúcnosti smerníc bude prijaté v júni 2016.

logo Európania poslali Únii rekordnú petíciu o ochrane prírody

Walcott aj Cazorla ostávajú v Arsenale, kouč Wenger je rád

Obidvaja futbalisti sa upísali Arsenalu Londýn do leta 2019. Theo Walcott ostáva najdlhšie slúžiacim 'kanonierom' v súčasnom kádri.LONDÝN 31. júla (WEBNOVINY) - Klub anglickej Premier League Arsenal Londýn v piatok predĺžil zmluvy s dvojicou futbalistov Santim Cazorlom a Theom Walcottom. Obaja sa upísali "Gunners" do leta 2019. Odporúčame: Arsenal poslal brankára Szczesného na hosťovanie k vlkom Staraj sa o mužovu diétu, odkázal Mourinho Benítezovej žene "Sme nesmierne radi, že sme sa dohodli na predĺžení vzájomnej spolupráce. Obaja sú hráčmi svetovej kvality a majú zásadný vplyv na hru nášho mužstva," povedal pre oficiálnu internetovú stránku Severolondýnčanov francúzsky tréner Arséne Wenger. Walcottov predchádzajúci kontrakt mal platnosť len do konca nasledujúcej sezóny. Častými zraneniami limitovaný rýchlik si jeho obnovu vyslúžil predovšetkým vydareným záverom ostatného ročníka. Odchovanec Southamptonu teda zostáva najdlhšie slúžiacim "kanonierom" v súčasnom kádri.

logo Walcott aj Cazorla ostávajú v Arsenale, kouč Wenger je rád

Al-Káida zajala v Sýrii povstalcov vycvičených Američanmi

Sunnitskí extrémisti vo svojom vyhlásení zverejnenom na internete uvádzajú, že povstalci s americkým výcvikom sa im dostali do rúk iba niekoľko dní po vstupe na sýrske územie. BEJRÚT 31. júla (WEBNOVINY) - Sýrska odnož al-Káidy v piatok oznámila, že zajala niekoľkých povstalcov vycvičených Spojenými štátmi, ktorých označila za amerických agentov. Militantný Front an-Nusra zároveň vyzval ostatných bojovníkov skupiny známej ako Divízia 30, aby sa ďalej nezapájali do "amerického projektu" v Sýrii, uviedla agentúra Reuters. Ministerstvo obrany USA vyhlásenie spochybnilo Sýrske opozičné zdroje a monitorovacie skupiny tento týždeň informovali, že Front an-Nusra zajal vodcu Divízie 30 spolu s viacerými spolubojovníkmi. Ministerstvo obrany USA to však spochybnilo vyhlásením, podľa ktorého nepadli do zajatia žiadni príslušníci "nových sýrskych síl". Sunnitskí extrémisti vo svojom vyhlásení zverejnenom na internete uvádzajú, že povstalci s americkým výcvikom sa im dostali do rúk iba niekoľko dní po vstupe na sýrske územie. Odporúčame: Sýrski povstalci postúpili, obsadili strategické výšiny Divízia prišla o piatich bojovníkov "My a sunnitský ľud Sýrie nedovolíme, aby ich obete boli ponúkané na zlatom podnose americkej strane," vyhlásil Front an-Nusra. Skupina podporovaná Spojenými štátmi podľa neho koordinovala nálety vojenskej koalície na čele s Američanmi, ktoré si v jeho radoch vyžiadali "mučeníkov a zranených". Samotná Divízia 30 podľa agentúry AP zverejnila vyhlásenie, v ktorom informovala o útoku na svoju veliteľskú centrálu zo strany Frontu an-Nusra. Uviedla pritom, že prišla o piatich bojovníkov a ďalší 18 utrpeli zranenia.

logo Al-Káida zajala v Sýrii povstalcov vycvičených Američanmi

Obrazom: Hviezdy hokeja si uctili pamiatku Miroslava Hlinku

V exhibičnom dueli na počesť nebohého Miroslava Hlinku videlo vypredané hľadisko v Banskej Bystrici skvelé predstavenie, ktoré predviedli poprední slovenskí hokejisti.BANSKÁ BYSTRICA 31. júla (WEBNOVINY) - V Banskej Bystrici si v piatok v hokejovom exhibičnom zápase hviezd uctili zosnulého dlhoročného slovenského reprezentanta Miroslava Hlinku († 42). Na ľade sa predstavili domáci hráči HC ´05 iClinic Banská Bystrica a tím poskladaný zo známych bývalých i súčasných slovenských hokejistov. Obrazom: Pod Urpínom si uctili pamiatku Miroslava Hlinku Hviezdy viedol Ján Filc V exhibičnom dueli na zimnom štadióne v Banskej Bystrici videlo vypredané hľadisko skvelé predstavenie, ktoré predviedli poprední slovenskí hokejisti. V bránke hviezdneho mužstva chytali Jason Bacashihua a Jaroslav Majzel (výpomoc z domáceho družstva), v obrane sa objavili Zdeno Chára, Andrej Meszároš, Andrej Sekera, Richard Lintner, Dominik Graňák či Martin Marinčin. V útoku nastúpili Marián Hossa, Ján Pardavý, Branislav Jánoš, Marek Hrivík, Tomáš Tatar, Tomáš Jurčo, Marko Daňo, Richard Pánik, Rastislav Pavlikovský a do tridsiatej minúty hrali v drese hviezdneho tímu pod trénerskou taktovkou Jána Filca aj traja Banskobystričania Michal Handzuš, Richard Zedník a Tomáš Surový. Odporúčame: Slovenským hokejistom roka sa s veľkým náskokom stal Hossa Zápas symbolicky prerušili Stretnutie prerušili práve v 30. minúte, keď za vypnutých svetiel ukázali fanúšikovia choreo a v krátkej videoukážke zazneli slová viacerých banskobystrických hokejistov i trénerov, ktorí si zaspomínali na Miroslava Hlinku. Ten nosil dres s číslom 30. Predstavitelia HC ´05 odovzdali pri tejto príležitosti aj umelecké dielo a kyticu rodičom zosnulého hokejistu. Súboj potom pokračoval ďalej a k domácim hráčom sa pridali spomenutí traja útočníci spod Urpína Handzuš, Zedník a Surový. Országh a Handzuš si zaspomínali Banskobystrické mužstvo viedol už nový tréner Vladimír Országh, ten pre agentúru SITA uviedol: "S Mirom Hlinkom som veľmi dobre vychádzal. Vždy sršal humorom, bolo príjemné byť pri ňom, pretože to bola istá zábava. Na ľade vždy odovzdal zo seba všetko. Jeho pamätné buly na konci finálového zápasu, keď sme sa stali majstrami sveta, rezonuje ešte dodnes. Myslím si, že aj ďalšie jeho výkony na ľade si budú priaznivci dlho pamätať." V podobnom duchu si zaspomínal na Mira Hlinku aj Michal Handzuš: "Vždy bol veselý, robil zábavu. Som rád, že klub, kde Miro Hlinka naposledy pôsobil ako asistent trénera sa rozhodol uctiť si jeho pamiatku. Je škodou, že takýto spomienkový zápas vôbec musí byť, radšej by sme sa stretli v lepšej nálade s pozitívnejším motívom. Je to však takto, bohužiaľ. Aspoň takto si ho uctíme, ale vždy budeme na Mira spomínať s úsmevom." Hlinka získal všetky kovy Miroslav Hlinka zomrel za tragických okolností v Banskej Bystrici 14. septembra 2014. Bývalý výborný center je držiteľom kompletnej medailovej zbierky z majstrovstiev sveta. Zlato má z Göteborgu 2002, striebro z Petrohradu 2000 a bronz z Helsínk 2003. Rodák z Trenčína začal s aktívnou kariérou v miestnej Dukle. Hral aj za Spartu Praha, fínsky Jokerit Helsinki, Slovan Bratislava, Karlove Vary, švédske MODO, ruské Dinamo Moskva, Zlín, Žilinu, Pardubice, Chomutov, Poprad a v minulej sezóne vypomáhal prvoligovej Trnave aj druholigovej Dubnici nad Váhom. V reprezentačných farbách nastúpil Hlinka v 82 stretnutiach, strelil v nich štrnásť gólov. Hossovi sa v Bystrici páčilo Pod Urpín zavítal aj najlepší hokejista roka 2015 Marián Hossa. Tridsaťšesťročný útočník zámorského Chicaga Blackhawks a trojnásobný držiteľ Stanleyho pohára si ešte neprevzal aktuálne ocenenie od predstaviteľov Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), ale po skončení exhibície netajil, že si víťazstvo v ankete váži. "Je veľká škoda, že sa neudiala oslava tam, kde sa mala, no všetci vieme, aká je situácia. Napriek tomu má táto cena teší a vážim si, že som anketu pred takými kvalitnými hokejistami vyhral už niekoľkýkrát. Trofej nie je ľahké získať. Po dlhej a ťažkej sezóne je to pre mňa obrovské plus," ozrejmil svoj pohľad na Hokejistu roka 2015 Marián Hossa a k exhibícii pod Urpínom dodal: "Páčilo sa mi v Banskej Bystrici. Je tu veľmi príjemné prostredie. Tempo hry bolo síce exhibičné, no nezvykneme hrať v júli zápasy. Bola to výnimočná akcia. Miro Hlinka bol veľký človek, šoumen a zabávač. Sme radi, že sme si ho mohli takto uctiť." Fakty zo zápasu v Banskej Bystrici: HC ´05 Banská Bystrica - Výber hviezd 12:12 (2:4, 4:2, 6:6) - 2:3 na samostatné nájazdy Góly: 14. Gründling, 17. Di Diomete, 24. Sonne, 28. Loskot, 32. a 59. Handzuš, 32. Zigo, 43. P. Lunter, 53. Zedník, 55. a 59. Surový, 58. Valent (tr. strieľanie) - 11. Meszároš, 12., 18. a 22. Lintner, 13. Graňák, 36. Hrivík, 41. Hossa, 44. Pánik, 45. a 60. Marinčin, 49. Pardavý, 56. Tatar, 60. Hrivík (rozh. sam. nájazd), rozhodoval: J. Čaprnka, 2841 divákov (vypredané).

logo Obrazom: Hviezdy hokeja si uctili pamiatku Miroslava Hlinku

Video: V Británii sa zrútilo lietadlo, zahynuli štyria ľudia

Súkromné lietadlo havarovalo podľa svedkov pri pokuse pristáť na letisku Blackbushe približne 65 kilometrov juhozápadne od Londýna. Pri tragédii zahynuli pilot a trojica cestujúcich. LONDÝN 31. júla (WEBNOVINY) - Štyria ľudia zomreli v piatok pri leteckom nešťastí v južnom Anglicku, keď sa ich menšie lietadlo zrútilo na aukčné stredisko predaja áut v grófstve Hampshire. Informoval o tom spravodajský server BBC s odvolaním sa na informácie od polície. Svedkovia uviedli, že súkromné lietadlo havarovalo popoludní pri pokuse pristáť na letisku Blackbushe približne 65 kilometrov juhozápadne od Londýna. Po náraze sa vznietilo. Podľa vyhlásenia policajného zboru v Hampshire zomreli pri tragédii pilot a trojica cestujúcich, pričom pád stroja nikto neprežil. Nikto na zemi nebol zranený. Britské aukčné stredisko na predaj áut je situované na pozemku letiska. Podľa jedného zo svedkov "sa lietadlo zapichlo do áut a následne explodovalo". Letisko v súvislosti s nehodou uviedlo, že lietadlo Phenom 300 sa zrútilo pri pokuse o pristátie na konci dráhy.

logo Video: V Británii sa zrútilo lietadlo, zahynuli štyria ľudia

Argentínčan zo škandálu FIFA poprel pred súdom svoju vinu

Argentínsky podnikateľ Alejandro Burzaco je tretím mužom zo štrnástich obžalovaných, ktorý sa postavil pred americký súd. Ten ho nakoniec pustil na kauciu.NEW YORK 31. júla (WEBNOVINY) - Argentínsky podnikateľ Alejandro Burzaco v piatok pred americkým súdom v New Yorku poprel svoju vinu z podieľania sa na škandále Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Súd v Brooklyne prepustil obvineného na kauciu. Bude ho však sledovať prostredníctvom elektronického monitorovacieho zariadenia. VŠETKO O KORUPČNOM ŠKANDÁLE FIFA Burzaco priletel do Spojených štátov amerických, aby čelil obvineniam z účasti na korupčnej afére FIFA. Argentínsky obchodník bol v čase zatknutia prezidentom športovo-marketingovej spoločnosti Torneos y Competencias. Po vznesení obvinenia v USA po ňom pátral Medzinárodný policajný úrad (Interpol). Odporúčame: Američania chystajú v Las Vegas výstavu o korupcii FIFA Platini chce byť šéfom FIFA, podporu už má od anglickej FA FIFA opustí ďalšia veľká ryba, Valcke oznámil rezignáciu Spoločne s dvoma krajanmi Hugom a Marianom Jinkisovcami údajne poskytli futbalovým funkcionárom - Jeffreymu Webbovi, Eugeniovi Figueredovi, Rafaelovi Esquivelovi, Josému Maríovi Marínovi, Nicolásovi Léozovi či ďalším - úplatok vo výške 110 miliónov amerických dolárov za exkluzívne celosvetové mediálne a komerčné práva na juhoamerické kontinentálne turnaje Copa América v rokoch 2015, 2016, 2019 a 2023. V júni tohto kalendárneho roka sa sám prihlásil polícii v Bolzane na severe Talianska. Alejandro Burzaco je tretím mužom zo štrnástich obžalovaných, ktorý sa postavil pred americký súd.

logo Argentínčan zo škandálu FIFA poprel pred súdom svoju vinu

Briti uzavreli vyšetrovanie vraždy Litvinenka, vinia Rusko

Právnici trvajú na tom, že pri otrave bývalého ruského agenta vzácnym typom rádioaktívneho izotopu zohrala určitú úlohu ruská vláda. LONDÝN 31. júla (WEBNOVINY) - Británia uzavrela v piatok po 12 mesiacoch súdne vyšetrovanie smrti bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka. Právnici trvajú na tom, že pri jeho otrave vzácnym typom rádioaktívneho izotopu zohrala určitú úlohu ruská vláda. Uzatvárajúce stanovisko právnici zverejnili po štvrtkovom vyhlásení predstaviteľa londýnskej Metropolitnej polície Richarda Horwella o tom, že Rusko bolo "tak či onak" zapojené do Litvinenkovej smrti v novembri 2006. Hlavný podozrivý z vraždy odmietol svedčiť "Dôkazy naznačujú, že jediné dôveryhodné vysvetlenie je to, že tak či onak bol do vraždy Litvinenka zapojený ruský štát," povedal Horwell, ktorého citovala agentúra DPA. Dodal, že Rusko malo voči Litvinenkovi "impozantný zoznam" sťažností. Hlavný podozrivý z vraždy Litvinenka, Dmitrij Kovtun, ktorý mal v tomto procese svedčiť v pondelok, oznámil, že tak neurobí. Toto rozhodnutie viedlo zodpovedného britského sudcu Roberta Owena k tomu, že podozrivého obvinil z pokusu o manipuláciu priebehu vyšetrovania. Kovtun mal svedčiť v pondelok z Ruska prostredníctvom videomosta. Závery zverejnia do konca roka Litvinenko, bývalý agent sovietskej tajnej služby KGB a neskôr ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), žijúci v exile v Británii, zomrel v Londýne v roku 2006 po vypití čaju otráveného rádioaktívnym prvkom polónium. Britská polícia obvinila z vraždy Kovtuna a ďalšieho Rusa Andreja Lugového. Obaja odmietajú akúkoľvek účasť na zločine. Owen, ktorý v priebehu vyšetrovania vypočul desiatky svedkov a ktorému predložili aj tajné dôkazy britských spravodajských služieb, plánuje zverejniť svoje závery do konca tohto roka, dopĺňa agentúra AP.

logo Briti uzavreli vyšetrovanie vraždy Litvinenka, vinia Rusko

Standard & Poor's zvýšila rating Slovenska, čaká nižší dlh

Agentúra zastáva názor, že zrýchľujúci sa ekonomický rast povedie k pokračujúcemu zlepšeniu fiškálnej situácie, hlavne k postupnému zníženiu verejného dlhu.BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) - Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's zvýšila rating dlhodobých záväzkov Slovenska v zahraničnej a domácej mene na stupeň A+ z úrovne A. Zároveň Slovensku potvrdila rating krátkodobých záväzkov v zahraničnej a domácej mene na stupni A-1. Výhľad ratingov je stabilný. Negatívne na rating vplýva nezamestnanosť Zlepšenie hodnotenia úverovej spoľahlivosti odzrkadľuje názor agentúry, že zrýchľujúci sa ekonomický rast krajiny povedie k pokračujúcemu zlepšeniu fiškálnej situácie, hlavne k postupnému zníženiu verejného dlhu. S&P prognózuje, že slovenské hospodárstvo bude v rokoch 2015 až 2018 ročne posilňovať priemerne o 3 percentá. Negatívne na rating Slovenska pôsobia pretrvávajúce štrukturálne problémy ekonomiky, ako je vysoká štrukturálna nezamestnanosť a nezamestnanosť mládeže a veľké regionálne disparity. Banky zostávajú dobre kapitalizované Agentúra však očakáva, že deficit štátneho rozpočtu bude v tomto roku opäť pod hranicou 3 percent a do roku 2018 sa zníži pod hranicu 2 percent hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa metodiky Standard & Poor's verejný dlh v roku 2015 bude pod úrovňou 52 percent HDP. Agentúra ďalej uviedla, že slovenské banky, ktoré majú prevažne zahraničných majiteľov, zostávajú dobre kapitalizované. Objem klasifikovaných úverov je iba tesne nad úrovňou 5 percent celkovému objemu pôžičiek a priemerná kapitálová primeranosť bánk je vyššia ako 17 percent. "Stabilný výhľad Slovenska odzrkadľuje naše očakávanie, že vláda bude pokračovať v konsolidácii verejných financií a ekonomický rast zostane silný, pričom ho bude podporovať domáci dopyt," konštatovala agentúra.

logo Standard & Poor's zvýšila rating Slovenska, čaká nižší dlh

Nibali pôjde na Vueltu, Froome a Quintana ešte nie sú istí

Kazašské zoskupenie Astana bude okrem 30-ročného rodáka z Messiny Vincenza Nibaliho reprezentovať i dvojica Fabio Aru a Mikel Landa.PARÍŽ 31. júla (WEBNOVINY) - Taliansky cyklista Vincenzo Nibali v piatok potvrdil, že sa po neúspešnej obhajobe celkového prvenstva na Tour de France zúčastní na španielskej Vuelte. VŠETKO O TOUR DE FRANCE Tá bude treťou a zároveň poslednou Grand Tour tejto sezóny. Kazašské zoskupenie Astana bude okrem 30-ročného rodáka z Messiny reprezentovať i dvojica Fabio Aru a Mikel Landa. Odporúčame: Sagan špurtoval o hetrik, v Belgicku ho zdolal súper z Tour Nibali sa na nedávno skončenej TdF 2015 počas úvodných dvoch týždňov trápil. Za víťazným Christopherom Froomom v závere zaostal na konečnej štvrtej priečke o viac než osem minút. Samotný Froome ani držiteľ druhého stupienka na Tour Nairo Quintana ešte svoj štart na španielskom podujatí nepotvrdili. Vuelta a Espaňa sa začína 22. augusta 2015. Minuloročným víťazom je domáci Alberto Contador.

logo Nibali pôjde na Vueltu, Froome a Quintana ešte nie sú istí

Migranti ničili v Česku utečenecký tábor, zasiahla polícia

Protesty v tábore nie sú ojedinelé, objavujú sa tiež demonštratívne pokusy o sebapoškodzovanie či držanie hladovky. Taktiež sa z tábora pokúsilo ujsť okolo 60 migrantov. PRAHA 31. júla (WEBNOVINY) - Migranti začali v piatok popoludní demolovať vybavenie v utečeneckom zariadení v stredočeskom meste Bělá pod Bezdězom. Stalo sa tak po rokovaní s ministrom vnútra Milanom Chovancom, ktorý všetky ich požiadavky zamietol a upozornil ich, že musia dodržiavať zákony Českej republiky. Na miesto podľa Českej televízie (ČT) mieri policajný vrtuľník a v areáli sa objavili ďalšie tri policajné hliadky. VŠETKO O UTEČENCOCH Chovanec uviedol, že migranti požadujú okamžité prepustenie zo zariadenia, vrátenie peňazí a mobilných telefónov, ktoré im úrady zhabali po ich umiestnení do zariadenia, a tiež okamžitú deportáciu do Nemecka. Protesty v tábore nie sú ojedinelé, objavujú sa tiež demonštratívne pokusy o sebapoškodzovanie či držanie hladovky. Vo štvrtok sa z objektu pokúsilo ujsť okolo 60 migrantov, incident bol špecifický svojim rozsahom. Podľa ministra sa utečenci zrejme inšpirovali protestami vo francúzskom prístavnom meste Calais, čo ich mohlo motivovať k vzbure. "Musia si uvedomiť, že sú na návšteve a musia dodržiavať a rešpektovať zákony Českej republiky," povedal Chovanec. Pokiaľ sa budú búriť ďalej a pokúšať sa o útek, zasiahne polícia. Odporúčame: Tábor v Gabčíkove je pripravený, prijme prvých utečencov Glváč nenechá nič na náhodu, na migrantov sa chce pripraviť Gabčíkovo nemá dostatok faktov, tvrdí mimovládka o referende Británia posilní hranice, ilegálnych migrantov má plné zuby Referendum v Gabčíkove je zlyhaním Ficovej vlády, tvrdí SaS Minister navyše oznámil, že sa posilní ochrana zariadenia v meste Bělá pod Bezdězom. Na miesto budú podľa policajného prezidenta Tomáša Tuhého povolaní policajti zo špeciálnych jednotiek z Pardubického, Libereckého a Stredočeského kraja. V zariadení je aktuálne ubytovaných 380 migrantov, väčšinu z nich tvoria utečenci z Afganistanu, Sýrie a Iraku. Ide prevažne o mladých mužov, iba ojedinele o rodiny s deťmi. Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

logo Migranti ničili v Česku utečenecký tábor, zasiahla polícia

Futbalovej Európe kraľuje Španielsko, Slovensko sa nepohlo

Podľa hodnotenia výsledkov klubov je na tom v rebríčku UEFA najlepšie Španielsko pred Nemeckom a Anglickom. Slovensko sa zo svojej pozície nepohlo.NYON 31. júla (WEBNOVINY) - Slovensku po tohtotýždňových úvodných stretnutiach tretieho predkola Ligy majstrov, resp. Európskej ligy patrí v generálnej päťročnej klasifikácii krajín podľa Európskej futbalovej únie (UEFA) na základe výsledkov klubov naďalej 30. priečka. Odporúčame: Žilinčanovi Jeličovi to sype, je najlepším strelcom EL Video: Mak je spokojný, víťazstvo nad Trnavou bolo dôležité Na čele tróni Španielsko, za ním je Nemecko a na treťom stupienku sa nachádza Anglicko. V hodnotení súťažnej sezóny 2015/2016 figuruje Slovensko na druhej pozícii s bodovým priemerom 3,250. Generálna klasifikácia krajín podľa UEFA (2011 - 2016) na základe výsledkov klubov k 30. júlu 2015: 1. Španielsko 84,213 bodu, 2. Nemecko 65,606, 3. Anglicko 64,096, 4. Taliansko 60,272, 5. Portugalsko 44,082, 6. Francúzsko 43,499, 7. Rusko 40,882, 8. Ukrajina 36,183, 9. Belgicko 34,000, 10. Holandsko 30,813,... 30. Slovensko 11,500. Poradie v sezóne 2015/2016: 1. Lichtenštajnsko 4,500 bodu, 2. Slovensko 3,250, 3. Nórsko 3,125, 4. Dánsko 2,875, 5. Švédsko 2,625, 6. Španielsko 2,428, 7. Poľsko, Srbsko a Cyprus po 2,250, 10. Chorvátsko 2,125. Umiestenie SR v jednotlivých sezónach: 2014/2015 - 28. 2013/2014 - 36. 2012/2013 - 32. 2011/2012 - 26. 2010/2011 - 26. 2009/2010 - 27. 2008/2009 - 15. 2007/2008 - 27. 2006/2007 - 24. 2005/2006 - 16. 2004/2005 - 38. 2003/2004 - 23. 2002/2003 - 39. 2001/2002 - 21. 2000/2001 - 22. 1999/2000 - 27. 1998/1999 - 21. 1997/1998 - 19. 1996/1997 - 18. 1995/1996 - 24. 1994/1995 - 12. 1993/1994 - 26.

logo Futbalovej Európe kraľuje Španielsko, Slovensko sa nepohlo

Obrazom: Kúpalisko Zelená žaba otvorí po rokoch svoje brány

Jedinečné kúpalisko je dielom českého architekta Bohuslava Fuchsa a chátralo od roku 2001. Rozpočet na rekonštrukciu sa pre nároky pamiatkarov zvýšil zo šiestich na desať miliónov. TRENČIANSKE TEPLICE 31. júla (WEBNOVINY) - Areál legendárneho kúpaliska Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach po rekonštrukcii za desať miliónov eur privíta v sobotu 1. augusta prvých návštevníkov. Jedinečné kúpalisko, dielo českého architekta Bohuslava Fuchsa, chátralo od roku 2001, keď mu praskol bazén. Do rekonštrukcie kúpaliska sa pustil investor Ivo Valenta, ktorý v tomto prípade hovorí o svojej srdcovej záležitosti. Pôvodný rozpočet sa pre podmienky pamiatkarov a neplánované investície zvýšil z predpokladaných šiestich na desať miliónov eur, z toho 1,5 milióna tvorí dotácia z eurofondov. Na obnove kúpaliska má svoj podiel verejnosť, ktorá za jeho záchranu bojovala petíciou. Obrazom: Zrekonštruované kúpalisko Zelená žaba Unikátom je saunový svet ,,Investíciu pána Valentu si veľmi vážime. Mali sme vážne obavy, že k rekonštrukcii nikdy nepríde a objekt obsadia bezdomovci. Bola by to veľká škoda pre celú oblasť," povedal primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty. Kľúčovou požiadavkou investora podľa architekta Radovana Valentu bolo zachovanie pôvodného architektonického štýlu a popritom aj celoročná Celý areál bude podľa hovorkyne investora Magdy Pekařovej v rámci strednej Európy unikátny svojimi službami, ktoré bude návštevníkom poskytovať. Okrem 33 metrov dlhého bazéna sa budú v areáli nachádzať multifunkčné ihriská, vonkajší bowling a ďalšie služby, pre náročnejších klientov je vyhradená VIP zóna. Unikátom areálu je saunový svet, ktorý je umiestnený v lesnom prostredí. Stavbu kúpaliska navrhol v 30. rokoch minulého storočia český architekt Bohuslav Fuchs v duchu medzivojnovej architektúry. Zakomponoval ho na vrch nad Trenčianskymi Teplicami. Bazén je vytesaný do skaly. Zelená žaba je jedno z dvoch kúpalísk na území Slovenska, ktoré sú pre významné architektonicko - historické hodnoty zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Obrazom: Chátrajúca Zelená žaba Petíciu podpísali tisíce ľudí Návrh rekonštrukcie kúpaliska vyvolal v roku 2014 spor medzi trenčianskymi pamiatkarmi a investorom, ktorý chcel do obnovy Zelenej žaby investovať šesť miliónov eur. Krajský pamiatkový úrad vydal stanovisko, v ktorom trval na zachovaní pôvodných výsuvných drevených zasklených častí so zdvíhacím mechanizmom a vstupnej časti kovových zasklených stien národnej kultúrnej pamiatky. To však investor, ktorým sú Kúpele Zelená žaba, odmietol. Tvrdil, že objekt by po rekonštrukcii nespĺňal bezpečnostné a hygienické normy a jeho prevádzka by bola stratová. Hrozilo, že v takomto prípade od investície odstúpi. Petíciu na podporu obnovy legendárneho kúpaliska Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach nakoniec podpísalo 7542 ľudí v priebehu jedného mesiaca.

logo Obrazom: Kúpalisko Zelená žaba otvorí po rokoch svoje brány

Trnavčania si z Grécka doniesli virózu, ligový duel odložili

Nedeľný zápas najvyššej domácej súťaže medzi Spartakom Trnava a MFK Ružomberok sa neuskutoční. Odohrajú ho v náhradnom termíne.TRNAVA 31. júla (WEBNOVINY) - FC Spartak Trnava po návrate zo štvrtkového úvodného stretnutia tretieho predkola Európskej ligy 2015/2016 na pôde gréckeho futbalového klubu PAOK Solún zasiahla viróza. Vyšetrenia v nemocnici zatiaľ podstúpili piati hráči (Emir Halilovič, Marek Janečka, Lukáš Greššák, Miloš Nikolič a Tomáš Mikinič) a traja členovia realizačného tímu "andelov" (tréner brankárov Roland Praj, vedúci mužstva Igor Bališ a masér Patrik Gogolák). Odporúčame: Fortuna liga sa vracia na RTVS, vysielať ju bude aj TV Dajto Žilinčanovi Jeličovi to sype, je najlepším strelcom EL Video: Mak je spokojný, víťazstvo nad Trnavou bolo dôležité Trnavskí funkcionári z tohto dôvodu požiadali Úniu ligových klubov (ÚLK) o odklad nedeľného zápasu najvyššej domácej súťaže proti MFK Ružomberok v Poprade. Riadiaci orgán Fortuna ligy Spartaku vyhovel. Náhradným termínom predmetného duelu je streda 19. augusta 2015 o 19.00 h. V prípade postupu Trnavčanov do play-off EL sa bude hrať až 15. septembra v spomenutom čase, zverenci trénera Juraja Jarábka v prvom meraní síl v Solúne podľahli najtesnejšie 0:1. V piatok ráno absolvovali trnavskí futbalisti regeneračný tréning. "Kvinteto hráčov trpelo na vysokú dehydratáciu, zvýšenú teplotu, niektorí predtým vracali, mali hnačky. Po posúdení klubovým lekárom a návšteve infekčného oddelenia dostali v nemocnici aj infúzie. Momentálne čakáme na výsledky výterov, obávame sa však, ako zareaguje organizmus u ostatných hráčov, keďže inkubačná doba vírusu je 48 hodín. Hygienička nariadila, aby nebol kolektív pohromade a predišlo sa tým ďalšiemu šíreniu," referoval na oficiálnej internetovej stránke FC Spartak Trnava masér Mário Prelovský.

logo Trnavčania si z Grécka doniesli virózu, ligový duel odložili

Finančná správa za chyby v údajoch nemôže, tvrdí šéf Imrecze

Šéf finančnej správy František Imrecze odmietol vyhlásenia, že zostavy z finančnej správy sú generálne obsahovo nesprávne. Systém je podľa neho plne funkčný.BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) - Informačný systém finančnej správy je plne funkčný a chyby v údajoch pre zdravotné poisťovne a Sociálnu poisťovňu vyplývajú z integrácie nového systému s informačnými systémami Sociálnej poisťovne a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Vyhlásil to šéf finančnej správy František Imrecze v reakcii na problémy pri výpočtoch ročného zúčtovania zdravotného poistenia a výšky sociálnych odvodov na základe chybných údajov, ktoré tieto inštitúcie dostali od finančnej správy. Ako dodal, je nekompetentné a absurdné mýliť si nefunkčnosť systému s jeho výstupnými zostavami, ktoré vykazujú "nejaké disproporcie". Zladenie vraj nemôže prebehnúť bezproblémovo "Zladenie takto rozsiahlych výstupných zostáv s informačnými systémami okolitých inštitúcií, keď sa to deje prvýkrát, nemôže prebehnúť na prvýkrát bez problémov. Ja neviem o žiadnom informačnom systéme, ktorý sa integruje na informačné systémy iných inštitúcií a integrácia prebehne na prvýkrát bez problémov," vyhlásil na piatkovom brífingu Imrecze. Zlaďovanie informačného systému finančnej správy s informačnými systémami Sociálnej poisťovne a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý údaje pre výpočet ročných zúčtovaní ďalej posúva jednotlivým zdravotným poisťovniam, sa podľa Imreczeho realizuje práve v týchto dňoch. Šéf finančnej správy zároveň odmietol vyhlásenia, že zostavy z finančnej správy sú generálne obsahovo nesprávne. Disproporcie, ktoré tieto zostavy vykazovali, podľa neho v prípade Sociálnej poisťovne už odstránili. Poisťovňa údajne ich korektnosť v piatok potvrdila. Funkčnosť dokazujú spracované daňové priznania Informáciu o nesprávnosti údajov od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou dostala podľa Imreczeho finančná správa len v piatok. "Okamžite sme ju spracovali a začali ju riešiť. Disproporcie, ktoré v týchto zostavách máme evidované, vieme odstraňovať v rádovo hodinách," hovorí. Plnú funkčnosť integrovaného systému finančnej správy pritom podľa Imreczeho dokazuje aj skutočnosť, že doteraz v ňom pracovníci finančnej správy spracovali viac ako 1,5 milióna daňových priznaní a výber daní na hotovostnej báze vzrástol o vyše 15 %, teda o vyše 650 mil. eur. "Tieto fakty jednoznačne svedčia o tom, že informačný systém finančnej správy je funkčný, pretože inak by v ňom nebolo možné korektne spracovať 1,5 milióna daňových priznaní a korektne evidovať daňové príjmy. Faktom je, že integrovaný systém finančnej správy sa podarilo úspešne nasadiť a opätovne za to patrí moje veľké poďakovanie všetkým zamestnancom finančnej správy," dodal. Odporúčame: Sociálna poisťovňa pošle SZČO k odvodom novú zásielku Dôvera hlási problém v ročnom zúčtovaní, dostala chybné dáta Sociálna poisťovňa pri SZČO porušuje zákon, upozornil Mihál Finančná správa zriadila na kontrolu DPH špecializovaný tím Systém podľa Mihála nefunguje Podľa Jozefa Mihála zo strany SaS však František Imrecze na piatkovom brífingu potvrdil, že nový informačný systém finančnej správy za desiatky miliónov eur je nefunkčný. Jeho úlohou totiž nie je len zadávanie daňových priznaní, ale aj export korektných údajov v požadovanom čase relevantným inštitúciám. Zároveň prízvukuje, že ak by si svoje povinnosti voči finančnej správe, Sociálnej poisťovni alebo zdravotným poisťovniam neplnil živnostník alebo zamestnávateľ s odvolaním sa na nasadenie nového informačného systému, nič by mu to nepomohlo a musel by znášať sankcie dané príslušnými zákonmi. "Ak svoje povinnosti nedodrží Finančné riaditeľstvo SR, musí niesť zodpovednosť kompetentná osoba – jeho prezident František Imrecze. Ak sa tak nestane, občania Slovenskej republiky nemôžu mať dôveru voči fungovaniu tejto inštitúcie, respektíve štátnej správy ako celku," dodal Mihál. Zdravotné poisťovne dostali údaje neskôr Zdravotné poisťovne najprv dostali údaje potrebné na vykonanie ročného zúčtovania zdravotného poistenia o niekoľko týždňov neskôr ako minulý rok. Neskôr sa ukázalo, že niektoré z nich sú nesprávne. Upozornila na to zdravotná poisťovňa Dôvera, podnet dostala od vlastných poistencov. Výsledky ročného zúčtovania zvykne svojim klientom posielať skôr ako ostatné dve poisťovne. Jednému z klientov dokonca vypočítali nedoplatok 7000 eur, pričom jeho ročný príjem bol len 4000 eur. Poisťovniam údaje z finančnej správy sprostredkováva Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Chybné údaje pripúšťajú aj poisťovňa Union a VšZP. Sociálna poisťovňa predĺžila termín Problémy so zasielaním údajov zo strany finančnej správy k informáciám o výške sociálnych odvodov pre samostatne zárobkovo činné osoby zaevidovala aj Sociálna poisťovňa. Tá na meškanie dodávok údajov zo strany finančnej správy reagovala avízom o predĺžení termínu splatnosti sociálnych odvodov za júl z pôvodného termínu 10. augusta tohto roku na 2. septembra 2015. Ako však upozornil podpredseda SaS Jozef Mihál, poisťovňa týmto postupom porušuje zákon, keďže termíny na platby odvodov sú stanovené zákonom. V piatok následne Sociálna poisťovňa informovala, že vzhľadom na nesprávne údaje zaslané z finančnej správy pozastavila zasielanie oznámení o odvodovej povinnosti živnostníkom a ostatným samostatne zárobkovo činným osobám. Ak niektoré samostatne zárobkovo činné osoby oznámenie zo Sociálnej poisťovne dostali, mali by ho podľa hovorcu poisťovne Petra Višvádera ignorovať a v nasledujúcich dňoch očakávať novú zásielku. KDH odovzdalo Kažimírovi list Opozičné KDH kvôli vzniknutej situácii odovzdala v piatok na podateľni rezortu financií list pre ministra Petra Kažimíra, v ktorom ho žiada o bezodkladné preverenie. Podľa KDH ide o bezprecedentné zlyhanie kompetentných na finančnej správe SR. Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan na piatkovom brífingu zároveň upozornil, že vysvetlenia finančnej správy sú nedôveryhodné, keďže na problém bola opakovane upozorňovaná, dokonca aj Sociálnou poisťovňou. Zároveň žiada od vlády vyvodenie zodpovednosti na finančnej správe.

logo Finančná správa za chyby v údajoch nemôže, tvrdí šéf Imrecze

Silný dážď zabíjal vo Vietname, zaplavil veľké uhoľné bane

Zaplavenie uhoľných baní v severnom Vietname vyvolalo obavy ekologických aktivistov z kontaminácie miestneho obyvateľstva a vôd vo vyhľadávanej turistickej lokalite zátoky Ha Long. HANOJ 31. júla (WEBNOVINY) - Silný dážď usmrtil 17 ľudí a zaplavil veľké uhoľné bane v severnom Vietname, čo vyvolalo obavy ekologických aktivistov z kontaminácie miestneho obyvateľstva a vôd vo vyhľadávanej turistickej lokalite zátoky Ha Long. Domovy museli opustiť tisíce ľudí Pred povodňami museli po šesťdňových lejakoch v provincii Quang Ninh opustiť svoje obydlia tisíce ľudí. Voda zaplavila domy a cesty. Environmentálne skupiny v tejto súvislosti upozornili, že voda môže obsahovať nebezpečný uhoľný prach, napísala agentúra Reuters. Zátoka Ha Long alebo aj Dračia zátoka sa nachádza vo vietnamskom Bacboskom (Tonkinskom) zálive v Juhočínskom mori. So svojimi dedinami plávajúcimi na vode, smaragdovozeleným morom, obrovskými jaskyňami a zelenými vápencovými skaliskami je zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Ročne ju navštívia milióny turistov. Cestovatelia si väčšinou kúpia niekoľkodňové výlety loďou a plavia sa po oblasti, často sa aj kúpu. Lejaky budú trvať Región je však zároveň hlavnou zásobárňou prírodného uhlia. Povodňová voda ho zo zatopených baní vyplavila tisíce ton, uviedli hlavné ťažobné spoločnosti vo Vietname. Škodu predbežne odhadli na 91,7 milióna dolárov, napísala vláda na svojej internetovej stránke, hrozba ekologickej katastrofy sa však vo vyhlásení nespomína. Donna Lisenby z Waterkeeper Alliance - medzinárodnej aktivistickej skupiny za čisté vodné prírodné zdroje - upozornila, že v dôsledku škôd spôsobených v uhoľných baniach sa môžu kontaminovať vody s nebezpečnými látkami ako arzén, olovo a tálium. Podľa vietnamských meteorológov by mali lejaky pretrvať až do pondelka a rozšíriť sa aj do ďalších severných provincií.

logo Silný dážď zabíjal vo Vietname, zaplavil veľké uhoľné bane

Polícia hľadá dvoch mužov, obaja lúpili v rodinných domoch

Polícia pátra po páchateľoch dvoch lúpežných prepadnutí rodinných domov na Slovensku. Neznámi muži kradli na Jeséniovej ulici v Bratislave a v Novej Bani.BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) - Slovenskí policajti pátrajú po viacerých páchateľoch, ktorí lúpili v rodinných domoch v Bratislave a Novej Bani. Bratislavskí policajti pátrajú po mužovi zo záberov bezpečnostnej kamery. Ako agentúru SITA informoval bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, neznámy páchateľ 22. júla v čase medzi 13:30 až 14:00 hodinou preskočil plot rodinného domu na Jeséniovej ulici v Bratislave a vošiel do garáže. Zo zaparkovaného auta zobral dva zväzky kľúčov a odišiel. Škodu zatiaľ nevyčíslili. Muž mal 25 až 30 rokov, je 170 centimetrov vysoký, na hlave mal čiapku, oblečené mal biele tričko, nohavice po kolená a na chrbte mal ruksak. Akékoľvek informácie, ktoré by polícii mohli pomôcť pri pátraní, je možné oznámiť na linke 158, prípadne na ktoromkoľvek policajnom oddelení. Banskobystrická polícia pátra po zatiaľ neznámych páchateľoch, ktorí lúpežne prepadli majiteľov rodinného domu v Novej Bani. Vyšetrovateľ už voči nim začal trestné stíhanie za zločin lúpeže a porušovania domovej slobody v spolupáchateľstve. Za tento zločin im hrozí trest desať až 15 rokov väzenia. Páchatelia v noci zo stredy na štvrtok prepadli v Novej Bani majiteľa domu a jeho manželku. Oboch zviazali opaskom, prinútili ľahnúť si na zem a vyhrážkami žiadali peniaze. Následne prehľadali dom, odcudzili viac ako 50-tisíc eur a zlaté šperky a ušli. Keď sa poškodeným podarilo uvoľniť, v skorých ranných hodinách prepadnutie oznámili na polícii. Majiteľ domu utrpel povrchové zranenia bez nutnosti lekárskeho ošetrenia.

logo Polícia hľadá dvoch mužov, obaja lúpili v rodinných domoch

Dolár oproti euru v závere týždňa oslabil

Euro si oproti americkej mene pripísalo 0,3 percenta a stúplo na 1,0963 USD/EUR.LONDÝN 31. júla (WEBNOVINY) - Dolár v piatok oproti euru oslabil o tretinu percenta. Absencia rozhodného nového smerovania, ktoré by vyplývalo z údajov o ekonomike USA, viedla obchodníkov k vyberaniu ziskov. "Ide o typický piatok, kedy sa vyberajú zisky," povedal Tobias Davis zo spoločnosti Western Union. Euro si oproti americkej mene pripísalo 0,3 percenta a stúplo na 1,0963 USD/EUR. Podľa Tobiasa Davisa spoločnú európsku menu pravdepodobne podporila aj piatková správa o vývoji inflácie v eurozóne. Predbežný odhad ukázal, že júlová medziročná inflácia v Európskej menovej únii v júli stagnovala na úrovni 0,2 percenta, ale jadrová inflácia bola vo výške 0,9 percenta, čo je viac, ako sa očakávalo. Dolár posilnil voči jenu o 0,1 percenta na 124,33 JPY/USD. Investori na stredoeurópskom devízovom trhu v piatok vyčkávali na ďalšie signály naznačujúce časový rámec zvýšenia úrokov v USA. Maďarský forint oproti euru do 9:31 SELČ klesol o 0,06 percenta na 309,400 HUF/EUR a česká koruna oslabila o 0,03 percenta na 27,053 CZK/EUR. Poľský zlotý však mierne posilnil, a to o 0,01 percenta na 4,149 PLN/EUR.

logo Dolár oproti euru v závere týždňa oslabil

Práce spôsobia výluky vlakov pri Púchove, pomôžu autobusy

Na trase z Trenčína cez Púchov do Žiliny zasiahne výluka v sobotu 1. augusta osem osobných vlakov a ten istý počet aj v opačnom smere zo Žiliny cez Púchov do Trenčína.BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) – Stavebné a rekonštrukčné práce na hlavnom železničnom ťahu Bratislava – Košice obmedzia cez víkend vlaky prechádzajúce cez Púchov. Výluka sa dotkne 31 osobných vlakov prevádzkovaných Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK), ktoré v časti trasy nahradia autobusmi. Odporúčame: Cestu pod Strečnom obmedzia, lesníkov čaká boj s lykožrútom Na trase z Trenčína cez Púchov do Žiliny zasiahne výluka v sobotu osem osobných vlakov a ten istý počet aj v opačnom smere zo Žiliny cez Púchov do Trenčína. V sobotu aj v nedeľu zrušia 15 osobných vlakov na vedľajšej trati Púchov - Lúky pod Makytou - Horní Lideč (ČR) a späť. Rýchliky, medzinárodné diaľkové vlaky, InterCity a väčšina regionálnych vlakov budú cez víkend pre výluku meškať do 25 minút. V stanici Bytča, Púchov a na traťovom úseku Bytča – Žilina budú pracovať na trati od soboty 1. augusta do pondelka 10. augusta. Podrobnosti o prijatých opatreniach na celé toto obdobie sú zverejnené na internetovej stránke www.slovakrail.sk v časti Výluky a dopravné obmedzenia.

logo Práce spôsobia výluky vlakov pri Púchove, pomôžu autobusy

Švajčiarsky súd rozhodol v kauze tunela Branisko

Súd podľa portálu aktuálne.sk uznal zástupcu švajčiarskej firmy Erga Suisse Jána G. vinným z nepoctivej správy majetku a daňového podvodu a odsúdil na desať mesiacov s podmienečným odkladom na dva roky. Vo zvyšnej časti obžaloby ho súd oslobodil a ďalšie stíhania zastavil. Do kauzy sú zapletení traja bývalí manažéri Slovenskej správy ciest z čias vlády Mikuláša Dzurindu.BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) - Švajčiarsky súd rozhodol v prípade súvisiacom s kauzou diaľničného tunela Branisko. Ako v piatok informoval portál aktuálne.sk, súd uznal zástupcu švajčiarskej firmy Erga Suisse Jána G. vinným z nepoctivej správy majetku a daňového podvodu a odsúdil ho na desať mesiacov s podmienečným odkladom na dva roky. Vo zvyšnej časti obžaloby ho súd oslobodil a ďalšie stíhania zastavil. Do kauzy sú podľa portálu zapletení traja bývalí manažéri Slovenskej správy ciest (SSC) z čias vlády Mikuláša Dzurindu. Už sedem rokov čelia obvineniu zo založenia zločineckej skupiny, podvodu a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Švajčiari viedli trestné konanie voči Jánovi G. sčasti za identické skutky, z ktorých sú obvinení aj traja Slováci, niektoré výroky sa teda týkajú aj ich, tvrdí aktuálne.sk. Súd podľa tohto zdroja zastavil konanie vo veci podplácania, daňového deliktu, nepoctivej správy majetku, podplácania cudzích verejných činiteľov. Slováci peniaze previedli na svoje účty V rozsudku sa konštatuje, že peniaze Slováci z účtu firmy Ganir dočasne previedli na svoje účty a tie v roku 2006 vrátili na účet tejto firmy. "Švajčiarsky súd tiež konštatoval, že obvinení Slováci nijako neovplyvňovali proces zaradenia subjektov do systému subdodávateľov spoločnosti ZPA Křížik vo vzťahu k výstavbe tunela Branisko," dodal portál. SSC si v apríli 1998 objednala u firmy ZPA Křížik vybavenie tunela Branisko. Keďže tá nebola schopná splniť zmluvu a zhotoviť elektromechanické zariadenia pre stavbu, poverila tým v júni 2001 subdodávateľa - Erga Suisse a Nay Partner. Dušan M., Roman V. a Valerián H. podľa vyšetrovateľa slovenskej Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) mali ako riadiaci pracovníci SSC spolu s Jánom G. cez nastrčenú firmu ZPA Křížik vystavovať fiktívne faktúry. Podozriví sú aj z toho, že zvyšovali cenové ponuky, a tak podvodne získali finančné prostriedky, ktoré následne končili na ich osobných účtoch vo švajčiarskych bankách. Prilepšili si o státisíce eur Na účet Romana V. sa takto podľa aktuálne.sk dostalo 664 000 eur, Dušan M. si prilepšil o 86 000 eur a na účet Valeriána H. pribudlo 143 000 eur. Peniaze sa podľa vyšetrovateľa pokúsili následne previesť na tretie osoby. Roman V. priznal, že na jeho účte sa objavili peniaze, ale poslal ich naspäť odosielateľovi ešte pred tým, ako ho polícia obvinila. Ján G. mu vraj peniaze poslal, lebo si chcel vo Švajčiarsku znížiť daňový základ. Vyšetrovateľ podal v lete 2013 návrh na podanie obžaloby z tunelovania Braniska na šiestich ľudí, vrátane spomínaných bývalých troch manažérov SSC. Úrad špeciálnej prokuratúry vlani v septembri vrátil vec vyšetrovateľovi na došetrenie. Mal doplniť dokazovanie o znalecké posudky, výsluchy svedkov a vyjadrenia. "Nie je možné sa k tomu vyjadriť, pretože nevieme, pre aké skutky je stíhaný obvinený v trestnej veci vedenej vo Švajčiarsku," odpovedala na otázku, ako ovplyvní ďalšie vyšetrovanie prípadu švajčiarsky rozsudok, hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Predraženie výstavby konštatoval aj NKÚ Výstavba tunela Branisko v dĺžke 4 975 metrov na diaľnici D1 na východe Slovenska sa začala v roku 1996. Vtedajší predseda vlády Mikuláš Dzrurinda a minister dopravy Pavol Prokopovič tunel otvorili v roku 2003. Cena za výstavbu tunela sa niekoľkokrát zvyšovala, predraženie skonštatoval aj Najvyšší kontrolný úrad. Na možné tunelovanie Braniska upozornila Slovenská informačná služby v roku 2004. Polícia následne začala vyšetrovanie a v roku 2006 sa o prípad začala zaujímať aj švajčiarska polícia. Polícia obvinila predstaviteľov SSC v roku 2008, švajčiarska prokuratúra podala v roku 2012 na súde v Bellinzone návrh na obžalobu a obvinila Jána G.

logo Švajčiarsky súd rozhodol v kauze tunela Branisko

Andrej Martin si zahrá semifinále v Taliansku

Slovenský tenista zvíťazil nad domácim Thomasom Fabbianom. BIELLA 31. júla (WEBNOVINY) - Slovenský tenista Andrej Martin nasadený ako šiesty zvíťazil v zápase piatkového štvrťfinále dvojhry na turnaji ATP Challener Tour v talianskej Bielle (dotácia 42 500 eur, antuka) nad 26-ročným domácim Thomasom Fabbianom (210.) za 143 minút tesne 4:6, 6:3, 7:6 (4). Dvadsaťpäťročný Bratislavčan Andrej Martin, 180. v renkingu, sa v sobotňajšom semifinále stretne s 22-ročným domácim držiteľom voľnej karty Salvatorem Carusom (312.), ktorý v 1. kole prekonal Jozefa Kovalíka. Andrej Martin už má v Bielle istotu 29 bodov do hodnotenia a prémie 2130 eur brutto. Momentálne figuruje na 217. priečke v online rebríčku, takže si tento týždeň takmer nepochybne zabezpečil právo štartu v kvalifikácii newyorských grandslamových US Open - uzávierka bude nasledujúci týždeň. Dvojhra - štvrťfinále: Andrej Martin (SR-6) - Thomas Fabbiano (Tal.) 4:6, 6:3, 7:6 (4) za 143 minút

logo Andrej Martin si zahrá semifinále v Taliansku

Zaz vystúpi v decembri v Bratislave

Francúzska speváčka sa v hlavnom meste predstaví po druhý raz. Premiéru mala vlani. BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) - Francúzska speváčka Zaz vystúpi 4. decembra v bratislavskej Incheba Expo Aréne. Pôjde o druhý koncert 35-ročnej interpretky v Bratislave. Po prvý raz sa rodáčka z Tours predstavila v hlavnom meste vlani. Vstupenky na podujatie sa dostanú do predaja v piatok o 16:00 v sieti Ticketportal. Zaz, vlastným menom Isabelle Geffroy, začínala hudobnú kariéru v roku 2001 v bluesovej kapele Fifty Fingers. V roku 2010 vydala debutový eponymný album, z ktorého ponúkla single Je veux, Le long de la route, La fée a Éblouie par la nuit. Na nahrávke sa podieľal aj jej francúzsky kolega Raphaël Haroche. O rok neskôr uviedla na trh živák Sans tsu tsou Live Tour, po ktorom nasledovala druhá štúdiovka Recto Verso (2013) so singlami On ira a Si. Vlani vydala album Paris, na ktorom spolupracovali aj šansonier Charles Aznavour či americký producent Quincy Jones. Informácie pochádzajú od Doda Mikláša zo spoločnosti Access Production a z archívu agentúry SITA.

logo Zaz vystúpi v decembri v Bratislave

Sociálna poisťovňa pošle SZČO k odvodom novú zásielku

Ak SZČO, ktorá dostala zásielku, už odvody za júl tohto roka zaplatila, mala by počkať na novú informáciu o odvodovej povinnosti a porovnať si ju so sumou, ktorú už zaplatila.BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) - Sociálna poisťovňa vzhľadom na nesprávne údaje zaslané z finančnej správy pozastavila zasielanie oznámení o odvodovej povinnosti živnostníkom a ostatným samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO). "Ak niektoré SZČO oznámenie zo Sociálnej poisťovne už dostali, mali by ho ignorovať a v nasledujúcich dňoch očakávať novú zásielku," uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Ak podľa neho SZČO, ktorá dostala zásielku, už odvody za júl tohto roka zaplatila, mala by počkať na novú informáciu o odvodovej povinnosti a porovnať si ju so sumou, ktorú už zaplatila. "V prípade nedoplatku rozdiel bez sankcie doplatí v termíne do 2. septembra 2015. Ak zaplatila viac, Sociálna poisťovňa jej preplatok na poistnom vráti," tvrdí Višváder. Odporúčame: Sociálna poisťovňa pri SZČO porušuje zákon, upozornil Mihál V prípade, že si SZČO chce bezodkladne splniť svoju odvodovú povinnosť, hovorca poisťovne jej odporúča využiť kalkulačku na informatívny výpočet poistného za obdobie od 1. júla 2015 uverejnenú na internetovej stránke Sociálnej poisťovne alebo so svojím daňovým priznaním navštíviť najbližšiu pobočku poisťovne, kde jej vypočítajú výšku poistného. Ak chce SZČO zaplatiť poistné ešte pred oznámením variabilného symbolu (VS) na identifikovanie platby, použije VS, ktorý jej už bol pridelený niekedy v minulosti od roku 2004. "Týka sa to aj tých SZČO, ktorým bol VS od roku 2004 pridelený, následne skončili vykonávanie činnosti SZČO a opätovne ju začali vykonávať," objasňuje hovorca SP. Tie SZČO, ktoré ešte nikdy nemali pridelený VS a nedostali oznámenie zo Sociálnej poisťovne, uvedú ako variabilný symbol svoje rodné číslo. "V súvislosti s identifikovaním platby upozorňujeme, aby SZČO správne uviedla aj špecifický symbol, t.j. aby poistné za júl 2015 identifikovala špecifickým symbolom v tvare 072015 alebo 201507," dodal Višváder.

logo  Sociálna poisťovňa pošle SZČO k odvodom novú zásielku

Sedem chutí piva v multipacku s novou kuchárskou knihou

BRATISLAVA 31. júla (WBN/PR) - Grilovačky a letné posedenia s priateľmi pri pive môžu počas tohto leta získať nový rozmer. Na trh prichádza atraktívny multipack Sedem chutí piva s kolekciou siedmich rôznych druhov pív a s novou kuchárskou knihou "Grilovanie a letné recepty k pivu". Autori Karol France, obchodný sládok z pivovaru v Hurbanove, a Laci Hornáček, šéfkuchár a odborník na párovanie piva a jedla, v nej prinášajú nové pohľady na vychutnávanie si piva s jedlom počas letných mesiacov. Pivári sa v nej dozvedia, aký druh piva si vychutnať k letnému šalátu, grilovanej zelenine alebo steaku, ale aj ako chutne pripraviťryby či grilovaťmäso napríklad pod tehlou. Nový multipack Sedem chutí piva so siedmimi fľašami pív, ktoré reprezentujú sedem chuťových kategórií, je od júla dostupný v obchodných sieťach TESCO a Billa. Vzdelávací program spoločnosti HEINEKEN Slovensko Sedem chutí piva odštartoval v apríli 2014 a odvtedy prostredníctvom svojich aktivít približuje konzumentom rozmanitý svet pivných chutí. Program zaraďuje chute piva do siedmich základných kategórií podľa ich chuťových profilov od sladkých a ovocných až po tmavé a silné, a zároveň definuje pravidlá párovania piva s jedlom. "Sme veľmi hrdí, že s programom Sedem chutí piva rozširujeme spolu s našimi inováciami obzory milovníkom zlatého moku, a prinášame k nám tému pivného someliérstva. Za viac ako rok máme za sebou v oblasti vzdelávania už množstvo zaujímavej práce, a tešíme sa na ďalšie aktivity na podporu pivnej kultúry na Slovensku," hovorí Monika Kottmanová, Development Manager spoločnosti HEINEKEN Slovensko a dodáva: "Okrem našej webovej stránky www.sedemchutipiva.sk sme pre pivárov pripravili množstvo rôznych článkov, zaujímavých tém a rozhovorov s odborníkmi, pravidelne realizujeme degustácie piva s jedlom na rôznych podujatiach, a v oblasti pivného someliérstva školíme aj našich Horeca zákazníkov." V roku 2015 program obohatili ďalšie zaujímavé projekty. Program Sedem chutí piva sa stal maturitnou témou študentov trnavskej Súkromnej strednej odbornej školy Gos-SK v odboroch kuchár a čašník. V marci tohto roku spoločnosť HEINEKEN Slovensko v spolupráci so spoločnosťou Kaufland Slovenská republika vytvorila unikátnu pivnú uličku Sedem chutí piva v hypermarkete Kaufland na bratislavskej Trnavskej ulici. Spoločnosť pripravuje vzdelávanie prostredníctvom zážitkových degustačných večerov vo svojich Horeca prevádzkach, a po úspechu z minulého roka prichádza v týchto dňoch na trh aj ďalšia limitovaná edícia multipacku Sedem chutí piva s kuchárskou knihou receptov k pivu. V multipacku sa nachádzajú pivá Desperados, Zlatý Bažant Nealko, Heineken, Krušovice, Zlatý Bažant Pšeničné, Corgoň 4sladový a Zlatý Bažant Tmavý. Milovníci zlatého moku tak môžu degustovať pivá z jednotlivých chuťových kategórií, a zároveň k nim podľa priloženej kuchárskej knihy Karola Franceho a Laciho Hornáčka pripraviť perfektnú letnú party s pivom pre priateľov. Nový multipack Sedem chutí piva je dostupný v limitovanej letnej edícii v obchodných sieťach TESCO a Billa až do vypredania zásob.

logo Sedem chutí piva v multipacku s novou kuchárskou knihou

Recept dňa

Zelená fazuľka naložená v soli

1,5 kg mladých fazuľových strukov
½ kg soli

Fazuľku umyte a osušte. Potom ju nakrájajte na 2,5 cm kúsky. Do kameninového alebo keramického hrnca dávajte striedavo 1,5 cm vrstvu soli a 1,5 cm vrstvu fazuľky, pričom každú vrstvu pevne pritlačte.
Nakladanie ukončite vrstvou soli. Navrch položte tanierik, aby strúčiky zostali prikryté soľou. Hrniec voľne zakryte utierkou. Nechajte stáť 24 hodín.
Keď sa nevytvorí šťava, doplňte slanou vodou. Uschovávajte pri teplote 3-4 °C. Utierku často vymieňajte. Nasolené fazuľové struky sú oveľa chutnejšie než zmrazené a od čerstvých sú takmer na nerozoznanie. Vydržia niekoľko týždňov.

Dobrá rada

Horčicová omáčka

Do zápražky pridajte sladkú smotanu, v ktorej ešte predtým rozmiešajte 2 ČL obyčajnej horčice. Ak ste milovníkmi korenistejších a pálivejších chutí, okoreňte ju kremžskou horčicou.

Stavebník

Alternatívne spôsoby chladenia

Aj budovy, kde sa podarilo minimalizovať tepelné zisky z vonkajšieho prostredia, vykazujú ešte stále potrebu chladenia. Alternatívou k bežnému kompresorovému cyklu sú len tri základné zdroje chladu.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang