Aktuálne spravodajstvo - Trnavský región - informačný portál

Aktuálne spravodajstvo

Colníci zadržali zakázanú látku v poštovej zásielke

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) – Pol kilogramu zakázanej látky zadržali colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) v poštovej zásielke. Zásielku našli pri kontrole v sklade prepravnej spoločnosti v Bratislave. Ako odosielateľ bola uvedená biotechnologická firma z Číny, tovar si objednal muž zo Štúrova. V poštovej zásielke mala byť podľa sprievodných dokladov kyselina hyalurónová. Colníci nadobudli podozrenie, že v papierovej škatuľke s ampulkami môžu byť omamné a psychotropné látky. Ampulky preto zadržali a poslali na expertízu. Tá potvrdila, že namiesto kyseliny obsahujú ľudský rastový hormón. Zásielku pracovníci Kriminálneho úradu finančnej správy zaistili a odstúpili na colný úrad Bratislava. Následne bude zničená. Agentúru SITA informovala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

logo Colníci zadržali zakázanú látku v poštovej zásielke

Do kín prichádzajú Traja bratia, česká hudobná rozprávka

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) - Česká hudobná rozprávka Traja bratia prichádza do slovenských kín. Snímku Jana Svěráka si môžu diváci pozrieť od štvrtka 21. augusta v kinách v celej krajine. Čaká na nich humor, pesničky, no predovšetkým nové spracovanie klasických rozprávok Šípková Ruženka, Červená čiapočka a O dvanástich mesiačikoch, ktoré spája príbeh troch bratov. Obrazom: Česká rozprávka Traja bratia "Chceli sme nakrútiť rozprávku ešte v časoch, keď sme robili film Tmavomodrý svet. S otcom sme sa snažili nájsť tému, ale zistili sme, že všetky klasické české rozprávky už niekto nakrútil a na novú sme si netrúfali. A potom mi mama dala do auta cédečko s rozprávkovými mini operami. Keď som to počúval, hovoril som si, že sú to krásne melódie, vtipné texty, škoda, že sa to nedá nejako použiť. Napokon som šiel za otcom s otázkou, ako by sa to dalo využiť. A potom sme si uvedomili, že každá z tých mini opier obsahuje nejaké dievča v ohrození. A tiež tam bola pieseň Žili, byli, bratři tři. Tak nám napadlo, čo keby traja bratia šli tieto dievčatá zachrániť, popísal na dnešnej tlačovej konferencii začiatky nového filmu režisér Jan Svěrák. Rozprávke nechýba hviezdne obsadenie Spolu s otcom Zdeňkom a skladateľmi Jaroslavom Uhlířom a Michalom Novinskim za tri roky vytvorili čarovný rozprávkový svet. Pomohlo im k tomu aj hviezdne obsadenie. Trojicu súrodencov si zahrali Tomáš Klus, Vojtěch Dyk a Zdeněk Piškula. Ďalšie role stvárnili Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Zuzana Norisová, Ivana Chýlková, Bolek Polívka, Marián Geišberg a napokon aj autor scenára Zdeněk Svěrák, ktorý obsadil úlohu rozprávača. "Bola to obrovská príležitosť," pochvaľoval si počas besedy Zdeněk Piškula, ktorý si v podobnom projekte zahral po prvý raz. Aj Zuzana Norisová prejavila radosť, že po mnohých rokoch mohla konečne pracovať na snímke Svěrákovcov. "Bola to pre mňa veľká česť," povedala 35-ročná herečka. Video: Trailer k filmu Traja bratia Interaktívny film zapája aj divákov Film však nie je iba novou adaptáciou klasiky. Prináša aj prvky interakcie, a to vo chvíľach, keď sa rozprávač Zdeněk Svěrák obracia na divákov a zároveň dostáva odpoveď od siluet detských divákov vykúkajúcich z dolnej časti obrazu. Nápad zapojiť diváka tak pomáha udržať pozornosť detí medzi jednotlivými príbehmi. Na svoje si napokon prídu aj dospelí, pre ktorých tvorcovia do snímky zakomponovali rôzne vtipy a vsuvky zábavné bez ohľadu na vek. Snímka je však výnimočná aj z technického hľadiska. Ako vysvetlil skladateľ Michal Novinski, keďže ide o hudobný film, nakrúcali ho tak, že herci naživo spievali s mikro odpočúvaním v ušiach. "Ich spev sme potom použili vo filme," priblížil Novinski. Vo filme taktiež nájdete digitálnu animáciu i takzvané creature effects, keď namiesto animácie vlka z príbehu o Červenej čiapočke sa tvorcovia rozhodli použiť bábku. Film Traja bratia si len v Českej republike počas prvého víkendu po uvedení 14. augusta pozrelo viac ako 135-tisíc divákov.

logo Do kín prichádzajú Traja bratia, česká hudobná rozprávka

O guľatinu nie je na Slovensku záujem, zvažujú jej export

BANSKÁ BYSTRICA 20. augusta (WEBNOVINY) - Pre nezáujem domácich odberateľov o ihličnatú guľatinu zvažuje štátny podnik Lesy Slovenskej republiky jej export. Ako v stredu informoval hovorca štátneho podniku Vlastimil Rezek, slovenské spracovateľské firmy si v poslednom čase neplnia záväzky a napriek opakovaným výzvam neodoberajú zmluvne dohodnuté množstvá dreva. Štátnym lesom sa tak hromadí guľatina na skladoch a hrozí jej znehodnotenie. Odberatelia nedodržiavajú zmluvy Vedenie podniku na tento problém v utorok upozornilo zástupcov Zväzu spracovateľov dreva, ktorý v minulosti opakovane Lesy SR kritizoval za nedostatočné dodávky štátneho dreva slovenským firmám. Z 31 firiem s celoročnými zmluvami mešká s odborom pripraveného dreva 29, pričom 16 firiem odobralo k 15. augustu menej ako 40 % štvrťročného objemu. "Pokiaľ sa situácia v priebehu najbližších dní nezmení, podnikneme konkrétne kroky a drevo vyvezieme za rovnaké ceny, aké ponúkame našim partnerom. V súčasnosti už máme na skladoch viac ako 22 000 kubických metrov guľatiny, ktorú mali firmy podľa platných zmlúv odobrať," povedal generálny riaditeľ Lesov SR Ctibor Határ. Nezáujem o drevo potvrdili elektronické aukcie Podľa obchodného riaditeľa Lesov SR Miroslava Leláka niektoré spracovateľské firmy uprednostnili pred plnením si zmluvných záväzkov voči štátnym lesníkom nákup dreva od súkromných majiteľov lesa, ktorí po tohtoročnej veternej kalamite Žofia znížili ceny dreva. Podotkol, že plnenie si zmluvných záväzkov bude súčasťou hodnotenia firiem pri uzatváraní zmlúv na ďalšie obdobie. "Nie je možné využívať spoluprácu so štátnymi lesmi iba v období, keď má podnik dlhodobo nižšie ceny dreva ako súkromný sektor," dodal Lelák. Nezáujem firiem o drevo zo štátnych lesov dokladuje aj výsledok dvoch elektronických aukcií dreva na tretí štvrťrok. V prvom kole sa z ponúkaných 26 900 kubických metrov predalo desať percent a v druhom kole zo 17 800 kubických metrov smrekovej a jedľovej guľatiny pätina ponúkaného dreva. Vedenie podniku Lesov SR preto na spoločnom rokovaní vyzvalo zástupcov Zväzu spracovateľov dreva, aby v záujme korektnej a dlhodobej spolupráce využili svoje postavenie a pomohli zabezpečiť plynulý odber dreva spracovateľmi podľa platných kúpnych zmlúv.

logo O guľatinu nie je na Slovensku záujem, zvažujú jej export

Trh obytných nehnuteľností v USA posilnil dolár voči euru

LONDÝN 20. augusta (WEBNOVINY) - Dolár v stredu voči spoločnej európskej mene stúpol na najvyššiu úroveň od septembra minulého roka. Obnovil sa tak jeho rast po neistom vývoji kurzu americkej meny v úvodnej časti augusta. Dva dni, počas ktorých z USA prichádzali správy o pozitívnom vývoji trhu obytných nehnuteľností, stačili na to, aby sa americká mena opäť dostala na trajektóriu rastu. Dolár pritom podporilo aj zotavenie výnosov z amerických desaťročných štátnych cenných papierov. Oproti euru dolár počas ranného európskeho obchodovania posilnil na 1,3275 USD/EUR. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, vzrástol na 82,118 bodu čiže najvyššie od septembra. Neskôr ustúpil na 82,081 bodu, čo znamenalo, že oproti predošlému dňu bol stále vyššie o 0,25 %. Jen voči doláru oslabil o 0,4 % na 103,33 JPY/USD. Maďarský forint a poľský zlotý v stredu oproti spoločnej európskej mene mierne oslabili, ale česká koruna si trochu prilepšila. Forint do 15:23 SELČ oslabil o 0,13 % na 313,700 HUF/EUR a zlotý klesol o 0,01 % na 4,185 PLN/EUR. Česká koruna však posilnila o 0,09 % na 27,920 CZK/EUR.

logo Trh obytných nehnuteľností v USA posilnil dolár voči euru

Rusi potvrdili účasť na oslavách SNP, príde minister Šojgu

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) - Na oslavy 70. výročia Slovenského národného povstania (SNP) nepríde ruský prezident Vladimir Putin, ale minister obrany Sergej Šojgu. Agentúre SITA to potvrdil Stanislav Mičev, riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici, ktoré je hlavným organizátorom osláv. Putina na oslavy pozval ešte v máji prezident Ivan Gašparovič. Prídu aj Zeman s Komorowským Pozýval prezidentov tých štátov, ktorých príslušníci sa podieľali na oslobodzovaní Slovenska v rokoch 1944 a 1945, okrem Putina teda napríklad aj ukrajinskú hlavu štátu Petra Porošenka. Podľa Mičeva účasť na podujatí už potvrdili aj prezidenti Česka a Poľska Miloš Zeman a Bronislaw Komorowski. Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU. Šojgu sa stal ministrom obrany v roku 2012. Médiá o ňom písali ako o blízkom spojencovi prezidenta Vladimira Putina, ktorého často sprevádza na jeho obľúbených rybačkách, poľovačkách či potápačských expedíciách. Údajne zriedka poskytuje rozhovory a jeho základná charakteristika je "neotrasiteľne lojálny". Šojgu pochádza zo vzdialenej Tuvinskej republiky na Sibíri neďaleko hranice s Mongolskom a je jedným z mála zástupcov ruských národnostných menšín vo vrcholovej politike. Od roku 2003 je armádny generál. Je jedným zo zakladateľov strany Jednotné Rusko a patrí medzi jej čelných predstaviteľov. Lajčák nechcel prezradiť, kto z Rusov príde Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v stredu po rokovaní vlády vyhlásil, že na oslavách okrúhleho výročia Povstania v Banskej Bystrici bude aj zástupca Ruskej federácie. Nechcel však prezradiť, kto to bude. Šéf slovenskej diplomacie nevidí žiadny problém v tom, že Rusi na tohtoročných oslavách budú. "Spochybňovať podiel Červenej armády na oslobodení Československa by mohol len veľký cynik. Mám pocit, že sa tu spájajú veci, ktoré sú nespojiteľné," dodal minister. Odporúčame: Ukrajina je podľa Fica v rozklade, postoj k sankciám nezmení Potravinári majú zbraň na ruské embargo, slovenské výrobky Poľsku sa ruské sankcie nepáčia, chce podať sťažnosť na WTO Slovensko by sa vraj mohlo vyhnúť ruskému embargu Rusko v prípade ďalších sankcii západu chystá odvetu Rosnefť hľadá ropu a zemný plyn v mori, sankcie ignoruje Lajčák tiež zdôraznil, že zahraniční partneri hodnotia Slovensko podľa toho, ako sa správa. "To je tak otrepaná pesnička, že uráža moju inteligenciu, keď mám na to reagovať. Slovensko sa vždy správalo ako zodpovedný partner. Nepanikárte, nemaľujte bubákov na stenu!" reagoval Lajčák na otázku novinárov, či výroky premiéra Roberta Fica nepoškodzujú dobré meno Slovenska. Predseda vlády viackrát označil sankcie EÚ a Ruska za nezmyselné. "Žiaden predseda vlády sa neteší z perspektívy, že by mu mal klesať HDP a stúpať nezamestnanosť. Každý predseda vlády na to svojím spôsobom aj reaguje, takže to treba brať v tomto kontexte," dodal Lajčák. Oslavy 70. výročia SNP, ktoré sa uskutočnia 29. augusta v Banskej Bystrici, budú stáť 445 500 eur. Na podujatí budú najvyšší ústavní činitelia, zahraniční hostia, veľvyslanci a diplomati, ale aj domáci a zahraniční účastníci protifašistického odboja.

logo Rusi potvrdili účasť na oslavách SNP, príde minister Šojgu

V Smere diskutujú o výmene až siedmich štátnych tajomníkov

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) – Vo vládnej strane Smer-SD momentálne diskutujú o menách šiestich až siedmich štátnych tajomníkov, ktorých by mohol kabinet vymeniť. Potvrdil to po dnešnom rokovaní vlády premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico. "To bude ďalšia vlna, ktorá bude predmetom výmeny. Potom prídu na rad rozhodnutia v miestnej štátnej správe, ďalej to budú rozhodnutia aj v samotných straníckych štruktúrach Smeru," uviedol Fico po rokovaní vlády. Odporúčame aj: Vláda začala rokovací maratón, témy sú justícia i vývoz vody Fico avizoval výmeny na postoch 28. júna na mimoriadnom pracovnom sneme strany. Povedal, že prídu individuálne zmeny vo vláde a na postoch štátnych tajomníkov aj v štruktúrach strany. Bývalý minister školstva Dušan Čaplovič a minister hospodárstva Tomáš Malatinský podali 2. júla demisiu, na druhý deň ich nahradili Peter Pellegrini (bývalý štátny tajomník MF SR) a Pavol Pavlis (bývalý štátny tajomník MH SR). Kabinet potom 9. júla schválil za štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Rastislava Chovanca. O ďalších nových štátnych tajomníkoch však zatiaľ vláda nerozhodla.

logo V Smere diskutujú o výmene až siedmich štátnych tajomníkov

O Harabinovo miesto na najvyššom súde bojujú traja kandidáti

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) – Súdnej rade Slovenskej republiky boli doposiaľ predložené tri návrhy kandidátov na predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Sudcovská rada Krajského súdu v Trnave a viacerí sudcovia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky navrhli ako kandidátku Daniel Švecovú. Sudcovia Najvyššieho súdu SR navrhli aj Daniela Hudáka. Sudca Najvyššieho súdu SR Ivan Rumana sa navrhol sám. Agentúru SITA o tom informovala Kancelária Súdnej rady Slovenskej republiky. Voľby budú v poslednom možnom termíne Predsedu Najvyššieho súdu SR budú voliť v poslednom možnom termíne, ktorý pripúšťa zákon. Bývalý predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin krátko pred skončením svojho mandátu šéfa najvyššieho súdu voľbu vyhlásil na 16. septembra. Po Sobranciach mala súdna rada voliť šéfa NS SR opäť na východe, tentoraz v obci Spišské Hanušovce. To sa však zmení, pretože novozvolený podpredseda súdnej rady Ján Vanko po porade s ostatnými členmi rady avizoval, že voľbu presunú do Bratislavy, konkrétne do najväčšej pojednávanej miestnosti NS SR. Predchádzajúca neúspešná voľba bola 19. mája - Harabin teda termín novej voľby stanovil na posledný 120. deň po nej, čo je zákonné maximum. Súdna rada v spomínanom termíne prvý raz bude voliť výhradne predsedu NS SR, lebo od 1. septembra sa novelou ústavy od tejto funkcie "odpojí" post predsedu súdnej rady, ktorý je na stoličku šéfa najvyššieho súdu zatiaľ viazaný. Švecovú už raz súdna rada nezvolila Najvyšší súd zatiaľ vedie podpredsedníčka Jarmila Urbancová, čo pre tento súd nie je úplne nová situácia – v minulosti ho z podpredsedníckej stoličky istý čas viedla práve Daniela Švecová, kým nebol zvolený predseda súdu. Švecová na poste podpredsedníčky súdu skončila v máji 2010, pričom už v tom čase mal súd predsedu Štefana Harabina. Švecová sa už pred koncom svojho funkčného obdobia uchádzala o post kandidátky na funkciu podpredsedníčky na ďalšie obdobie, ale súdna rada ju nezvolila. Neskôr sa o post okrem Švecovej uchádzal aj známy Harabinov kritik a sudca NS SR Peter Paluda. Obaja sa však opakovane kandidatúry vzdali. Stolička podpredsedu zostala neobsadená tri roky, až 21. mája 2013 v Oščadnici súdna rada zvolila Urbancovú. Švecová od 2. októbra 2007 do 2. októbra 2012 pôsobila aj v súdnej rade, kde bola nominantkou vtedajšieho prezidenta Ivana Gašparoviča.

logo O Harabinovo miesto na najvyššom súde bojujú traja kandidáti

Slovenskí plavci prešli dopingovým testom, všetci sú čistí

BERLÍN 20. augusta (WEBNOVINY) - Súčasné slovenské plávanie je čistý šport. Všetci reprezentanti, ktorí v týchto dňoch hája slovenské farby na významných medzinárodných podujatiach, sa približne pred troma mesiacmi podrobili dopingovej kontrole. "Na žiadosť Antidopingovej agentúry SR sa uskutočnila počas Veľkej ceny Slovenska koncom mája, keďže naši plavci v poslednom čase neboli testovaní. Vzorky odovzdali všetci, čo mali splnené limity na majstrovstvá Európy juniorov, olympijské hry mládeže aj kontinentálny šampionát v dlhom bazéne v Berlíne, teda najvýznamnejšie podujatia tohto leta. Výsledky boli v každom prípade negatívne, čo nás neprekvapilo," uviedla prezidentka Slovenskej plaveckej federácie (SPF) Irena Adámková. Odporúčame aj: Plavec Nagy si užíva päť minút slávy, musí skočiť zo strechy Slovenský plavec Klobučník na dvojstovke v Berlíne pohorel

logo Slovenskí plavci prešli dopingovým testom, všetci sú čistí

Muža, ktorý vraždil na Liptove, nechal na slobode súd

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) – Sudkyňa Okresného súdu v Ružomberku nesie podľa generálnej prokuratúry zodpovednosť za to, že obžalovaný Ivan Š., ktorý vraždil v Liptovskej Lúžnej, bol na slobode. Súd nevzal obžalovaného do väzby "Sudkyňa Okresného súdu v Ružomberku nerozhodla o vzatí obžalovaného Ivana Š. do súdnej väzby, a to ani na hlavnom pojednávaní 28. júla 2014, a ponechala ho na slobode. Tento postup Okresného súdu v Ružomberku považuje prokuratúra ako jeden z možných dôvodov, ktorý obžalovanému umožnil spáchať tento trestný čin. Uvedené pochybenie sudkyne generálny prokurátor osobne prerokuje s ministrom spravodlivosti," napísala agentúre SITA hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová. Krajský prokurátor v Žiline na základe pokynu generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára preskúmal postup Okresnej prokuratúry Ružomberok vo veci obžalovaného Ivana Š. "V postupe okresnej prokuratúry nezistil žiadne nedostatky," konštatovala Predajňová. Odporúčame aj: Dráma na Liptove, muž zastrelil dve ženy a potom aj seba Muž bol vo výkone trestu V čase podania ostatnej obžaloby Okresnému súdu v Ružomberku na obvineného Ivana Š. 24. júna 2014 sa tento podľa nej nachádzal vo výkone trestu odňatia slobody, ktorý má z hľadiska obmedzenia osobnej slobody občana prednosť pred väzbou, a dozorujúca prokurátorka teda nemohla podať v tomto čase návrh na jeho vzatie do väzby. Prokurátor je podľa Predajňovej oprávnený podať súdu návrh na vzatie obvineného do väzby len v štádiu prípravného trestného konania, teda do podania obžaloby. Dozorujúcej prokurátorke bolo podľa nej zrejmé, že vo veci sú jednoznačne dané u obvineného Ivana Š. po jeho prepustení z výkonu trestu odňatia slobody dôvody väzby, a preto nad rámec svojich zákonných povinností upozornila telefonicky do dvoch dní od podania obžaloby na túto skutočnosť zákonnú sudkyňu Okresného súdu v Ružomberku. Bol o tom spísaný úradný záznam, ktorý sa nachádza v dozorovom spise prokuratúry. "Bolo evidentné, že existuje dôvodná obava, že obžalovaný bude v páchaní násilnej trestnej činnosti pokračovať," dodala Predajňová. Polícia v utorok začala trestné stíhanie v prípade vraždy matky a dcéry v obci Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok. Okrem vraždy polícia vyšetruje aj trestné činy porušovania domovej slobody, nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Matku a dcéru vo veku 65 a 45 rokov našli zastrelené v pondelok v rodinnom dome v obci Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok. Pri miestnom obchode našli zastreleného aj 42-ročného muža, bývalého druha 45-ročnej ženy, v jeho blízkosti ležala zbraň.

logo Muža, ktorý vraždil na Liptove, nechal na slobode súd

Od nového roka bude možné založiť eseročku s eurovým imaním

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) - Ministerstvo spravodlivosti (MS) navrhuje vytvoriť dva typy spoločností s ručením obmedzeným. Podľa vzoru Nemecka by sa mali deliť na tzv. riadne, v ktorých sa v absolútnom vyjadrení zvýši požiadavka na vytváranie základného imania a na start-up spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré bude možné vytvárať už so základnými imaním od jedného eura. Návrh je súčasťou novely Obchodného zákonníka, v stredu ho odobrila vláda. Nebude vhodná na akékoľvek podnikanie V súčasnosti platná legislatíva vyžaduje základné imanie vo výške aspoň 5 000 eur, pričom vklad jedného spoločníka musí byť minimálne 750 eur. Po novom by sa požiadavka znížila na jedno euro. Aby sa však nezneužívala takáto forma obchodnej spoločnosti, rezort zavádza nové ustanovenia o kríze kapitálovej spoločnosti, či obmedzenie vyplácania zisku. Zároveň s.r.o., ktoré nebudú mať základné imanie aspoň 25 tis. eur, budú povinné tento údaj uvádzať na obchodných dokumentoch, pričom takáto spoločnosť môže mať najviac troch spoločníkov. Založiť s.r.o. so základným imaním už vo výške jedného eura, by podľa návrhu rezortu mohlo byť realitou od budúceho roka. "Takáto forma obchodnej spoločnosti sa samozrejme nebude hodiť na akýkoľvek typ podnikania, keďže nie je zrejme možné, aby na spoločnosť s takouto nízkou kapitalizáciou vlastnými zdrojmi nedopadali v podstate ihneď ustanovenia o kríze," podotýka MS v dôvodovej správe. Novelou chcú vymedziť tzv. vylúčeného zástupcu Rezort spravodlivosti v rámci novely navrhuje ďalej zriadiť register diskvalifikovaných osôb. Obchodný zákonník vymedzí právny rámec pre diskvalifikáciu určitej osoby ako tzv. vylúčeného zástupcu. Podkladom pre vylúčenie má byť rozhodnutie vydané súdom. Toto rozhodnutie o vylúčení bude znamenať, že určitá osoba prestáva byť členom štatutárneho orgánu, dozorného orgánu, vedúcim organizačnej zložky podniku, vedúcim podniku zahraničnej osoby alebo prokuristom vo všetkých obchodných spoločnostiach alebo družstvách. "Predkladateľ nemá ambíciu rozširovať vylúčenie aj na pôsobenie v orgánoch iných právnických osôb (napr. štátny podnik), keďže predpokladá, že ich zakladatelia, resp. spoločníci sú v stave vyvodiť pri porušení povinností adekvátnu zodpovednosť," uvádza rezort spravodlivosti. Účinnosť novely Obchodného zákonníka sa predpokladá od prvého januára budúceho roka.

logo Od nového roka bude možné založiť eseročku s eurovým imaním

Na Ukrajine naozaj bojoval Slovák, pochádza zo Žiliny

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) - Muž, ktorý bojoval pri Donecku na Ukrajine na strane proruských síl, je pravdepodobne naozaj Slovák Miroslav Roháč, ako sa o tom špekulovalo už od jeho zadržania. Agentúre SITA potvrdil zdroj blízky polícii, že takmer isto je to Slovák, ktorý pochádza zo Žiliny a má prechodný pobyt v Banskej Bystrici. Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU. Ešte prednedávnom však dlhšie pobýval v západnej Európe, na našom území sa zrejme pred odchodom do konfliktnej oblasti zdržal len krátky čas. Ministerstvo predvolalo ukrajinského konzula Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák po stredajšom rokovaní vlády uviedol, že Ukrajinci do tejto chvíle oficiálne túto informáciu nepotvrdili. "Predvolali sme ukrajinského konzula na ministerstvo, aby sme požiadali o ďalšie informácie, pretože fakt je, že najskôr bola takáto informácia zverejnená a následne na naše opakované otázky viac než 24 hodín nie sme schopní dostať potvrdenie tejto informácie," vyhlásil Lajčák. Ak by to však aj bola pravda, podľa Lajčáka to nemôže poškodiť povesť Slovenska v zahraničí. "Každý sa nejako formuje, každý je vystavený nejakej informácii, nejakej propagande, nikto nemôže garantovať za každého občana svojej krajiny," dodal minister zahraničných vecí. Muž bojoval na strane proruských povstalcov Muža, ktorý bojoval na strane proruských povstalcov údajne zadržali v utorok pri ukrajinskom meste Donec. Ruská agentúra RIA Novosti citovala námestníka ukrajinského ministra vnútra Antona Heraščenka, podľa ktorého Slováka identifikovali ako Miroslava Roháča, pochádzajúceho zo Srbska. Zadržaný mal pri sebe slovenský pas a na kyjevské letisko priletel 3. júla. Ukrajinskí vojaci ho zatkli počas bojov v meste Ilovajsk, asi 35 kilometrov východne od Donecka. Slovák podľa Heraščenka povedal, že bojovať na Ukrajinu neprišiel ako žoldnier, ale z presvedčenia. V povstaleckých milíciách mal údajne na starosti mínomet. V Ilovajsku podľa Roháča bojovali viacerí Srbi, ich ďalší osud mu však nie je známy. Odporúčame aj: Na Ukrajine zadržali Slováka, bojoval so separatistami Boje na Ukrajine neutíchajú, Doneck sa zmenil na bojisko Únia nemôže Ukrajine poskytnúť zbrane, tvrdí fínsky premiér Raketa zasiahla na Ukrajine konvoj s utečencami, sú aj mŕtvi V Berlíne sa rokovalo o Ukrajine, Lavrov hovorí o pokroku Ruské embargo by sa mohlo rozšíriť, chcú zakázať dovoz áut

logo Na Ukrajine naozaj bojoval Slovák, pochádza zo Žiliny

Začínajú sa MS v letnom biatlone, Kuzminová pôjde naplno

ŤUMEN 20. augusta (WEBNOVINY) - Vo štvrtok sa úvodnými súťažami miešaných štafiet v ruskom Ťumeni začnú majstrovstvá sveta v letnom biatlone a Slováci majú v konkurencii 27 krajín aj medailové ambície. Zárukou kvality by mala byť účasť dvojnásobnej olympijskej víťazky v biatlone Anastasie Kuzminovej, rodáčky z tohto sibírskeho mesta, ktorá bude súťažiť pred očami členov svojej rodiny aj kamarátmi. Ťumen je Kuzminovej srdcovka "Hoci kolieskové lyže nie sú moja najsilnejšia disciplína, keď nastúpim na štart, vždy pôjdem na sto percent. Určite sa vynasnažím ukázať to, čo mám natrénované," prezradila Anastasia Kuzminová. Spoločne s manželom a trénerom Danielom Kuzminom majú za sebou sústredenie v zimných podmienkach na Novom Zélande a na kolieskových lyžiach sa pripravovali len krátko. "Štart na štadióne v Ťumeni je však moja srdcovka. Je to aj srdcová záležitosť môjho otca, ktorý bol pri tom, keď sa staval tento štadión," doplnila Kuzminová, šiesta žena uplynulej sezóny Svetového pohára v biatlone. Druhou ženou v štvorčlennej slovenskej výprave je Paulína Fialková, ktorú od utorka trápia menšie problémy so zaseknutým chrbtom. Slováci poprosili o pomoc aj slovinského fyzioterapeuta, Fialková by vo štvrtkovej štafete nemala chýbať na štarte spoločne s Anastasiou Kuzminovou, Tomášom Hasillom a Martinom Otčenášom. Vlani skončili Slováci v mixštafete na MS v talianskom Forni Avoltri na bronzovej pozícii. Veľmi náročná trať "Nepoznáme silu súperov, ale chceme zabojovať o popredné pozície. Trochu ma mrzí, že Paulína Fialková má zablokovaný chrbát. Môže však štartovať. Otčenáš má veľmi dobrú bežeckú formu, trochu sa trápi pri streľbe v ľahu. Hasilla sa mi zdá stabilnejší a na posledný úsek mix štafety vhodnejší," informoval Juraj Sanitra, vedúci slovenskej výpravy na MS v Ťumeni. K trati, ktorá čaká na účastníkov MS, skúsený tréner poznamenal: "Je veľmi náročná, prudké stúpania a veľmi dlhé zjazdy, v ktorých dosahovali pretekári v tréningu rýchlosť od 60 do 80 kilometrov za hodinu. To je veľká rýchlosť so zbraňou na chrbte, na to si budeme musieť dávať pozor." Na svetovom šampionáte v letnom biatlone sa zápolí o desať medailových kompletov, po päť v seniorskej a juniorskej kategórii. Vlani na MS v talianskom Forni Avoltri reprezentovalo Slovensko až 12 pretekárov. Paulína Fialková sa vtedy ešte v juniorskej kategórii stala majsterkou sveta v rýchlostných pretekoch, Tomáš Hasilla bral striebro rovnako v rýchlostných pretekoch. Teraz Slováci juniorské kategórie neobsadili. Program MS v letnom biatlone v Ťumeni (21. - 24. 8.): Štvrtok 21. 8.: miešané štafety juniorov a junioriek (11.30 h SELČ), miešané štafety mužov a žien (14.00 h) Piatok 22. 8.: rýchlostné preteky junioriek (11.30 h), rýchlostné preteky juniorov (14.00 h) Sobota 23. 8.: rýchlostné preteky žien (11.30 h), rýchlostné preteky mužov (14.00 h) Nedeľa 24. 8.: stíhacie preteky junioriek (9.30 h), stíhacie preteky juniorov (10.30 h), stíhacie preteky žien (13.00 h), stíhacie preteky mužov (14.00)

logo Začínajú sa MS v letnom biatlone, Kuzminová pôjde naplno

Bastille zverejnili videoklip k piesni Bad News

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) - Britská kapela Bastille zverejnila videoklip k piesni Bad News. V novinke je možné vidieť, okrem iného, lídra formácie Dana Smitha kráčajúceho po chodbe. Pieseň Bad News sa nachádza na B strane singla Oblivion, ktorý pochádza z albumu Bad Blood (2013). Z debutovej nahrávky, ktorá dobyla britský albumový rebríček, pochádzajú aj ďalšie single Overjoyed, Bad Blood, Flaws, Pompeii, Laura Palmer či Things We Lost in the Fire. Skupina Bastille vznikla v roku 2010 v Londýne a okrem Smitha ju tvoria aj Chris Wood, William Farquarson a Kyle Simmons. Album Bad Blood vydali vlani v novembri aj v dvojdiskovej reedícii pod názvom All This Bad Blood. Na konte majú tiež EP nahrávky Laura Palmer EP (2011) či Haunt (2013). Zatiaľ sa im podarilo získať napríklad Brit Award pre nováčika roka 2013. Informácie pochádzajú z webstránky www.digitalspy.co.uk a archívu agentúry SITA.

logo Bastille zverejnili videoklip k piesni Bad News

V lese pri Snine zadržali päť utečencov z Afganistanu

BRATISLAVA/SNINA 20. augusta (WEBNOVINY) - Päť Afgancov zadržali policajti Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v lese na severnom úseku vonkajšej hranice s Ukrajinou v Sninskom okrese. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance Agnesa Kopernická, pri sebe nemali žiadne doklady, požiadali o azyl. Cudzincov previezli do azylového zariadenia, kde sa podrobia azylovej procedúre.

logo V lese pri Snine zadržali päť utečencov z Afganistanu

Ficov kabinet odvolal člena súdnej rady, dôvod nezverejnil

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) – V súdnej rade bude ďalšia zmena, vláda odsúhlasila návrh ministra spravodlivosti Tomáša Borca na odvolanie vládneho nominanta, sudcu Krajského súdu v Košiciach Jaroslava Chleboviča. Odporúčame aj: O Harabinovo miesto na najvyššom súde bojujú traja kandidáti V schválenom materiáli sa neuvádza, kto ho v rade nahradí. Jeho nástupca bude známy do 60 dní od odvolania, ktoré pripadá na štvrtok 21. augusta. Dôvod Chlebovičovho odvolania nie je zverejnený. Vláda využila svoje právo V prvej aj opakovanej voľbe predsedu najvyššieho súdu nepodporil kandidátku ministra spravodlivosti Tomáša Boreca Janu Bajánkovú, ale kandidatúru končiaceho predsedu NS SR Štefana Harabina. Nová voľba predsedu NS SR bude 16. septembra. Kabinet má v súdnej rade ešte dvoch ďalších nominantov Evu Fulcovú a Ľuboša Sádovského. Podľa premiéra Roberta Fica využila vláda svoje právo na odvolanie kandidáta, dôvody po rokovaní kabinetu nespresnil. "Vláda SR má právo v súlade s nálezom ústavného súdu rozhodnúť sa v ktoromkoľvek okamihu meniť svojich nominantov," poznamenal Fico. Podľa jeho slov teraz zvažujú, či postavia vlastného kandidáta do nastávajúcej voľby predsedu najvyššieho súdu. Minister spravodlivosti, ktorý má nominačné právo, sa musí rozhodnúť do piatka. "Ja ešte budem s ministrom spravodlivosti o tomto hovoriť". Členov súdnej rady odvolal aj Kiska Zloženie súdnej rady sa menilo aj krátko po nástupe Andreja Kisku na post prezidenta. Ten 18. júna odvolal zo súdnej rady troch členov, ktorých tam nominoval jeho predchodca Ivan Gašparovič. V súdnej rade skončil Eduard Bárány, Gabriela Šimonová a Mária Bujňáková. Kiska ich nahradil trojicou Ján Klučka, Jozef Vozár a Elena Berthotyová. Bárány už krátko predtým sám rezignoval na členstvo v súdnej rade. Odvolaná Bujňáková bola aj podpredsedníčkou súdnej rady. Vtedajšiemu predsedovi súdnej rady Štefanovi Harabinovi sa 22. júna skončilo funkčné obdobie v čele NS SR, ktoré sa zatiaľ automaticky spája s funkciou predsedu súdnej rady. Rada potom bola krátky čas bez vedenia, podľa pravidiel ju dočasne viedol najstarší člen, teda Klučka. Členovia rady si 21. júla za podpredsedu zvolili Jána Vanka.

logo Ficov kabinet odvolal člena súdnej rady, dôvod nezverejnil

FIFA potvrdila zákaz prestupov pre FC Barcelona

ZÜRICH 20. augusta (WEBNOVINY) - Futbalový klub FC Barcelona potvrdil, že zákaz registrácie nových hráčov v dvoch najbližších prestupových obdobiach, ktorý naň uvalila Medzinárodná futbalová federácia (FIFA), poženie na Športový arbitrážny súd (CAS). FIFA v stredu zamietla jeho odvolanie proti trestu za údajné porušenie pravidiel týkajúcich sa transferov a registrácií hráčov do 18 rokov. Katalánci zákaz napadli, v apríli ho FIFA dočasne zmrazila až do rozhodnutia o odvolaní. Dočasné zrušenie využila Barca na angažovanie viacerých posíl vrátane novej brankárskej jednotky Marca-Andrého Ter Stegena či útočníka Luisa Suáreza. Podľa vyšetrovania FIFA Barcelona porušila pravidlá v desiatich prípadoch hráčov do osemnásť rokov. Súčasťou sankcií jej aj pokuta 450 000 švajčiarskych frankov a nariadenie do 90 dní vykonať nápravu v súvislosti s predmetnými hráčmi. Aj tieto body FIFA potvrdila. Ak sa Barcelone nepodarí v Lausanne dosiahnuť zrušenie trestu, počnúc januárom 2015 nesmie celý rok doplniť svoj káder o nového hráča. "Barcelona nemôže v žiadnom prípade súhlasiť s rozhodnutím, ktoré je urážkou ducha akadémie Masia ako svetovo známeho vzoru športovo-vzdelávacej inštitúcie," reagoval klub podľa goal.com.

logo FIFA potvrdila zákaz prestupov pre FC Barcelona

Obrazom: Na moskovskom mrakodrape vztýčili ukrajinskú vlajku

MOSKVA 20. augusta (WEBNOVINY) - Demonštranti v stredu na jednom z mrakodrapov v centre Moskvy vztýčili ukrajinskú vlajku a sovietsku hviezdu týčiacu sa na vrchole 176-metrovej budovy premaľovali na žlto-modro. Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU. Úradom sa však nápad nepáčil a privolaná polícia zadržala štyroch podozrivých proukrajinských aktivistov. Obvinili ich pritom z vandalizmu, za čo by mohli vo väzení stráviť až tri roky. Obrazom: Na moskovskom mrakodrape vztýčili ukrajinskú vlajku Na internete sa objavilo video, na ktorom vidieť, ako jeden z demonštrantov skáče z budovy a s pomocou padáku pristáva v jej areáli. Zvyšní sa z mrakodrapu údajne dostali s pomocou horolezeckého výstroja. Odporúčame aj: Boje na Ukrajine neutíchajú, Doneck sa zmenil na bojisko Boje na východe Ukrajiny sa vyostrujú, mestá bombardujú Na Ukrajine zadržali Slováka, bojoval so separatistami Únia nemôže Ukrajine poskytnúť zbrane, tvrdí fínsky premiér Raketa zasiahla na Ukrajine konvoj s utečencami, sú aj mŕtvi V Berlíne sa rokovalo o Ukrajine, Lavrov hovorí o pokroku Ruské embargo by sa mohlo rozšíriť, chcú zakázať dovoz áut Ukrajinskí vojaci obsadili Luhansk, za obeť padla stíhačka

logo Obrazom: Na moskovskom mrakodrape vztýčili ukrajinskú vlajku

Dôchodcom na Vianoce priplatia, nepotešia sa všetci

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) - Penzisti s dôchodkom do 396,18 eura dostanú v decembri tohto roka vyšší vianočný príspevok ako vlani. Maximálna suma vianočného príspevku sa má oproti súčasnosti zvýšiť zo 75 eur na 87,26 eura. Okrem toho dôchodcovia s dôchodkom do 396,18 eura dostanú posledný mesiac tohto roka aj jednorazový príplatok k vianočnému príspevku v sume 12,74 eura. Najvyššia suma vianočného príspevku spolu s príplatkom tak dosiahne 100 eur a budú mať na ňu nárok penzisti, ktorých dôchodok je do 198,09 eura. Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku, ktorý schválila vláda. Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament novelou zákona zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní. S vyšším dôchodkom klesá príspevok So stúpajúcou výškou dôchodku, resp. úhrnu súm dôchodkov, sa má výška vianočného príspevku postupne znižovať, suma príplatku k príspevku však bude rovnaká až do výšky 396,18 eura. Vyšší vianočný príspevok má dostať približne 784,8 tisíc penzistov. Približne 374 tisíc penzistov s dôchodkom nad 396,18 eura si oproti vlaňajšku pohorší. Ak ich dôchodok čo i len o jeden cent prekročí spomínanú sumu, nebudú mať nárok na príplatok k príspevku vo výške 12,74 eura. Poškodí im aj zmena vo vzorci na výpočet výšky vianočného príspevku. Kým vlani sa od maximálnej sumy príspevku odpočítavala desatina rozdielu medzi výškou dôchodku a životným minimom, po novom sa má od najvyššej možnej sumy vianočného príspevku odpočítavať 18 % rozdielu medzi výškou dôchodku a životným minimom. Pri dôchodku vo výške 400 eur má byť vianočný príspevok oproti vlaňajšku nižší o 3,89 eura a pri dôchodku v sume 450 eur má ísť o medziročný pokles o 7,89 eura. Vianočný príspevok nedostane každý Vianočný príspevok dostanú v decembri tohto roka poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, pozostalostných dôchodkov a sociálneho dôchodku, ak suma ich dôchodku nepresiahne 494,4 eur. Ide o hranicu, ktorá je stanovená ako 60 % z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2013. Výdavky na výplatu vianočného príspevku majú v tomto roku dosiahnuť 81,3 mil. eur, z toho 10 mil. eur má ísť na jednorazový príplatok k vianočnému príspevku. Vianočnú štátnu dávku vypláca Sociálna poisťovňa časti poberateľov predčasných starobných, starobných, invalidných, pozostalostných a sociálnych dôchodkov. Vianočné príspevky pre penzistov zaviedla prvá vláda Roberta Fica. Prvýkrát ich dôchodcovia s nízkou penziou dostali v decembri 2006.

logo Dôchodcom na Vianoce priplatia, nepotešia sa všetci

Žilina bude už onedlho hostiť mladých vedcov z celej Európy

BRATISLAVA 20. augusta (WBN/PR) - AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku získala poverenie od Európskej organizácie MILSET Europe, sídliacej v Bruseli, zorganizovať prestížnu celoeurópsku prehliadku a fórum prác Expo Sciences Europe (ESE). ESE sa koná každý párny rok. AMAVET ho bude organizovať už po druhý krát, po dvanástich rokoch, nakoľko ho úspešne zorganizoval v roku 2002. Sme radi, že máme tú česť zorganizovať túto veľkolepú prehliadku opäť a dokázať tak, že Slovensko je otvorené myšlienke popularizovať vedu a techniku, predstavujúcu budúcnosť nás všetkých. Prestížnosť a hodnotu podujatia vyjadruje i fakt, že záštitu nad ním prevzal J. E. Andrej Kiska, prezident Slovenskej republiky. Podujatie sa uskutoční v Žiline, v priestoroch Žilinskej univerzity v dňoch 7. – 12. septembra 2014. Žilina sa tak stane centrom a domovom pre mladých šikovných vedcov – študentov stredných škôl z viacerých krajín Európy i mimo nej. Prehliadky sa zúčastní 300 účastníkov z 24 krajín vrátane Slovenska. Predstavia spolu 86 projektov z oblasti vedy a techniky, ktoré zvíťazili na národných súťažiach. Na podujatí sa bude spolupodieľať 25 dobrovoľníkov z celého Slovenska. Otvárací ceremoniál podujatia sa uskutoční dňa 8. septembra 2014 o 14:30 hod. v priestoroch Žilinskej univerzity v Žiline, Univerzitná ulica 1, Žilina. Podujatie je dostupné širokej verejnosti v dňoch 9. a 10. septembra 2014 v čase od 9:00 do 17:00 hod., kedy bude prebiehať prehliadka vedeckých projektov. ESE dáva mladým "vedátorom" možnosť získať nové skúsenosti, komunikovať, tvoriť, inovovať a experimentovať. Navyše majú možnosť predstaviť svoje práce rovesníkom, odborníkom a širokej verejnosti. ESE je podujatím ako stvoreným na nadväzovanie nových medzinárodných priateľstiev a spoznávanie nových kultúr. Viac informácií o Expo-Sciences Europe 2014 nájdete na: http://www.ese2014.sk/ O organizácii AMAVET Asociácia pre mládež, vedu a techniku - AMAVET je záujmové občianske združenie s orientáciou na mladých ľudí, popularizáciu vedy a techniky. Združuje 50 klubov a 280 základných kolektívov na celom území Slovenska s počtom viac ako 4000 členov. Kluby AMAVET sa vytvárajú a pôsobia na školách, centrách voľného času, v mestách a obciach. K jedným z najzaujímavejších podujatí vytváraných asociáciou AMAVET patria Festival vedy a techniky a projekt pre mladých internetových nadšencov Junior Internet, cieľom ktorých je vyzdvihnúť činnosť mladých ľudí v oblasti vedy, techniky, ekológie a aj v mediálnej oblasti.

logo Žilina bude už onedlho hostiť mladých vedcov z celej Európy

Tipos a iné firmy patriace pod rezort financií boli v zisku

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) - Všetky štyri akciové spoločnosti patriace pod rezort financií boli v minulom roku v zisku. Vyplýva to zo správy o výkone práv akcionára v akciových spoločnostiach so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu v pôsobnosti Ministerstva financií SR za rok 2013, ktorú v stredu schválila vláda. Slovenská konsolidačná dosiahla v minulom roku zisk 1,67 mil. eur, Slovenská záručná a rozvojová banka bola v pluse 762 tis. eur. Národná lotériová spoločnosť Tipos dosiahla v minulom roku zisk 7,9 mil. eur a Slovenská elektrizačná prenosová sústava evidovala zisk 69,2 mil. eur. Slovenská konsolidačná bola v roku 2012 v strate Ako sa ďalej uvádza v správe, Slovenská konsolidačná sa vlani zamerala na maximalizáciu výsledku hospodárenia, pričom sa vysporiadavala s rizikovosťou pohľadávok nadobudnutých od zdravotných poisťovní dotváraním opravných položiek. V tomto roku očakáva Slovenská konsolidačná zisk na úrovni 1,9 mil. eur. Slovenská záručná a rozvojová banka ešte za rok 2012 vykázala stratu 7,6 mil. eur. V nasledujúcich rokoch pritom počíta už len s plusovým hospodárením, aby mohla Ministerstvu financií SR vyplácať dividendy. Príjmy Tiposu stúpli Národná lotériová spoločnosť Tipos dosiahla v minulom roku celkové výnosy 371,2 mil. eur. V medziročnom porovnaní stúpli o 3,1 %. Náklady dosiahli 363,4 mil. eur. Až 99,7 % z výnosov pritom predstavujú tržby z hazardných hier, ktoré medziročne vzrástli o 3,2 % na 370 mil. eur. Zisk Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy bol medziročne nižší o 9,4 mil. eur, a to hlavne pre medziročný pokles čistých výnosov z medzinárodnej prevádzky prenosovej sústavy. "Napriek pretrvávajúcej globálnej ekonomickej kríze, s ktorou sa všetky subjekty pôsobiace na trhu s elektrinou museli vyrovnať, dosiahla Slovenská elektrizačná prenosová sústava v roku 2013 veľmi priaznivý hospodársky výsledok," uvádza sa v správe.

logo Tipos a iné firmy patriace pod rezort financií boli v zisku

Kristína Schmiedlová postúpila v Číne do štvrťfinále dvojhry

NANKING 20. augusta (WEBNOVINY) - Kristína Schmiedlová postúpila do štvrťfinále dvojhry dievčat na II. olympijských hrách mládeže v čínskom Nankingu. Slovenka nasadená ako štvrtá v stredajšom stretnutí osemfinálového 2. kola viedla nad Kim Ta-pin z Kórejskej republiky 6:2, 1:1, keď jej súperka vzdala. Finalistka tohtoročnej dievčenskej dvojhry vo Wimbledone si v štvrťfinále zmeria sily s víťazkou česko-čínskeho súboja Markéta Vondroušová (6) - Sü Š'-lin. Dvojhra dievčat - 2. kolo (osemfinále): Kristína Schmiedlová (SR-4) - Kim Ta-pin (Kór. rep.) 6:2, 1:1, skreč - Kim Ta-pin po 48 minútach vzdala

logo Kristína Schmiedlová postúpila v Číne do štvrťfinále dvojhry

V Pakistane sa rozrastá demonštrácia, zablokovali parlament

ISLAMABAD 20. augusta (WEBNOVINY) - Pakistanský protivládny duchovný Táhir al-Kádrí vyzval v stredu svojich protestujúcich prívržencov, aby zablokovali parlament, v ktorom práve prebieha zasadnutie za účasti premiéra Naváza Šarífa. "Nepustite nikoho dnu ani von z budovy," povedal tisícom demonštrantov, ktorí sa zhromaždili okolo parlamentu v Islamabade. V utorok večer sa im podarilo preraziť policajný kordón a budovu obkľúčiť. Protestujúci žiadajú odstúpenie Šarífa, ktorého podozrievajú z volebných podvodov a z korupcie. Na čele opozičného hnutia stojí okrem al-Kádrího aj líder opozičného Hnutia za spravodlivosť Imrán Chán. Najvyšší súd si v stredu predvolal oboch lídrov, aby sa vo štvrtok v súvislosti s protestmi dostavili pred sudcu. Protesty, ktoré trvajú od víkendu, sú doteraz najväčšou výzvou vláde premiéra Šarífa, ktorý sa ujal svojej funkcie pred rokom. Išlo o prvý demokratický prevod moci v krajine poznačenej vojenskými pučmi, podľa Chána ho však sprevádzali volebné podvody a vláda je preto podľa demonštrantov ilegálna. Protesty vyvolávajú otázky o stabilite Pakistanu, ktorý v súčasnosti čelí ofenzíve militantov z Talibanu i rastúcemu vplyvu protizápadných a náboženských skupín.

logo V Pakistane sa rozrastá demonštrácia, zablokovali parlament

V Dubnici nad Váhom horí odpad, ľudia nemajú otvárať okná

DUBNICA NAD VÁHOM 20. augusta (WEBNOVINY) – S rozsiahlym požiarom tuhého alternatívneho paliva z komunálneho odpadu bojujú od rána hasiči v Dubnici nad Váhom. Obyvateľov mesta a okolitých obcí upozornili, aby neotvárali okná. Hasiči s požiarom zápasia už desať hodín. Jeho intenzitu sa im však podarilo stlmiť. Kontrola ovzdušia v okolí podľa trenčianskeho krajského riaditeľa hasičov Igora Šenitka nepreukázala prítomnosť životu nebezpečných látok. "Snažíme sa dostať čo najbližšie k požiaru, aby sme mohli použiť na hasenie penidlo a tým zamedziť prístupu kyslíka. Doteraz sme hasili vodou cez otvory v stene vysekané vo výške asi desať metrov," povedal Šenitko. Zasahujúci hasiči sa doteraz k ohnisku požiaru v hale nemohli dostať pre vysoké sálavé teplo. Z haly bývalých Závodov ťažkého strojárstva sa od rána valil hustý čierny dym. Obyvatelia mesta a okolitých obcí boli upozornení, aby neotvárali okná. Ovzdušie nepretržite monitorujú hasiči zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline a pracovníci Kontrolného chemického laboratória z Nitry. Hasiči sa o požiari dozvedeli o 6:00, zasahujú v autonómnych dýchacích prístrojoch. V hale má byť podľa predbežných informácií až tisíc ton alternatívneho paliva, ktoré sa skladá z vyseparovaných zložiek komunálneho odpadu. Alternatívne palivo sa používa na spaľovanie obvykle v cementárňach.

logo V Dubnici nad Váhom horí odpad, ľudia nemajú otvárať okná

Vývoz vody zo Slovenska zakáže ústava, rozhodla vláda

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) - Vláda na svojom stredajšom zasadnutí schválila návrh novelizácie Ústavy SR, ktorý zakazuje vývoz vody mimo územia Slovenska. Konkrétne ide o doplnenie článku 4, ktorý zakotvuje, že nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vo vlastníctve Slovenskej republiky. Obrazom: Slováci protestovali proti predaju vody Po novom do článku pribudne odsek, ktorý deklaruje, že vodu odobratú z vodných útvarov na území Slovenskej republiky nie je možné cezhranične prepravovať dopravnými prostriedkami alebo potrubím. Výnimka zo zákazu bude možná len v prípade cezhraničnej humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch. Zákaz vývozu sa nevzťahuje na prírodnú a minerálnu vodu balenú do fliaš. Odporúčame: Slovenské ambasády možno dostanú nové autá za státisíce eur Vláda začala rokovací maratón, témy sú justícia i vývoz vody Zámer zakotviť zákaz vývozu vody do ústavy predstavili v júli predseda vlády Robert Fico a minister životného prostredia Peter Žiga. Reagovali tým na kritiku opozície, že novela vodného zákona z dielne ministerstva životného prostredia umožní vyvážať vodu do zahraničia, čo v súčasnosti nie je možné. Naopak, ministerstvo tvrdí, že v súčasnosti je možný nekontrolovateľný vývoz a novela tomu má zabrániť. Podľa premiéra Fica je to prvýkrát, keď sa vláda SR seriózne zaoberá ochranou vodných zdrojov. Novela ústavy momentálne smeruje do parlamentu. V prípade, že parlament novelu schváli, účinnosť nadobudne 1. decembra. Viac o stredajšom rokovaní vlády sa DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

logo Vývoz vody zo Slovenska zakáže ústava, rozhodla vláda

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Colníci zadržali zakázanú látku v poštovej zásielke
O guľatinu nie je na Slovensku záujem, zvažujú jej export
Žilina bude už onedlho hostiť mladých vedcov z celej Európy
Obrazom: Na moskovskom mrakodrape vztýčili ukrajinskú vlajku
Do kín prichádzajú Traja bratia, česká hudobná rozprávka
Nová Fabia z pohľadu šéfdizajnéra značky ŠKODA Jozefa Kabaňa
Slovenskí plavci prešli dopingovým testom, všetci sú čistí
Srdcia šité na mieru pomôžu deťom s kardioproblémami

Recept dňa

Steak z tuniaka s banánovo – jogurtovým šalátom

4 steaky z tuniaka (po 140 g)
3 banány
300 g kokteilových paradajok
100 g nízkotučného jogurtu
4 PL bieleho vinného octu
kôra z 1 limetky
šťava z 1 citróna
1 vňať kôpru
1 petržlenová vňať
2 PL olivového oleja
2 PL mletej horčice
2 PL karí korenia
2 PL cukru
drvené čierne korenie
mleté čierne korenie
soľ

Steaky okoreňte drveným korením a limetkovou kôrou. Olúpte banány a nakrájajte ich na plátky, ktoré pokvapkajte citrónovou šťavou. Nakrájajte kokteilové paradajky na plátky a opatrne ich premiešajte s plátkami banánov.
Dressing pripravte tak, že zmiešajte jogurt s octom, kôprom, petržlenovou vňaťou, olejom a horčicou a ochuťte soľou, čiernym a karí korením a nakoniec oslaďte. Nalejte na banánový šalát a opatrne premiešajte.
Na teflonovej panvici mierne zohrejte olej, tak aby sa z nej nedymilo. Vložte steaky z tuniaka a smažte len z jednej strany asi 4 min. Dajte porcie ryby na tanier. Pridajte banánový šalát a ozdobte petržlenovou vňaťou.

Dobrá rada

Pravý vanilkový cukor

V obchodoch sa predáva vanilínový cukor, čo je cukor aromatizovaný ethylvanilínom. Pravý vanilkový cukor za zatiaľ na slovenskom trhu nepredáva – takýto je označovaný ako vanilkový cukor alebo príp. s dodatkom „Bourbon vanilka“, čo je určitý druh vanilky. Pravý vanilkový cukor si môžete vyrobiť doma tak, že z vanilkových strukov vyškriabete dreň (struk rozrežeme a vnútro vyškrabeme špičkou noža). Struk potom vložíme do pohára alebo dózy s práškovým cukrom.

Stavebník

Živá stena v interiéri

„Mladší bratia“ vegetačných fasád si už vydobýjajú miestečko aj v interiéroch. Spočiatku to boli len časti verejných priestorov veľkých bánk či nákupných alebo kultúrnych stredísk, ale pomaly si ich mladší a hlavne omnoho menší súrodenci, podmaňujú aj srdcia mnohých majiteľov rodinných domov či priestrannejších bytov.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang